$
ספורט עולמי

קחו קצת נוסטלגיה מתוקה

המינוי של רונלד קומאן לאימון ברצלונה לא נועד לתקן את הבעיות האינהרנטיות שיש במועדון. הוא נועד להרגיע את הקהל עם קצת נוסטלגיה וזכרונות מבית קרויף

אוריאל דסקל 09:1819.08.20

רונלד קומאן, מאמן ברצלונה החדש, נחשב לאחד מהשחקנים ה"קרויפיסטים" הבכירים. יוהן קרויף אימן אותו באייאקס, הביא אותו ל"דרים טים" שלו בברצלונה ובמסורת "הטוטאל פוטבול" ההולנדי הבלם ההולנדי היה כובש שערים מצטיין. השניים שמרו על קשר חם לאורך קריירת האימון של קומאן, שמוכר את עצמו כאחד מחסידיו הרבים של הדמות החשובה ביותר בהיסטוריה של הכדורגל ההולנדי ומועדון הכדורגל ברצלונה.

 

"יוהן קרויף היה האיש שלימד אותי שכדורגל הוא משחק שמשחקים עם המוח", אמר קומאן. ואולם, קריירת האימון של קומאן לא ממש מייצגת את התפיסה "הקרויפיסטית". הכדורגל של קבוצותיו אף פעם לא הבריק ויש מאמנים רבים שיישמו את השיעורים שקיבלו מקרויף בצורה הרבה יותר טובה מקומאן.

 

קומאן לא מגיע לברצלונה כמושיע. אף אחד לא חושב שאפשר להושיע את הקבוצה מהסיטואציה הנוכחית. הוא מגיע כמי שקשור למועדון ויכול להעביר את הזמן בקבוצה בכבוד מסוים עד חילופי משמרות הנשיא. זו לפחות התפיסה הרווחת בספרד.

 

רונלד קומאן רונלד קומאן צילום: אימג'בנק, Getttimages

 

ישאר קירח מכאן ומכאן?

 

קומאן עזב את נבחרת הולנד כדי לאמן את ברצלונה. בהולנד דווקא הצליח להחזיר עטרה ליושנה. בערך. הנבחרת - עם דור חדש של שחקני הגנה מוכשרים במיוחד - העפילה לגמר ליגת האומות וגם ליורו 2020. זה היה חלום שמתגשם עבור בלם נבחרת הולנד לשעבר. וכך גם המעבר לברצלונה.

 

"כשהתחלתי להתאמן היו לי שני חלומות: לאמן את נבחרת הולנד ולאמן את בארסה", אמר באפריל. קומאן, על פי הדיווחים, דחה את ברצלונה לאחר שארנסטו ואלוורדה פוטר באמצע העונה. "זה לא הזמן הנכון כרגע", אמר. "אני אשאר עם הולנד עד סיום יורו 2021 לפחות. בארסה לא בתכניות שלי. נראה בעתיד".

 

מה גרם לו לשנות את דבריו ואולי גם להישאר - בתום עונת 2020/21 - קירח מכאן ומכאן? לא ברור. מה שידוע זה שהוא נכנס לתפקיד בברצלונה בנקודת השפל הגדולה ביותר שידע המועדון במאה ה-21. הפסדים כספיים צפויים של יותר מ-120 מיליון יורו, חובות עמוקים, סגל מבוגר ולא מחובר, הנהלה במלחמת עולם עם חדר ההלבשה וכוכב ענק - ליאו מסי - שלא מעוניין להמשיך בקבוצה. אה, והקבוצה מרוסקת לחלוטין מתבוסה היסטורית - 8-2 לבאיירן מינכן.

 

המאמן ליום שאחרי מסי?

 

קומאן, לפי דבריו לפני מספר חודשים בראיון ל"ספורט", חושב שברצלונה צריכה להתכונן לחיים ללא מסי ושהוא בעד "הצערה" של הסגל. "מסי הוא הטוב בכל הזמנים אבל הוא אנושי ולא הפתרון להכל. בארסה צריכה להתכונן לחיים בלעדיו. בלי מסי, שום דבר לא יהיה אותו דבר". הוא הוסיף: "אני הולנדי ואנחנו אף פעם לא מפחדים לבנות על צעירים, אנחנו כבר רגילים לזה. בנוסף, אם יש לך שחקנים עם איכות מתאימה מהבית, הם תמיד צריכים להיות בעדיפות ראשונה". קומאן דיבר על "שחקנים בגיל 30" שצריך להחליף והוסיף. "בארסה כבר לא מה שהיתה פעם. זה קורה. זה קרה גם לבארסה שלנו - הדרים טים. הקבוצה פשוט חסרת אינטנסיביות ואגרסיביות וככה צריך לשחק כיום. לכן היא לא דומיננטית ומאבדת מה-DNA שלה. החזקת הכדור היא כלום כשהיא לא מייצרת מספיק מצבי הבקעה. החזקת כדור היא לא רלוונטית אם אתה מייצר רק שני מצבים במשחק - וגם הם דרך יכולת אישית ולא מתוכננים".

 

דבריו מלפני ארבעה חודשים רק מחזקים את התחושה שהמועדון עומד בפני שאלות קשות במיוחד. והשאלות מתחילות עם הסגל המבוגר.

 

קשה עד בלתי אפשרי לראות את ברצלונה מרעננת את הסגל שלה עם שחקנים צעירים ואיכותיים. אמנם יש את ריקי פוץ' ואנסו פאטי - שני תוצרי האקדמיה - וגם את פרנקי דה יונג ההולנדי, אך הסגל עבש וההרכב הממוצע בגיל ממוצע שעומד על 29. וכרגע המעבר הגדול ביותר לקבוצה הוא של מירלאם פיאניץ' בן ה-30.

 

סימן השאלה הגדול ביותר הוא סביב השחקן הגדול ביותר. ליאו מסי, האיש שכל המערך בנוי סביב היכולות החד פעמיות שלו, מתקשה לראות את עצמו ממשיך בארגון תחת הנשיא ז'וזפ מריה ברתומאו. האם ברצלונה תוכל למכור אותו בסכום שיאפשר לה שיפוץ כללי? האם תוכל בכלל להביא בשבועות הקרובים - שחקנים מספיק צעירים וטובים כדי להיבנות מחדש? האם המועדון בכלל יכול לבצע רכש טוב בכל הכסף שיקבל ממכירת מסי? בכל זאת, השלטון הנוכחי לקח סגל שזכה בשלוש אליפויות אירופה ולמרות שהשקיע בו יותר מ-1 מיליארד יורו הסגל חלש, מזדקן וגורם לליאו מסי לרצות לעזוב.

 

מסי אחרי התבוסה לבאיירן מינכן מסי אחרי התבוסה לבאיירן מינכן צילום: אי אף פי

 

ושוב, הקבוצה צריכה להיבנות מחדש. כבר שנים שהיא צריכה לבנות מחדש. הקריסה מול באיירן מינכן היתה רק תסמין לקבוצה עם תשתיות רקובות ועבשות. הפיטורים של קיקה סטיין היו ברורים. גם הפיטורים של אריק אבידל, המנהל הספורטיבי. אבל ברור שהשניים לא אחראים על המצב של הסגל. הם היו שעירים לעזאזל.

 

מה בקו"ח?

 

רונלד קומאן, אלא אם כן ישנה את התבנית שמאפיינת את התקופות שלו בכל קבוצותיו, כנראה שלא הולך לתקן את המצב לבדו. גם אם יביא צוות עוזרים מוכשר כפי שהוא מתכנן להביא. קודם כל, הוא מאותה "תבנית" של מאמנים אחרים בברצלונה. הוא לא "מאמן על", שמביא רשת קשרים ורעיונות חדשים אלא מישהו עם קשרים - אידואלוגיים או מקצועיים - למועדון. נראה שהדבר החשוב ביותר בקורות החיים שלו כמאמן היא העובדה שכבש שער ניצחון בגמר ליגת האלופות במדי ברצלונה. הדבר השני הכי חשוב? 88 שערים ב-264 הופעות במדי ברצלונה. העובדה שככל הנראה יביאו לצידו את הנריק לארסון מראה שהמטרה של המינוי שלו היא לרכך את הקהל עם נוסטלגיה מתוקה - לא לתקן טעויות אינהרנטיות בקבוצה.

 

כמאמן הזמן הממוצע של קומאן בקבוצה הוא 1.7 שנים - כלומר הוא לא נשאר זמן רב מדי במקומות העבודה שלו. בסאות'המפטון עשה עבודה טובה אחרי מאוריסיו פוצ'טינו - כולל הבאת וירג'יל ואן דייק, סאדיו מאנה ודושאן טאדיץ'. עם זאת, יש לציין שבסאות'המפטון יש מערכת רכש שמתפקדת ברמה גבוהה מאוד, ולא בטוח כמה קומאן היה משמעותי באסטרטגיית הרכש המוצלחת של סאות'המפטון. באברטון קומאן הגיע למקום השביעי בלי להותיר חותם גדול מדי לפני שפוטר. בוולנסיה אמנם זכה בגביע אך הסתכסך עם הקפטנים של המועדון ופוטר אחרי הזכייה בגביע. בהולנד רשם הצלחות יחסיות עם אייאקס ופ.ס.וו, אבל שחקנים התלוננו על כך שהאימונים שלו בסיסיים ומשעממים. לזכותו יאמר שהוא היה המאמן הראשון שהעניק את הבכורה לשחקנים כגון ווסלי סניידר, נייג'ל דה יונג וראיין באבל. בפרמיירליג העניק בכורה לשחקן כגון דומיניק קלברט לואין ובספרד השחקן הבולט ביותר שקיבל ממנו את הבכורה שלו במדי ולנסיה היה אוור בנאגה המצוין.

 

לא ברור מה תהיה ההשפעה של קומאן בשוק העברות השחקנים - אם בכלל. כמו כן, לא ברור מה יקרה איתו ברגע שיגיע נשיא חדש אחרי הבחירות במרץ. לא ברור מה תקציב ההעברות שיקבל. לא ברור המצב המנטלי של השחקנים - למשל, איך מצליחים להתאושש ממה שסמדו עבר נגד באיירן? לא ברור עד כמה קומאן יקבל את תמיכת חדר ההלבשה - אם בכלל. הדבר היחיד שבטוח זה שהוא מתכנן להפוך את פרנקי דה יונג לגלגל השיניים המרכזי בקבוצה - כפי שעשה בנבחרת הולנד.

 

גם שעיר לעזאזל הוא לא

 

מצד אחד הסיכוי שלו להצליח לא גדול. מצד שני, אם איכשהו יצליח - הוא יקבל את מרבית הקרדיט לכך. מצד שלישי, אם יכשל - אף אחד לא יחשוב שזה בגללו. זה כבר ברור לכולם שלההנהלה בראשות ברתומאו נגמר הקרדיט. אפילו שעיר לעזאזל הם לא יכולים להביא.
x