$
ספורט ופוליטיקה

פרשנות

למירי רגב היתה במשרד הספורט מטרה אחת: שתהיה סיבה למסיבה

שרת התחבורה הנכנסת עוזבת את משרד הספורט כשהספורט הישראלי על הברכיים בגלל הקורונה, ואחרי חמש שנים של השקעה לא נכונה מבחינה אסטרטגית

אוריאל דסקל 11:4519.05.20

באחת משיחותיי האחרונות עם אנשי משרד הספורט, הם התגאו בכך שאיגוד הג'ודו של ישראל מקבל מהממשלה כ-13 מיליון שקל בשנה כחלק מההכנות האולימפיות.

 

13 מיליון שקל להכנות אולימפיות הם בערך 11 מיליון שקל יותר ממה שהג'ודו הישראלי קיבל לפני האולימפיאדות הקודמות. רוב הכסף הזה הלך לכיוון שכר לג'ודוקאים ולמאמנים, ובהחלט מדובר בסכומים יפים ומכובדים ביותר. אך עלתה השאלה מדוע משרד הספורט משקיע כל כך הרבה כסף בספורטאים מקצוענים, כשה-13 מיליון שקל הללו יכולים לממן פעילות של עשרות מועדוני ג'ודו לילדים ולנוער ברחבי הארץ.

 

 

למה הורה ישראלי צריך לשלם כ-3,000 שקל בשנה על חוג ג'ודו לילד, כשילד בן גילו בצרפת או בבולגריה מקבל חוג ג'ודו עם מאמן מדופלם בעלות של כ-500-600 שקל בשנה?

 

התשובה הגיעה בסוף הפגישה. "כי כשבטוקיו הג'ודו הישראלי יביא שתי מדליות, אתה תגיע לשדה התעופה עם הילד שלך ותהיה גאה בהצלחה שלו. אתה תשמח".

 

וזה, בסיפור אחד, סיכום התקופה של משרד הספורט תחת מירי רגב. הרבה כסף הושקע בספורטאי הישראלי תחת מירי רגב במטרה אחת: שתהיה סיבה למסיבה.

מירי רגב. השקעות לא נכונות מירי רגב. השקעות לא נכונות צילום: אורן אהרוני

 

רגב עוזבת את משרד הספורט כשהספורט הישראלי על הברכיים בגלל הקורונה, ואחרי חמש שנים של השקעה לא נכונה מבחינה אסטרטגית. ספורט הנשים בחרדות קיומיות ומוצדקות לגבי עתידו הכלכלי, אגודות הספורט - שבהן גדלים הספורטאים הישראליים - חיות מהיד אל הפה, והמספרים המשמעותיים ביותר לבריאות הספורט במדינה - אחוז מהאוכלוסייה שרשום כספורטאים, מספר מועדוני ספורט, השקעות בספורט נשים, מספר מאמנים - לא השתפרו ביחס לכסף הממשלתי שהושקע ב"ספורט".

 

"תפילה בליבי שלא אחטא בגאוותנות", כתב שר הספורט החדש, חילי טרופר, בעמוד הפייסבוק שלו עם קבלת התפקיד של מירי רגב. האם זה מסר שהוא הולך להשקיע אחרת בספורט הישראלי? השקעה שלא נובעת מגאוותנות?

 

לסיכום תקופתה של רגב במשרד הספורט: כן, מושקע יותר כסף ממשלתי בספורט הישראלית (בעיקר בזכות העובדה שהטוטו 'הולאם') - אבל הוא מושקע בעיקרו במטרות לטווח הקצר. בניצחון הבא בגרנד פרי בדובאי. במדליה אולימפית, בעזרת השם.

 

ומה עם הילד מקריית שמונה שהוריו לא יכולים להרשות לעצמם לשלוח אותו לחוג טניס? מה עם הילדה מראשון לציון שאין לה אולם ספורט בבית ספר? מה עם הנערה בחיפה שכבר לא יכולה להתאמן בקבוצת כדורגל בגלל שאין קבוצת נערות בשכונה שלה? מה עם הילד הגבוה והגמיש מג'סר א זרקא שאין לו מגרש כדורסל בסביבתו? מה עם החברים מבאר שבע שצריכים לשלם 350 שקל ברבעון כדי לשחק כדורגל? מה עם יו"ר אגודת ספורט כפר סבא שלא יודע מאיפה הוא ישלם 2,500 שקל בחודש למאמן טניס שולחן?

 

כולם מוזמנים לנתב"ג לחגוג את הזכייה במדליית ארד בטוקיו 2021. יש סיבה למסיבה.
x