$
ספורט עולמי

אמנסטי מתנגדת לרכישת ניוקאסל בידי סעודיה בגלל הפגיעה בזכויות האדם

ארגון זכויות האדם הזהיר את הפרמיירליג שהיא תהפוך ל"כלי" בידי עבריינים ומדינות אם לא תבחן מקרוב וברצינות את הפרות זכויות האדם של סעודיה

שירות כלכליסט 20:1821.04.20

ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשונל הזהיר את הפרמיירליג שהיא תהפוך ל"כלי" בידי עבריינים ומדינות אם לא תבחן מקרוב וברצינות את הפרות זכויות האדם של סעודיה.

 

 

 

בימים אלו עוסקים בפרמיירליג באישור רכישת ניוקאסל יונייטד על ידי קרן ההשקעות של סעודיה. הקרן צפויה להשלים את רכישת ניוקאסל בכ-300 מיליון ליש"ט ותהיה בעלים של כ-80% ממניות הקבוצה מצפון מזרח אנגליה.

 

חברת ההשקעות משתפת פעולה עם הפיננסרית הבריטית אמנדה סטבלי וקרן ההשקעות של משפחת רובן (Reuben) וכבר שילמה 17 מיליון ליש"ט לבעלים הנוכחיים של ניוקאסל, מייק אשלי, כדמי רצינות/ערבות.

 

 

מייק אשלי בעלי קבוצת הכדורגל האנגלית ניוקאסל מייק אשלי בעלי קבוצת הכדורגל האנגלית ניוקאסל צילום: גטי אימג'ס

 

באמנסטי שלחו את המכתב לפרמיירליג במטרה שהפרות זכויות האדם הרבות של סעודיה ימנעו ממנה לקבל את אישור הבעלים האחרים בליגה. קייט אלן, מאמנסטי UK, כתבה במייל לריצ'רד מאסטרס, מנכ"ל הפרמיירליג, שאמינות הארגון תעלם אם תאשר בחותמת גומי את הרכישה, שהיא בברור רכישה אסטרטגית וניסיון לשטיפת תדמית והשגת "כוח רך".

 

"הפרמיירליג בסכנה" כתבה אלן. "היא תהפוך לכלי בידי אלו שרוצים לנצל את היוקרה והתהילה של הפרמיירליג כדי לכסות את הפעולות הלא חוקיות והלא מוסריות שלהם - פעולות שנוגדות את הרוח של הפרמיירליג והערכים של קהילת הכדורגל הגלובלית".

 

בפרמיירליג, שבעבר העניקו אישור לקרן ההשקעות של אבו דאבי לרכוש את מנצ'סטר סיטי ולהפוך אותה ל"כלי לשיפור תדמית המדינה הדיקטטורית", לא כל כך מודאגים שהכסף הסעודי ילכלך את תדמית ליגת הכדורגל העשירה בעולם. באמנסטי ביקשו מ"אוהדים ועובדים של ניוקאסל לקרוא על מצב זכויות האדם בסעודיה".

 

מבחני הנאותות של הפרמיירליג כמעט ולא עוסקים בעניינים "שוליים" כגון זכויות אדם ושמירה על זכויות אדם. גם במקרה של קרנות השקעות לאומיות. המבחנים מתמקדים בעיקר באיתנות הפיננסית של הגורם שמבצע את רכישת הקבוצה בפרמיירליג וגם בעברם הפלילי של הרכושים המיועדים.

 

על פי הדיווחים, הסעודים מתכננים להשקיע סכומים גדולים בניוקאסל - ברכישות ובהשקעות חברתיות וקהילתיות בטינסייד. הליך רכישת הקבוצה צפוי להסתיים בשבועיים הקרובים.

x