$
ספורט ופוליטיקה

מקרה אוזיל וגרמניה: הזר תמיד אשם

נשיא התאחדות הגרמנית, ריינהרד גרינדל, פגע באחד הנכסים החשובים ביותר של נבחרת גרמניה מאז 2006: גיוון

אוריאל דסקל 09:0426.07.18

ב-1988, כחלק מניסוי של הפסיכולוג פריץ שטארק מאוניברסיטת וורצבורג בגרמניה, קבוצת סטודנטים התבקשו לצפות בתמונות מצוירות של המאייר הקומיקס גארי לארסן. שטארקo ביקש מקבוצה אחת לצפות בציורים עם עט בין השפתיים שלהם וקבוצה אחרת עם עט בין השיניים שלהם. הוא גילה שאלו עם העט בשיניים חשבו שהתמונות המצוירות מצחיקות יותר. כלומר, העט בין השיניים יצר 'חיוך' מלאכותי שהוביל את מושאי הניסוי לחשוב שהתמונות היו מצחיקות יותר. אחת מהתיאוריות של שטארק היתה ששפת גוף שלנו לא רק משפיעה על מה שאנשים אחרים חושבים עלינו, אלא על מה שאנחנו חושבים על העולם.

 

 

 

אוזיל. לא היה נכנס לצרות אם לא היה נכד של מהגר אוזיל. לא היה נכנס לצרות אם לא היה נכד של מהגר צילום: KENZO TRIBOUILLARD

 

אחת מהבעיות הגדולות ביותר של מסוט אוזיל, כדורגלן ארסנל שהיה השבוע במרכזו של ויכוח סוער בגרמניה, היא שפת הגוף שלו. הוא תמיד נראה נרפה ועייף. לעיתים ממש כמו בלון מפונצ'ר. הוא נראה מותש מהדקה הראשונה במשחק וגם כשהוא עושה פעולות חיוביות, זה נראה כאילו הוא עושה טובה למישהו בכוחותיו האחרונים. ואולם, בניגוד לסטודנטים בניסוי של שטארק - הוא לא נותן לשפת הגוף שלו להשפיע עליו. הוא בדרך כלל אחד מהשחקנים שרצים הכי הרבה ק"מ על המגרש, הוא עובד קשה ומעטים השחקנים שמייצרים יותר מצבי הבקעה ממנו. עם זאת, השבוע אולי הנס, נשיא באיירן מינכן, תקף את אוזיל שהודיע על פרישה דרמטית מנבחרת גרמניה. "הוא חלש, כששיחקנו נגד ארסנל התמקדו בו בגלל שהוא חלש" אמר הנס. "הוא לא ניצח קרב על כדור מאז מונדיאל 2014".

 

העובדות מראות שהנס טועה. אוזיל מנצח ב-65% מהקרבות שלו על כדורים. במונדיאל 2018 הוא ניצח 13 קרבות מ-23 - אחד מהטובים ביותר בנבחרת הגרמנית בקטגוריה הזו. והוא גם יצר 5.5 הזדמנויות הבקעה למשחק - יותר מכל שחקן אחר בטורניר.

 

אבל עובדות לא משנות בסיפור על אוזיל. בעצם. וההתקפה של הנס היתה מטופשת ביותר.

 

הרושם משפת הגוף של אוזיל חזק מדי. אנשים חושבים שהוא חלש, מפסיד בתאקלים ולא עושה דבר למרות שהמספרים וההישגים מלמדים בדיוק ההפך.

 

והנס אמר את הדברים נגד אוזיל לאחר שאוזיל הוציא מכתב ארוך בו הוא מסביר מדוע פרש מנבחרת הגרמנית. השורה התחתונה? גזענות. אוזיל הרגיש שהוא מותקף על ידי התקשורת וחלק מהאוהדים והספונסרים בגלל מוצאו הטורקי. הוא גם האשים את היו"ר של ההתאחדות, ריינהרד גרינדל, בכך שנכנע לגזענות ואף שיתף פעולה עם "פרופוגנדה ימנית".

 

הדיקטטור ואני

 

יש לציין שכל הבלאגן התחיל בגלל מסוט אוזיל והחלטתו להצטלם עם הדיקטטור הטורקי, רג'יפ ארדואן. לפי אוזיל הוא עשה זאת כנימוס ומתוך כבוד למורשתו הטורקית, אבל זה התחיל מחול שדים סביבו וסביב אילקאיי גונדואן, שהצטלם ביחד איתו. באיזשהו שלב, אוזיל נפגש עם נשיא גרמניה, פרנק וולטר שטיינמייר, כדי ליישר הדורים לאחר הצילום. הפגישה התרחשה כאשר גרינדל יושב מחוץ למשרד הנשיא ולא יכול להיכנס. אחרי כל הבלאגן, אוזיל הגיע לנבחרת הגרמנית למחנה אימונים לקראת המונדיאל ברוסיה.

 

הרוחות לא נרגעו והמסר בעיתונים רבים היה שאוזיל לא נאמן לגרמניה. לותר מתיאוס, כוכב נבחרת גרמניה לשעבר ושגריר התאחדות הכדורגל הגרמנית, אף טען ש"אוזיל לא מרגיש נוח בחולצת נבחרת גרמניה". בדיונים לקראת תחילת המונדיאל, גרינדל - תומך של CDU, המפלגה השמרנית, שבעבר אמר ש'יש יותר מדי גיוון תרבותי' בגרמניה והוסיף שאין מקום לתרבות מוסלמים במדינה - רצה שאוזיל יישאר בבית. אוליבר בירהוף, הג'נרל מנג'ר של הנבחרת ויואכים לב התעקשו להביאו. בבילד, העיתון הגרמני הנפוץ, תמכו בדעה של גרינדל.

 

הסיבה העיקרית לרגשות החזקים היא מוצאו הטורקי של אוזיל - דור שלישי למהגרים מטורקיה - כמו רבים מהאזרחים הנאמנים והמועילים של גרמניה כיום. בהתאחדות הגרמנית הודו כי לא הביעו תמיכה מלאה בשחקן ששיחק בנבחרת כמעט 100 פעמים והיה שחקן חשוב בכל אחד מהטורנירים האחרונים שלה. אחרי ההדחה מהמונדיאל - רבים האשימו את אוזיל בהדחה וחוסר נאמנות לנבחרת בגלל התמונה עם ארדואן. גם היו"ר גרינדל טען, בפומבי, שאולי לא היה צריך להזמין אותו לנבחרת. אוזיל הצביע על הצביעות הזו במכתבו המפורט. הזכיר שהוא נפגש עם ארדואן מספר פעמיים בעבר ואף פעם לא עשו מזה עניין - עד שהקיץ עשו מזה עניין בחוגים הימנים בגרמנים. הוא הזכיר גם שמתיאוס פגש את ולדימיר פוטין, דיקטטור לא פחות אכזר מארדואן, ואף אחד לא אמר מילה על זה וטען שגרינדל משתמש במעמדו כיו"ר עבור פרופוגנדה ימנית. "כשאני מנצח אני גרמני, כשאני מפסיד אני טורקי" סיכם אוזיל.

 

יש הרבה מאוד אשמים בהדחה המוקדמת של גרמניה מהמונדיאל. זה התחיל במסחריות יתר שהובילה לנתק בין האוהדים לנבחרת (האוהדים התלוננו לא פעם על הסלוגנים וההאשטגס שעטפו את הנבחרת). זה המשיך ביהירות לאורך כל משחקי ההכנה וגם אחרי ההפסד במשחק הראשון ("אנחנו לא נודח בשלב הבתים כמו האלופות האחרות" - יואכים לב, המאמן). לב גם לא הצליח לשלב את הנבחרת שזכתה בגביע הקונפדרציות לנבחרת שזכתה במונדיאל ולצעירים המוצלחים מהנבחרות הצעירות. כמו כן, היו כמה בעיות לוגיסטיות במיקום המחנה הגרמני בפרברי מוסקבה: היה סוג של נתק בין לב לעבודה היומיומית מאחר שבצוות הגרמני היו לא פחות מ-181 איש שעשו את העבודה שלו עבורו. אלו דברים משמעותיים שככל הנראה פגעו בהתנהלות של הנבחרת ברוסיה. אלו דברים שבאחריות היו"ר של ה-DFB, הג'נרל מנג'ר אוליבר בירהוף והמאמן יואכים לב. אין להם ולו קשר קטן לאוזיל והפגישה שלו עם ארדואן.

 

הגיוון הוא נכס

 

אחד מהנכסים הגדולים של נבחרת גרמניה מ-2006 זה הגיוון התרבותי והאתני שנמצא כיום בגרמניה. זה נכון לנבחרת וזה נכון גם לערים כגון ברלין שפרחו בזכות מהגרים וגיוון תרבותי משמעותי ברחובותיה. הכדורגל הגרמני נהנה במשך השנים האחרונות מכדורגלנים 'אחרים' שסיפקו לו ברק, טכניקה, זוויות ראייה שונות וגוונים אחרים של כדורגל. בשביל לנצל את הגיוון הזה צריך סובלנות וקבלה, אמפתיה והבנה. וצריך גם להיות אקטיביים בלגייס את השחקנים הללו לפני שנבחרות אחרות קוטפות אותם.

 

מה שקרה עם אוזיל בקיץ עשוי לשנות משהו מהותי מאוד ב"נבחרת גרמניה החדשה". כמו ששחקנים מוכשרים ממוצא מרוקאי בחרו את נבחרת מרוקו על פני נבחרת הולנד בגלל לאומנות הולנדית גואה, ייתכן שהכישרון הגרמני הבא ממוצא טורקי, יחליט לוותר על הופעות בנבחרת הגרמנית. הרי אם את אוזיל - שב-2010 זכה בפרס על אינטרגרציה מוצלחת - לא באמת קיבלו, למה שיקבלו אותו.

 

איך תראה נבחרת גרמניה בלי סמי חדירה הבא, ג'רום בואטנג הבא ובלי אוזיל הבא?

 

הסיפור עם מסוט אוזיל ממש לא סיפור חדש. כבר ב-1924 הונגרים לאומנים האשימו את הכדורגלנים היהודים בהדחה מוקדמת של הנבחרת מטורניר הכדורגל האולימפי. הלאומנים ההונגרים טענו ש"היהודים הם סוכנים זרים" שעשו נזק לנבחרת ההונגרית כדי לפגוע בלאום ההונגרי.

 

האשמת הזר בכישלונות (בכדורגל ובכלל) מתגברת כאשר הגלים הלאומנים והפאשיסטים גדלים. כאמור, זה קרה אז וקורה היום - לא רק בגרמניה. עוד לפני המונדיאל רומלו לוקאקו אמר אותו דבר ("כשאתה מנצח, אתה בלגי כשאתה מפסיד אתה מהגר"). בשבדיה לאומנים האשימו את ג'ימי דורמאז (אשורי) בהפסד לגרמניה. רבים אחרים בכדורגל חוו את אותה גזענות סלקטיבית שפורצת אחרי הפסד. זה לא באשמתם או שפת הגוף שלהם. זה אשמת האנשים ששונאים זרים. והעובדות לא באמת ישנו כאן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x