$
ספורט עולמי

הילד ששרד לבדו את הצונאמי בדרך להיות כדורגלן מקצועי

מארטוניס, שכריסטיאנו רונלדו מימן את לימודי הכדורגל שלו באקדמיה של ספורטינג ליסבון, יחתום בקרוב בקבוצת כדורגל אינדונזית. לפני כ-14 שנים רוב משפחתו נספתה בצונאמי שהחריב את האי בו גדל

שירות כלכליסט 09:2813.03.18

ביום רביעי שעבר בחור בן 20 מבאנדה אצ'ה, אינדוזניה, שוחרר מספורטינג ליסבון לאחר שנתיים בקבוצת הנוער של קבוצת הפאר שהצמיחה שחקנים כגון לואיש פיגו וכריסטיאנו רונלדו.

 

עבור מארטוניס מדובר בסגירת מעגל מדהימה. לפני כ-14 שנים משפחתו נספתה בצונאמי שהשמיד חלקים נרחבים מהאי עליו הם חיו. מארטוניס איבד את אימו ושני אחיו כאשר גל הענק השמיד חלקים נרחבים מדרום מזרח אסיה והרג כ-300 אלף איש.

 

מארטוניס היה רק בן 7 בזמנו. בזמן שהצונאמי פגע בחוף אצ'ה, הוא שיחק כדורגל בחצר המשפחה. כשהגלים הגיעו אליו, הוא הצליח לעלות על ספה שהצילה אותו. אחרי שהגלים נרגעו, הוא מצא את עצמו על חוף נטוש. על החוף הזה שרד 21 יום לבדו.

 

"מצאתי את עצמי לבד, בים של זבל, כאשר גופות צפות מסביבי" אמר. "חשבתי שאני האדם היחיד שחי. הדבר האחרון שאני זוכר שאמא שלי ניסתה להעביר לי את אחותי הקטנה, אבל הגלים היו חזקים מדי".

 

מארטוניס. סגירת מעגל מדהימה מארטוניס. סגירת מעגל מדהימה צילום מסך

 

הוא שרד על ידי אכילת נולדס לא מבושלים. הוא שתה מים מבקבוקי מים מינרלים שמצא.

 

לאורך כל הזמן הזה לבש חולצת רפליקה של נבחרת פורטוגל, עם שמו של רוי קוסטה על גבו. הוא נמצא על ידי צוות טלוויזיה שהגיע לאזור. הוא סבל מהתייבשות, מכת חום וגופו היה חלש ביותר. צוות העיתונאים העביר את סיפורו המדהים לעולם - עם צילומים שלו במדי נבחרת פורטוגל.

 

רונלדו, כוכב צעיר של מנצ'סטר יונייטד ונבחרת פורטוגל בזמנו, ראה את הסיפור והתרגש. הוא החליט להעביר כספים למארטוניס ואביו, ששרד את הצונאמי. גם התאחדות הכדורגל הפורטוגלית תרמה יותר מ-40 אלף יורו, שסייעו לבניית ביתו החדש. ב-2005 כריסטיאנו רונלדו הגיע לאצ'ה בעצמו כדי לפגוש את מארטוניס. הוא הבטיח לממן את לימודיו של הילד - וזה מה שעשה. הוא גם הזמין אותו לבקר במגרש האימונים של ספורטינג ליסבון.

 

ב-2012, מארטוניס - ששמר על קשר עם רונלדו, חתם בקבוצת PSAP Sigli ב-2015, 11 שנה לאחר הצונאמי. מארטוניס חתם בספורטינג ליסבון, הקבוצה שגידלה את רונלדו. הוא הוכיח שהוא שחקן כדורגל לא רע וקיבל הזדמנות לשחק באקדמיה של המועדון הפורטוגלי. ביום רביעי האחרון, שוחרר מהקבוצה כדי לנסות את מזלו בכדורגל מקצועי.

 

"לא היה קל בספורטינג" אמר מארטוניס בעמוד היוטיוב שלו. "לקח לי זמן להתרגל למזג האוויר והאוכל. אבל התקופה הזו לימדה אותו הרבה ומעניקה לו יתרון גדול כשהוא חוזר לאינדוזיה. שחקן שגדל באקדמיה שהצמיחה את רונלדו.

 

כעת הוא שוקל הצעות מהליגה האינדונזית בדרכו להפוך לשחק מקצוען.

 

"כשהייתי לבד, לא פחדתי" סיפר מארטוניס. "וזה בגלל שכל מה שרציתי זה לחיות ולפגוש את המשפחה שלי. ולהיות כדורגלן מקצועי. עכשיו אני שוקל הצעות מקבוצות בליגה הראשונה והשנייה".

 

החלום הזה, כמה שהוא לא נראה סביר או הגיוני, כנראה יקרה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x