$
רכישות

יוסטון רוקטס נרכשה ב-2.2 מיליארד דולר, למה זה ישתלם לרוכש - פרטיטה טילמן

שווי ההכנסות של יוסטון רוקטס ופוטנציאל הצמיחה של הקבוצה מצביע על כך שהסכום שהוציא המיליארדר טילמן על קבוצת ה-NBA אינו מופרך. מדובר בקבוצה רווחית שהשווי שלה צפוי לצמוח

שמוליק קרפף 12:4019.09.17

ב-5 בספטמבר הודיע המיליארדר פרטיטה טילמן על רכישת יוסטון רוקטס מליגת הכדורסל של צפון אמריקה (NBA) בתמורה ל-2.2 מיליארד דולר.

 

 

 

הבעלים הקודם של הקבוצה, לס אלכסנדר, רכש את הקבוצה בשנת 1993 תמורת 85 מיליון בלבד. נציין כי סכום העסקה הנוכחית עקף את רף 2 מיליארד הדולר ששילם סטיב באלמר, מנכ"ל מייקרוסופט לשעבר, תמורת קבוצת לוס אנג'לס קליפרס בשנת 2014.  

 

הבעלים הקודם של הקבוצה, לס אלכסנדר, רכש את הקבוצה בשנת 1993 תמורת 85 מיליון בלבד הבעלים הקודם של הקבוצה, לס אלכסנדר, רכש את הקבוצה בשנת 1993 תמורת 85 מיליון בלבד צילום: NBA.COM

 

על מנת להבין אם פרטיטה עשה עסקה טובה, צריך להבין כיצד מעריכים שווי לקבוצת כדורסל בליגה הטובה בעולם.

 

היות ורוב הקבוצות מאוגדות כחברות פרטיות, אפשר להיעזר הן בהערכות שווי שמגזין פורבס מבצע, והן בדו"חות הכספיים של קבוצת הניו יורק ניקס שהיא החברה הציבורית היחידה בליגת ה-NBA. הקבוצה היא חלק מתאגיד מדיסון סקוויר גארדן הנסחר תחת הסימבול – MSG.

 

3 מקורת הכנסה

 

המודל העסקי של קבוצות בליגת ה-NBA מבוסס על שלושה מקורות הכנסה עיקריים – זכויות שידור של משחקים, מכירת כרטיסים והשכרת אצטדיונים לאירועים נלווים, ומכירה של מוצרים וחסויות הקשורות למותג הקבוצה. כל הכנסה כזו היא בעלת "שווי". כלומר, כמה היא שווה לרכוש פוטנציאלי - שהוא נגזרת של פוטנציאל גידול בהכנסות, עלות תפעול ומטריקות נוספות.

 

מקור ההכנסה הראשון הוא מכירת זכויות שידור של משחקים. היסטורית, ליגת ה-NBA חתומה על הסכמי מכירת זכויות שידור של המשחקים עם מספר רשתות מדיה. התגמולים מהסכמים אלו מתחלקים שווה בשווה בין כל הקבוצות בליגה, ללא הבדלי מעמד ודירוג.

 

מבחינה זו, ליגת ה- NBA היא סוציאליסטית להפליא. בשנים האחרונות, עם העלייה ברמת הפופולריות של צפייה במשחקים, אנו עדים לעלייה בשווי הסכמי זכויות השידור. בפברואר 2016 הודיעה ליגת ה-NBA על הסכם לתשע שנים עם רשתות השידור ESPN ו-TNT. במסגרת ההסכם, ישלמו הרשתות לליגת ה-NBA סכום שיא של 2.66 מיליארד דולר לשנה, עד לעונת המשחקים של 2025, וזאת תמורת זכויות שידור של כלל משחקי הליגה. בהינתן כי 30 קבוצות משתתפות בליגת ה-NBA, כל קבוצה זכאית לתגמולים שנתיים של כ-88.5 מיליון דולר בשנה.

 

מגזין פורבס מעריך את שווי ההכנסות של זכויות השידור של יוסטון רוקטס ב-266 מיליון דולר. לשם השוואה, שווי ההכנסות מזכויות שידור משחקים עבור מדיסון סקוור גארדן הסתכם ב-506 מיליון דולר בשנה, כמעט כפול בהשוואה לרוקטס. הסיבה העיקרית לפער נעוץ בזכויות השידור של משחקי קבוצת ההוקי, ניו יורק ריינג'רס, המצויה בבעלותה של MSG.

 

מקור ההכנסה השני הוא מכירה של כרטיסים למשחקים. הכנסות ממכירת כרטיסים משתנות מעונה לעונה. בניגוד להכנסות מזכויות שידור, הכנסות מכרטיסים מושפעות מאוד ממעמדה של הקבוצה בליגה וכן מנוכחות של שחקנים כוכבים בהרכב הקבוצה. הקבוצה מכניסה 69 מיליון דולר בשנה ממכירת כרטיסים, על פי פורבס. זאת בעוד שהשווי של הפעילות הזו עומד על 416 מיליון דולר. יש לציין שארנה יוסטון (טויוטה סנטר), מכניסה סכומים אדירים מפעילויות אחרות שאינן קשורות ליוסטון רוקטס.

 

לשם ההשוואה, השווי של הפעילות במדיסון סקוור גארדן עומד על כ-811 מיליון דולר. עם זאת,  ההכנסות של חברת מדיסון כוללות אמנם מכירות כרטיסים לצפייה בקבוצת הניו יורק ניקס אך גם מכירות של כרטיסים למשחקי קבוצת ההוקי, ניו יורק ריינג'רס, וכן לליגת האגרוף, וכדורסל המכללות המתארחות באצטדיון המדיסון סקוור גארדן.

 

מקור ההכנסה השלישי הוא מכירה של מוצרים הקשורים למותג הקבוצה וכן חסויות והסכמים מסחריים. גם כאן, בדומה להכנסות ממכירת כרטיסים, מעמדה הספציפי של הקבוצה בליגה מהווה גורם מרכזי. ככל שהמותג של הקבוצה חזק יותר, כך תעלה רמת ההכנסות ממכירה של חסויות, הלבשת ספורט ומוצרים נלווים. מגזין פורבס מעריך את שווי המותג של קבוצת יוסטון רוקטס ב- 193 מיליון דולר. לשם ההשוואה, שווי מותג של קבוצות המדיסון סקוור גארדן הסתכם ב-500 מיליון דולר. 

 

משכורות עתק לכוכבים כמו ג'יימס הארדן

 

הכנסות זה לא הכול. סעיף ההוצאות של קבוצות הכדורסל בליגת ה-NBA הוא משמעותי ביותר בשל הוצאות שכר לשחקנים. משכך, הרווח התפעולי של הקבוצות הוא נמוך יחסית לשורת ההכנסות. לשם המחשה, הרוקטס רשמו הכנסה של 244 מיליון בשנה האחרונה, אך רווח תפעולי של 62.7 מיליון מיליון. הפער מוסבר במשכורות עתק לכוכבים כמו ג'יימס הארדן - שלאחרונה חתם על חוזה שיכניס לו סכום של 228 מיליון דולר. 

 

עם זאת, מאז 2014 הרווח התפעולי של יוסטון רוקטס לא נופל מ-38 מיליון דולר בשנה. לא מדובר ברווחים תפעוליים גבוהים במיוחד ביחס לניו יורק ניקס, שהרווח התפעולי שלה עמד על 141 מיליון דולר מתוך הכנסות שנתיות של 376 מיליון דולר.

 

יוסטון רוקטס היא אחת הקבוצות בעלות השווי הגבוה ביותר בליגת ה- NBA. השילוב בין שלושת מקורות ההכנסה – זכויות שידור, מכירת כרטיסים ומכירות מרצ'נדייז, יחד עם שווי מוערך לארנה מביאים אותנו לשווי כולל של כ- 1.6 מיליארד דולר. משכך, עסקת הרכישה של פרטיטה, לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר, מהווה פרמיה של כ-37% על השווי של קבוצת הכדורסל.

 

חישוב דומה עבור חברת המדיסון סקוויר גארדן מביא אותנו לשווי נכסי כולל של 3.3 מיליארד – הקבוצה בעלת השווי הגבוה ביותר בליגת ה- NBA. שווה לציין כי בדומה למצב ברוקטס, גם במקרה של הניקס השוק מצביע על אפסייד משמעותי לעסקת רכש. איך אנחנו יודעים? כי מניית MSG נסחרת לפי שווי שוק של 5.27 מיליארד דולר. בניכוי מזומן ושווה מזומן, שווי החברה של MSG עומד על 4.23 מיליארד דולר, המהווה אפסייד של 28% מעל שווי נכסיה.

 

 

פרטיטה טילמן. השווי ימשיך לעלות פרטיטה טילמן. השווי ימשיך לעלות צילום: בלומברג

 

השורה התחתונה:

בעלות על קבוצת כדורסל בליגה המובילה בעולם היא השקעה הנתמכת בעלייה בשיעור הצפייה במשחקים על פני שנים, ברמת היקשרות גבוהה לכוכבי הכדורסל, ובנכסי נדל"ן איכותיים הפזורים ברחבי ארה"ב. עם זאת, קבוצות NBA מתומחרות בפרמיה נדיבה מאוד על שווי הנכסים. אם לשפוט על פי עסקת הרכש האחרונה של היוסטון רוקטס, לפרמיה הגלומה במניית MSG יש בהחלט אחיזה במציאות.

  

הכותב הוא אנליסט מניות חו"ל במערך הייעוץ בהשקעות בבנק לאומי 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x