• תפריט
ספורט ופוליטיקה

ב-NBA לא רוצים "להעניק פרס" לקבוצה הכי גרועה

לפי דיווח ב-ESPN, בליגת הכדורסל של צפון אמריקה מקדמים באגרסיביות רפורמה בהגרלת הדראפט, שעשויה להיכנס לתוקף לפני תחילת העונה הקרובה

שירות כלכליסט 08:1511.09.17
ב-NBA מקדמים באגרסיביות רפורמה בהגרלת הדראפט, שעשויה להיכנס לתוקף לפני תחילת עונת 2017-18, כך לפי דיווח ב-ESPN.

 

 

 

 

הקומישינר אדם סילבר הוא תומך נלהב בהפחתת הסיבות ל-tanking (ניהול סגל שמוביל להפסדים במהלך הליגה כדי לזכות בבחירות טובות יותר בדראפט) על ידי הפחתת הסיכויים של הקבוצות הגרועות ביותר בליגה לזכות בבחירות הראשונות בדראפט, כך לפי מקורות בליגה.

 

הצעדים המוצעים יגבירו גם את הסיכויים של קבוצות טובות יותר להתקדם במיקום שלהן בהגרלת הדראפט. 14 הקבוצות שלא העפילו לפלייאוף מרכיבות את מערכת ההגרלה השנתית של הדראפט. עם זאת, בכירים בליגה טוענים כי אם הרפורמה תאושר, השינויים להגרלה ייכנסו לתוקף רק בדראפט של 2019. 

אדם סילבר. בעד הפחתת סיכויים אדם סילבר. בעד הפחתת סיכויים צילום: איי פי

 

 

ועדת התחרות של ה-NBA, המורכבת מג'נרל מנג'רים ומאמנים, צפויה להצביע בפגישה שתתקיים השבוע על העברת המלצה רשמית לוועדת המושלים לפני אישור סופי, כך לפי בכירים בליגה.

 

לוועדת התחרות יש סמכות נרחבת לערער ולשנות את ההצעה של הליגה, ולפיכך יכולה להמליץ לא לשנות דבר, לשנות חלק או את כל ההצעה שתועבר לבעלי הקבוצות שיצביעו על כך בסוף החודש בפגישה של ועדת המושלים בניו יורק.

 

לפי המערכת הנוכחית, הקבוצה עם המאזן הגרוע ביותר בליגה לא יכולה לרדת בדראפט נמוך יותר מבחירה רביעית בסיבוב הראשון, אך ההצעה שעולה כעת תאפשר לקבוצה לרדת מהמקום הראשון בדראפט לחמישי בהגרלה. זה יוביל לאפקט דומינו לאורך כל המערכת, כך שהקבוצה עם המאזן השני הגרוע ביותר תוכל לרדת מהמקום השני עד לשישי, בעוד שכיום היא לא יכולה לרדת נמוך יותר מהבחירה הרביעית. בהתאם, הקבוצה עם המאזן השלישי הגרוע ביותר תוכל לרדת לבחירה השביעי וכן הלאה.

 

בשלב זה, שלוש הקבוצות עם המאזן הגרוע ביותר הן בעלות סיכוי עולה לזכות בבחירה הראשונה בדראפט: לקבוצה עם המאזן השלישי הגרוע ביותר יש סיכוי של 15.6%, לקבוצה השנייה סיכוי של 9.9% ולקבוצה הגרועה ביותר סיכוי של 25%.

 

ההצעה החדשה תקטין את הסיכויים הללו, ותעניק לשלוש הקבוצות עם המאזן הגרוע ביותר את אותו סיכוי לזכות בבחירה הראשונה. מעבר לכך, בעוד שכיום לקבוצה עם המאזן החמישי הגרוע ביותר יש סיכוי של 8.8% לזכות בבחירה הראשונה (בעוד שלקבוצה הגרועה ביותר סיכוי כאמור של 25%), לפי ההצעה החדשה הפער הזה יקטן משמעותית. כלומר לקבוצה עם המאזן החמישי הגרוע ביותר יהיה סיכוי הנמוך רק בכמה נקודות האחוז לעומת שלוש הקבוצות הגרועות ביותר, כך לפי מקורות בליגה.

 

ב-2014, בשיא שערוריית ה-tanking של פילדלפיה 76', מועצת המושלים של ה-NBA דחתה הצעה ליברלית יותר לרפורמה במערכת ההגרלה של הדראפט.

 

לפי המקורות, ועדת התחרות מגבשת רעיון משל עצמה שעשוי לזכות בתמיכה: אף קבוצה לא תוכל לבחור ולא תוכל לקבל שנתיים ברציפות אחת משלוש בחירות ראשונות. כך שאם למשל, מינסוטה תזכה בבחירה הראשונה בדראפט ותבחר בקארל אנתוני טאונס, היא תוכל לבחור רק מהבחירה הרביעית ומטה בשנה לאחר מכן. נכון לעכשיו, הרעיון הזה אינו נכלל בהצעה הרשמית של הליגה, אך קרוב לוודא שיישקל בפגישה הבאה של הוועדה.

 

ועדת התחרות גם מלטשת את ההמלצות שלה לוועדת המושלים בנוגע לתוכנית המנוחה החדשה של הליגה, שתטיל עונשים על קבוצות שמשאירות על הספסל שחקנים מרכזיים במשחקים המשודרים בטלוויזיה ארצית, או מספר שחקנים במשחקי חוץ. משרד הקומישינר מעודד תוכנית למזער, אם לא לבטל לגמרי, הענקת מנוחה מכוונת לשחקנים במשחקים המשודרים בטלוויזיה הארצית.

 

בכירים רבים בליגה מאמינים שהצעדים החדשים הללו ישפיעו על תפיסת נושא ה-tanking, במיוחד בשל הדרישה מהקבוצות להעלות להרכב שחקנים בריאים גם בשלבים המתקדמים של העונה. עם זאת, קבוצות רבות מאמינות שה-tanking כבר אינו סיפור בליגה, והחשש שקבוצות אחרות ילכו בעקבות ה-76' אינו מבוסס.

 

במקביל, יש חשש בקרב קבוצות משווקים קטנים שהרפורמה במערכת ההגרלה לדראפט תקשה עליהן אף יותר להשיג כוכבים באמצעות הדראפט, בייחוד בשל האמונה הגוברת שכמעט ובלתי ניתן לעשות זאת באמצעות שחקנים חופשיים והעברות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x