$
רכישות

קווין דוראנט וויתר על 10 מיליון דולר - אך גולדן סטייט ווריירס עדיין תשלם מס יוקרה גבוה

השכר שלו בשנה הראשונה יעמוד על 25 מיליון דולר, כאמור כמעט 10 מיליון דולר פחות ממה שהיה יכול לקבל. השנה השנייה היא אופציה של השחקן

שירות כלכליסט 13:4904.07.17
תקרת השכר ב-NBA עבור עונת 2017-18 תעלה ביותר מ-5 מיליון דולר, ושורת מס היוקרה תעלה ביותר מ-6 מיליון דולר מהעונה שעברה, כך הכריזה הליגה בתחילת תקופת ההעברות (free agency).

 

 

 

 

דוראנט והחבר'ה. על פי מספר מקורות, דוראנט לא רק מוותר על החוזה המקסימלי שהוא יכול לקבל, שיתחיל ב-35.65 מיליון דולר. התכנית שלו היא גם לוותר על ההעלאה שהוא זכאי לה, שתוביל לכך שהשכר שלו יתחיל ב-31.6 מיליון דולר דוראנט והחבר'ה. על פי מספר מקורות, דוראנט לא רק מוותר על החוזה המקסימלי שהוא יכול לקבל, שיתחיל ב-35.65 מיליון דולר. התכנית שלו היא גם לוותר על ההעלאה שהוא זכאי לה, שתוביל לכך שהשכר שלו יתחיל ב-31.6 מיליון דולר צילום: רויטרס

 

 

תקרת השכר לעונה הבאה עומדת על 99,093,000 דולר, ושורת מס היוקרה היא 119,266,000 דולר. עם זאת, מדובר בירידה קלה לעומת התחזיות שפרסמה הליגה באפריל.

 

המשכורת הקבוצתית המינימלית לעונת 2017-18 היא 89,184,000 דולר, המייצגת 90% מתקרת השכר.

 

מה פירוש הדבר? קבוצות שעוברות את תקרת השכר ומס היוקרה מוגבלות בסכום הכסף שהן יכולות להציע לחלק מהשחקנים, וקבוצות שעוברות את מס היוקרה חייבות לשלם מס בסוף העונה.

 

מה פירוש הדבר מבחינת השחקנים? תקרת השכר עוזרת לקבוע את משכורת המקסימום (העלאות של 5% אם שחקן עובר קבוצה, העלאות של 8% אם הוא חותם מחדש בקבוצה).

 

משכורות מקסימליות לשחקנים עם ניסיון של 0-6 שנים ב-NBA:

 

חוזה לארבע שנים, העלאות של 5%: 106,525,000 דולר.

חוזה לחמש שנים, העלאות של 8%: 143,685,000 דולר.

 

משכורות מקסימליות לשחקנים עם ניסיון של 7-9 שנים ב-NBA:

 

חוזה לארבע שנים, העלאות של 5%: 127,830,000 דולר.

חוזה לחמש שנים, העלאות של 8%: 172,422,000 דולר.

 

משכורות מקסימליות לשחקנים עם ניסיון של מעל 10 שנים ב-NBA:

 

חוזה לארבע שנים, העלאות של 5%: 149,135,000דולר.

חוזה לחמש שנים, העלאות של 8%: 201,159,000 דולר.

 

בווריירס ישלמו הרבה מס 

 

בעקבות ההכרזה שגולדן סטייט ווריורס החתימו מחדש את השחקן הוותיק אנדרה איגודאלה לחוזה של שלוש שנים בשווי 48 מיליון דולר, אי אפשר שלא לתהות עד כמה עמוקים הכיסים של הווריורס, במיוחד בהתחשב בסכומים הגבוהים שהם כבר הוציאו בפגרה כדי לשמור על הרכב האליפות ללא שינויים.

 

כתב ESPN בובי מרקס צייץ בטוויטר כי נראה שהקבוצה חופרת עמוק מתחת למעטה הפיננסי שלה מתוך תקווה לזכות במספר רב של אליפויות בעתיד הנראה לעין. על פי מרקס, מס היוקרה עבור עונת 2020-21 עשוי לטפס לגובה של 222 מיליון דולר, שיהפכו את גולדן סטייט לקבוצה היקרה ביותר שהורכבה אי פעם, בעלות של למעלה מ-400 מיליון דולר.

 

הקבוצה, שהפכה לאחרונה את סטפן קארי לשחקן המרוויח ביותר בכל ליגות הספורט בצפון אמריקה, ובמקביל האריכה את החוזה של הפוינט גארד שון ליווינגסטון בשלוש שנים בשווי 24 מיליון דולר, כבר עברה בקרוב ל-43 מיליון דולר את מכסת מס היוקרה. זה עוד לפני שמחשבים את החוזה לשנה אחת של דיוויד ווסט, שיעניק לשחקן הוותיק מינימום של 2.3 מיליון דולר, וההארכה המתבקשת של החוזה של קווין דוראנט.

 

דוראנט בחר לעבור לווריורס בעיקר בשל חוסר האנוכיות שחווה. ברוח זו, "האסיסט" הגדול ביותר שלו עשוי לקרות החודש.

 

על פי מספר מקורות, דוראנט לא רק מוותר על החוזה המקסימלי שהוא יכול לקבל, שיתחיל ב-35.65 מיליון דולר. התכנית שלו היא גם לוותר על ההעלאה שהוא זכאי לה, שתוביל לכך שהשכר שלו יתחיל ב-31.6 מיליון דולר. אך עכשיו ידוע שדוראנט צפוי לחתום על חוזה חדש לשנתיים בשווי 53 מיליון דולר ויקבל בשנה כ-10 מיליון דולר פחות ממה שהיה אמור לקבל. הפרטים המדויקים של החוזה החדש פורסמו במקור ב-ESPN.

 

השכר שלו בשנה הראשונה יעמוד על 25 מיליון דולר, כאמור כמעט 10 מיליון דולר פחות ממה שהיה יכול לקבל. השנה השנייה היא אופציה של השחקן.  

 

הנכונות של דוראנט להרוויח פחות ממה שהוא זכאי לו, היא שאפשרה לקבוצה להחתים את איגודלה ב-48 מיליון דולר ואת ליווינגסטון ב-24 מיליון דולר, שניהם בחוזים לשלוש שנים.

 

ביחד, איגודלה וליווינגסטון ירוויחו בעונה הבאה 24 מיליון דולר. הווריורס יכלו להרשות לעצמם לשלם להם את הסכומים הללו מכיוון שדוראנט – שהרוויח בקריירה שלו ב-NBA

 

מעל 135 מיליון דולר, בלי חוזי ספונסרשיפ – הבהיר כי הוא מוכן להפחית את השכר שלו בעונה הבאה. במידה מסוימת ניתן לומר שהוא מעניק חלק מהשכר שלו לחבריו לקבוצה.

 

המחווה הזו של דוראנט מפחיתה את חשבון המסים של הווריורס:

 

הקנסות הולכים וגדלים ככל שקבוצה עוברת את תקרת השכר. כך למשל קבוצות שעוברות את המכסה ב-5 מיליון דולר, ישלמו קנס של 1.50 דולרים עבור כל דולר מעל. התעריף מזנק ל-1.75 דולר ב-5 מיליון דולר הנוספים שעוברים את הרף.

 

הווריורס צפויים לעבור את מס היוקרה ביותר מ-20 מיליון דולר, כך שהקנס יעמוד על 3.75 דולר לכל דולר חריגה, וזה עוד יכול לגדול ב-50 סנט לכל 5 מיליון דולר מעל ל-20 מיליון דולר.

 

עם זאת, השכר הנמוך יותר של דורנט יכול לעזור לקבוצה לשלם קנס נמוך יותר, ולחסוך לבעלים מיליונים תוך שמירה על ההרכב.

 

אולם, המצב רק ילך ויתייקר. קליי תומפסון (מסיים חוזה בסוף העונה הבאה ודריימונד גרין (מסיים חוזה ב-2019/20) ירוויחו ביחד 34 מיליון דולר העונה (לפני החידושים, היו רק 5 שחקנים שחתומים על חוזים מובטחים של 38.3 מיליון דולר). זה גם יסביר מדוע מס היוקרה של הקבוצה צפוי לזנק אף יותר בשלוש השנים הבאות, זאת בהנחה שהם יאריכו את החוזה שלהם בקבוצה בעונות הקרובות.

 

בכל מקרה, בווריורס בהחלט מודעים לכך שזכייה באליפות ה-NBA אינה זולה. הנכונות שלהם לשלם יותר מהרף של הליגה עבור המשכורות השנתיות של הקבוצה (יותר מ-130מיליון דולר גם עם הקיצוץ של דוראנט) מוכיחה שלכסף יש פחות חשיבות עבורם לעומת בניית שושלת מתמשכת לשנים הבאות, במיוחד בהתחשב בכך שלקבוצה יש מספר רב של אוהדים שרופים מתעשיית ה-IT שמוכנים לשלם היטב כדי לצפות בקבוצה האהודה עליהם.

 

 

ווריירס חוגגים אליפות. היו על שכר נמוך יחסית עד השנה ווריירס חוגגים אליפות. היו על שכר נמוך יחסית עד השנה צילום: USA Today Sports

 

ההכנסות יגדלו וגם תקרת השכר של כולם

 

הקבוצה יכולה להרוויח מעל 300 מיליון דולר ממכירת רישיונות למושבים אישיים (personal seat licenses) בצ'ייס ארנה בדאון טאון סן פרנסיסקו, כך לפי מספר מקורות.

אף קבוצה ב-NBA עוד לא מכרה רישיונות למושבים בודדים, אף שזו התנהלות שכיחה ב-NFL.

 

גולדן סטייט תמכור גם חוזים לשמונה שנים ליציעי האח"מ (luxury box deals) בארנה שתיפתח בעונת 2019-20.

 

הקבוצה מממנת באופן פרטי את הבנייה של הארנה. ההכנסה שתיכנס מחוזי רישיונות למושבים תיכלל בהכנסה הקשורה לכדורסל של הליגה, כ שהשחקנים זכאים ל-51% ממנה. בהתחשב בגובה ההכנסה, היא עשויה להוביל לעלייה של 5 מיליון דולר בתקרת השכר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x