$
אירועי ספורט

כמה עלה אירוח אולימפיאדת ריו? עדיין לא ברור

לפי נתונים חדשים שפורסמו בשבוע שעבר על ידי הממשלה המקומית, המחיר הסופי עומד על 13 מיליארד דולר; עם זאת, הסכומים הללו משקפים שילוב בין הערכות שונות, חלקן מפוקפקות

שירות כלכליסט 14:2219.06.17

עשרה חודשים לאחר סיום אולימפיאדת ריו, עדיין לא ברור כמה עלה אירוח המשחקים לעיר. לפי נתונים חדשים שפורסמו בשבוע שעבר על ידי הממשלה המקומית, המחיר הסופי עומד על 42.8 מיליארד ריאל לפחות (13.1 מיליארד דולר), כך מדווח העיתון המקומי Folha de Sao Paulo.

 

 

 

ההערכה של 13.1 מיליארד דולר נשמעת כמו ניחוש מושכל. עיריית ריו הפסיקה לספק נתונים על עלויות האולימפיאדה בדצמבר, כך לפי וולטר סילבה, בכיר ברשות הציבורית האולימפית (Olympic Public Authority) ההערכה של 13.1 מיליארד דולר נשמעת כמו ניחוש מושכל. עיריית ריו הפסיקה לספק נתונים על עלויות האולימפיאדה בדצמבר, כך לפי וולטר סילבה, בכיר ברשות הציבורית האולימפית (Olympic Public Authority) צילום: איי פי

 

עם זאת, הסכומים הללו משקפים שילוב בין הערכות שונות, חלקן מפוקפקות. משרד הספורט בברזיל פרסם הערכה לפיה עלויות בניית המתקנים לאולימפיאדה עמדה על 7.2 מיליארד ריאל, אך החישוב הזה התבסס על מספרים לא מעודכנים לגבי החלק העיקרי של העלויות – העבודות הציבוריות הקשורות לאירוע.

 

 

על פי הנתונים הנוכחיים, הוקצו קרוב ל-25 מיליארד ריאל לפרויקטים הקשורים לתחבורה הציבורית, אורבניזציה וניקוי סביבתי. רבים מהפרויקטים הללו לא הושלמו עד היום, או ננטשו.

 

ההערכה של 13.1 מיליארד דולר נשמעת כמו ניחוש מושכל. עיריית ריו הפסיקה לספק נתונים על עלויות האולימפיאדה בדצמבר, כך לפי וולטר סילבה, בכיר ברשות הציבורית האולימפית (Olympic Public Authority).

 

במקביל להכרזה על העלויות, משרד הספורט פרסם את התכניות שלו לארבעת המתקנים שבשליטתו כעת, הנמצאים כולם בפארק האולימפי של ריו. האסטרטגיה של הארגון כוללת שימוש במתקנים לפעילויות לנוער ולליגות ספורט מקומיות. על מנת לקזז את עלות התחזוקה השנתית בגובה 45 מיליון ריאל, התוכנית תתבסס במידה רבה על היכולת למצוא שותפים פרטיים.

 

"לא נוכל להשיג את ההחזר הנחוץ כדי לתפעל את המתקנים הללו על סמך ההכנסות מאירועי ספורט בלבד", אמר פדרו סוטומאייר, מנהל בסוכנות הספורט שאחראית על ניהול המתקנים, "אנחנו בדיונים עם מספר חברות בשוק הפרטי כדי לעזור למלא את הפער הזה עם אירועים כמו קומי קון ופסטיבל רוק אין ריו".

 

אצטדיון הספורט המפורסם ביותר בריו, המארקנה, שנמצא קרוב יותר למרכז העיר, מחפש גם שותפים מהסקטור הפרטי כבר חודשים, אך בלי הצלחה. משיכת מספר רב של צופים לכפר האולימפי המרוחק עבור אירועי ספורט פחות מוכרים לא תהיה משימה פשוטה. לרוב האוהדים מגיעים בכמויות רק למשחקי כדורגל.

 

חוסר היכולת של ריו לספק הערכה מדויקת של העלויות היא מכה נוספת לוועד האולימפי הבינלאומי, שמודה בקשיים למצוא ערים מארחות פוטנציאליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x