רכישות

ההחלטה החדשה שתשים קץ לבועת הרכישות בכדורגל הסיני

מועדוני הסופר-ליג הסינית יצטרכו לשלם 100% מס על שחקנים זרים שיעלו יותר מ-5 מיליון ליש"ט. חלון ההעברות הסיני נפתח מחר

שירות כלכליסט 16:1618.06.17
קבוצות כדורגל סיניות שירצו לרכוש שחקנים זרים יאלצו לשלם מס בגובה 100% על כל הרכישות החדשות. מועדוני הסופר-ליג הסינית קיבלו רשמית את ההודעה על השינוי בשבוע שעבר. חלון ההעברות הסיני נפתח מחר (ב'). הכפלת דמי ההעברה תחול על כל השחקנים שירכשו עבור מעל 45 מיליון יואן (5 מיליון ליש"ט). 

 

 

 

המועדונים הסינים שברו ב-18 החודשים האחרונים מספר פעמים את שיאי ההעברות לשחקנים זרים. בחלון ההעברות האחרון, 16 הקבוצות הבכירות בליגה הוציאו סכום שיא של 331 מיליון ליש"ט, ועקפו בקלות את ההוצאות של קבוצות הפרמיירליג האנגלית. ההוצאות של המדינה היו גבוהות פי 16 מכלל ההוצאות בלה ליגה וגבוהות מהסכומים על העברות שהוציאו בספרד, איטליה, גרמניה וצרפת ביחד. 

המועדונים הסינים שברו ב-18 החודשים האחרונים מספר פעמים את שיאי ההעברות לשחקנים זרים המועדונים הסינים שברו ב-18 החודשים האחרונים מספר פעמים את שיאי ההעברות לשחקנים זרים צילום: איי אף פי

 

בין העסקאות היקרות ביותר לסופר ליג לפני החוקים החדשים נמנה המעבר של אוסקר מצ'לסי לשנגחאי SIPG עבור 60 מיליון ליש"ט בדצמבר האחרון. עסקה זו נחשבה באותה תקופה לעסקת ההעברה היקרה ביותר באזור. אולם היא גומדה על ידי 84 מיליון יורו ששנגחאי שנואה הוציאה על הארגנטינאי קרלוס טבס פחות משבוע לאחר מכן.

 

עם זאת, צצו סימני אזהרה שהבועה עומדת להתפוצץ. העיתון הממשלתי פיפל'ס דיילי הזהיר כי הצמיחה המהירה בכדורגל הסיני והוצאות של 1.15 מיליארד דולר ב-2016 "גבוהות במידה ניכרת מהשווי הכלכלי שהגיע לליגה". העובדה שטבס היה פצוע לא מעט העונה, רק חיזקה את התחושה הזו.

 

ההחלטה להטיל את המס החדש פורסמה ימים ספורים לאחר שהנבחרת הסינית נפלה למקום האחרון בבית שלה במוקדמות למונדיאל. הביצועים של הנבחרת הלאומית לא תואמים לשאיפות של משרד הספורט או לכוח הקנייה של המשקיעים הסינים בספורט. אם כי הניצחון על דרום קוריאה במוקדמות משמש כדוגמה לאופן שבו הכדורגל יכול להצית את ההתלהבות הסינית.

 

לא הצעד הראשון

 

מס ההעברות הוא הצעד המשמעותי השני שבו נוקטת התאחדות הכדורגל הסינית לבלימת ההוצאות על שחקנים זרים במטרה לעודד טיפוח שחקנים מקומיים. ההתאחדות הודיעה כבר בינואר כי הקבוצות יוכלו להעלות בהרכב מקסימום שלושה שחקנים זרים בכל משחק, כשהמכסה הזו כוללת שחקנים מאסיה. קודם לכן הקבוצות היו רשאיות להעלות בהרכב שחקן זר ממדינה אחרת באסיה וכן שלוש שחקנים זרים לא מאסיה, אך המקום הזה בהרכב הפותח הוחלף על ידי דרישה להעלות שחקן סיני מתחת לגיל 23.

 

"על מנת להגשים את התוכנית הכללית של רפורמה ופיתוח בכדורגל הסיני ועל מנת לתמוך בפיתוח הכולל של הכדורגל הסיני ושל השחקנים הסינים המקומיים, זאת כדי להעלות את האיכות של הנבחרת הלאומית ולשמור את הליגה המקצועית על מסלול בריא, יציב וקבוע, ההתאחדות התאימה את הרגולציות של הסופר ליג הסינית ב-2017 והליגה הסינית", נמסר בהצהרה מטעם ההתאחדות. מס ההעברות על שחקנים זרים מחזק את המחויבות של ההתאחדות להבטיח הזדמנויות לטיפוח שחקנים מקומיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x