$
אירועי ספורט

אולימפיאדת 2016: "לא היה שום תכנון ליום שאחרי"

בשימוע ציבורי שנערך בריו דה ז'ניירו נשמעו טענות על היעדר תכנון המורשת עבור אולימפיאדת הקיץ שנערכה בעיר בשנה שעברה, והועברה ביקורת על "הפילים הלבנים" – המתקנים שנבנו במיוחד בשביל המשחקים

שירות כלכליסט 10:3028.05.17
בשימוע ציבורי שנערך בריו דה ז'ניירו נשמעו טענות על היעדר תכנון המורשת עבור אולימפיאדת הקיץ שנערכה בעיר בשנה שעברה, והועברה ביקורת על "הפילים הלבנים" – המתקנים שנבנו במיוחד בשביל המשחקים.

 

 

 

 

אצטדיון מארקנה. בחודש שעבר נפתחה חקירה על ידי בית המשפט הגבוה בברזיל בחשד להתנהלות פיננסית מפוקפקת מצידו של ראש עיריית ריו לשעבר אדוארדו פאאס סביב חוזים הקשורים לאולימפיאדה. אצטדיון מארקנה. בחודש שעבר נפתחה חקירה על ידי בית המשפט הגבוה בברזיל בחשד להתנהלות פיננסית מפוקפקת מצידו של ראש עיריית ריו לשעבר אדוארדו פאאס סביב חוזים הקשורים לאולימפיאדה. צילום: איי פי

 

העיר בברזיל הוציאה בסביבות 12 מיליארד דולר לאירוח האולימפיאדה והמשחקים הפראלימפיים, אך כעת ברחבי העיר נותרו מבנים ריקים שלא מתוחזקים. מתקן ארנה דאודרו סגור, על אף תכניות להפוך אותו לפארק ציבורי.

 

"לא היה שום תכנון", אמר התובע הפדראלי לאונרדו מיטידיירי בשימוע שנערך ביום שני לגבי האולימפיאדה, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות AP. "לא היה שום תכנון כשהם הגישו את ההצעה לארח את המשחקים. שום תכנון. המתקנים הפכו להיות פילים לבנים היום. מה שאנחנו מנסים לראות כעת זה כיצד להפוך את זה למשהו שמיש".

 

פטרישיה אמורים, סגנית השר לספורט בריו, אמרה כי התכניות להרוס את ארנה דאודורו שם התקיימו משחקי הכדוריד ולבנות במקומו ארבעה בתי ספר ציבוריים, הוקפאו. "המבנה ייהרס", היא אמרה. "אנחנו רק מחכים לראות אם יהיו לנו המשאבים לבנות את בתי הספר הללו באתרים אחרים, או האם להרוס אותו ולחכות עד שהמשאבים יגיעו. יש צורך לשפץ את בתי הספר שלנו, וזה עומד בראש סדר העדיפויות שלנו, לא בניית בתי ספר חדשים".

 

בחודש שעבר נפתחה חקירה על ידי בית המשפט הגבוה בברזיל בחשד להתנהלות פיננסית מפוקפקת מצידו של ראש עיריית ריו לשעבר אדוארדו פאאס סביב חוזים הקשורים לאולימפיאדה.

 

השופט אדסון פאשין מבית המשפט הגבוה אישר פתיחת חקירות סביב כמה מהדמויות הפוליטיות המשפיעות ביותר במדינה, ביניהן פאאס, שהיה דמות בולטת לפני ובמהלך האולימפיאדה.

 

על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט, שמו של פאאס הוזכר בעדות של בכיר לשעבר בחברת ההנדסה אודברכט שחתם על עסקת טיעון. פאאס מואשם שקיבל תשלומים של מעל 15 מיליון ריאל (4.8 מיליון דולר) בתמורה להשגת חוזים הקשורים לאולימפיאדה. הוא מכחיש את ההאשמות.

 

ביום שלישי עצרה המשטרה בברזיל עוזר של הנשיא מישל טמר וכן שני מושלים לשעבר, זאת במסגרת חקירה סביב הפיתוח מחדש של האצטדיון הלאומי של ברזיליה (Estádio Nacional Mané Garrincha), ששימש כאצטדיון מרכזי במונדיאל 2014 שהתקיים במדינה.

 

האצטדיון עבר שיפוץ בעלות של סביב 1.5 מיליארד ריאל (483.1 מיליון דולר). טדיאו פיליפלי, יועץ מיוחד לקבינט של טמר, ומושלי המחוז הפדראלי לשעבר ז'וזה רוברטו ארודה ואנג'לו קירוז (Agnelo Queiroz) נעצרו מוקדם בשישי בבוקר, כך על פי דיווח בסוכנות רויטרס.

 

לפי בית המשפט, השיפוץ של אצטדיון ברזיליה נפל קורבן לתמחור גבוה מדי, כשהחשד הוא שרבים מבין 12 האצטדיונים עבור מונדיאל 2014 היו חלק ממגמת ההוצאות המופרזות, שהובילה אף למחאות לפני ובמהלך הטורניר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x