ספורט עולמי

דו"ח: ליגת האלופות היא אחת הליגות הכי פחות מאוזנות באירופה

מהסקר עולה כי "הפרשי השערים ביותר מ-20% ממשחקי ליגת האלופות היה 3 שערים לפחות". לעומת זאת, המשחקים בליגה האירופית הם לרוב צמודים יותר עם שיעור של 13.5% של משחקים שהסתיימו בהפרשי שערים

שירות כלכליסט 14:3712.04.17

הנושא של איזון תחרותי בטורנירי הכדורגל של אירופה מעורר מחדש דיונים פוליטיים, זאת לאחר ששינו את קריטריוני העפלה לליגת האלופות כך שארבע קבוצות מארבע הליגות הבכירות מעפילות אוטומטית לשלב הבתים.

 

מעבר לכך שזה מקטין את הסיכויים של קבוצות מליגות קטנות יותר להתחרות, השינוי הזה יוביל לכך שחלק גדול יותר מההכנסות יוזרם לקבוצות הגדולות ביותר.

 

העשירים מתעשרים בעוד שהעניים נדחקים החוצה. לא נותר אלא לשאול עד כמה הקבוצות הגדולות דומיננטיות ואילו טורנירים הם הכי פחות מאוזנים מבחינת יחס הקבוצות הגדולות והקטנות? יתרה מכך, האם חוסר האיזון התחרותי עלול להוביל להיעדר עניין מאוהדים לא שרופים?

 גביע ליגת האלופות גביע ליגת האלופות צילום: איי אף פי

 

סקר שערכו ב-CIES Football Observatory שבדק את שיעור המשחקים ב-31 הליגות האירופיות שהסתיימו בהפרש של יותר משלושה שערים, מצא שליגת האלופות היא התחרות השלישית "הכי פחות מאוזנת" באירופה.

 

החל משלב הבתים עד לשלב הנוכחים, "הפרשי השערים ביותר מחמישית (21%) ממשחקי ליגת האלופות היה 3 שערים לפחות". רק הליגה הקפריסאית (22.5%) והאוסטרית (21.5%) הציגו משחקים פחות מאוזנים.

 

לעומת זאת, המשחקים בליגה האירופית הם לרוב צמודים יותר עם שיעור של 13.5% של משחקים שהסתיימו בהפרשי שערים, והיא ממוקמת במקום ה-26 בדירוג. כל 4 הליגות הבכירות של אירופה מדורגות בחצי העליון של דירוג הליגות הלא מאוזנות, עם ליג 1 הצרפתית, הפרמיירליג האנגלית, לה ליגה הספרדית וסריה A האיטלקית, נעות סביב ה-17%.

 

הליגה הישראלית היא אחת מהליגות השיוויניות במטריקה הזו. רק 12.1% מהמשחקים מסתיימים בהפרש שערים של 3+. רק 5 ליגות שיוויניות יותר לפי המטריקה הזו מאשר ליגת העל. הליגה הסרבית (12.1%), הליגה הפורטוגלית (11.9%), הליגה הנורבגית (11.8%), הליגה הפינית (8.8%), הליגה הרומנית (7.7%).

 

"הממצאים משקפים את פערי ההון המתרחבים בין הקבוצות המשתתפות", נכתב בדו"ח. "כדי לאזן מחדש את התחרויות, הפתרון היחיד יהיה לשפר את ההפצה של ההכנסות מזכויות השידור ושל השחקנים (שוק ההעברות) ברמה הלאומית והבינלאומית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x