$
ריו 2016
אוריאל דסקל אולימפיאדה ריו 2016, צילום: אוראל כהן

ריו 2016

ריו 2016: אולימפיאדת הפשע

חפצים חשודים, מקרי שוד, כדורים תועים, חלונות שבורים באוטובוס, שחיין אולימפי שנשדד ומאבטח באולימפיאדה שנורה למוות בפאבלה. אירועים אלה שקרו מאז תחילת האולימפיאדה הלחיצו את המבקרים בריו דה ז'ניירו, אף שחלק מהברזילאים טוענים כי אזורי התיירות דווקא בטוחים יותר מבדרך כלל

שירות כלכליסט 14:5215.08.16
יחידת נטרול הפצצות פילסה לה דרך בין האנשים הרבים בחוף קופקבנה לעבר תיק גב שהושאר ליד אחד המלונות המפוארים ביותר של ריו. על אף הסיכון הפוטנציאלי, הסועדים המקומיים המשיכו לשתות בירה, לצפות בתחרות השחייה על מסך גדול ולצלם סלפי עם רובוט נטרול הפצצות. בסופו של דבר התברר שזו הייתה אזעקת שווא.

בכל זאת, שמונה אמריקאים שחלקו שולחן דווקא מיהרו להזמין חשבון ולהסתלק.   

 

הפשע הוא חלק מהחיים פה. בחמשת החודשים הראשונים של 2016, מספר מקרי הרצח עלה ב-18% ל-1,870 בריו רבתי. באזורים התיירותיים העשירים יותר, המקומיים והתיירים הם יעד קבוע לשוד. לכן עבור האולימפיאדה, התפרסו בריו מעל 85 אלף מאבטחים , כפול המספר בלונדון 2012. הפשע הוא חלק מהחיים פה. בחמשת החודשים הראשונים של 2016, מספר מקרי הרצח עלה ב-18% ל-1,870 בריו רבתי. באזורים התיירותיים העשירים יותר, המקומיים והתיירים הם יעד קבוע לשוד. לכן עבור האולימפיאדה, התפרסו בריו מעל 85 אלף מאבטחים , כפול המספר בלונדון 2012. צילום: איי אף פי

 

חפצים חשודים, מקרי שוד, כדורים תועים, חלונות שבורים באוטובוס, שחיין אולימפי שנשדד ומאבטח באולימפיאדה שנורה למוות בפאבלה. אירועים אלה שקרו מאז תחילת האולימפיאדה הלחיצו את המבקרים בריו דה ז'ניירו, אף שחלק מהברזילאים טוענים כי אזורי התיירות דווקא בטוחים יותר מבדרך כלל. "אני מרגיש יותר בטוח מאי פעם", אומר קרלוס אוגוסטו, פנסיונר ותושב ריו.

 

לעומת זאת, התיירת הגרמנית, כריסטינה ואן הוב, עמדה בתור בכניסה למשחק כדורסל בפארק האולימפי ביום חמישי כשפיצוץ הבהיל אותה וחברה. הקהל השתתק בזמן שהכרוז אמר משהו בפורטוגזית שהן לא הבינו. מתברר שהמאבטחים פוצצו תיק שהושאר ליד השירותים. הפיצוץ הדהד גם בתוך Carioca Arena 1, שם נערך המשחק בין ספרד וניגריה מול קהל מצומצם.

 

"לא הבנו מה קרה", אומרת ואן הוב. לדבריה הפיצוץ החזיר אותה להתקפות הטרור בפריז בנובמבר, שכללו גם מחבלים מתאבדים מחוץ לסטאד דה פרנס.

 

זו הפעם הראשונה שוואן הוב מבקרת באולימפיאדה, ועל אף כל הדיבורים במדיה החברתית על תקריות מדאיגות, היא אומרת שהיא מרגישה בטוחה "יחסית", אם כי לא לגמרי.

 

ניוטון דה אוליביירה, מומחה אבטחה עצמאי מריו, אומר כי בלתי אפשרי למדוד האם חלה עלייה או ירידה בפשיעה במהלך האולימפיאדה, מכיוון שיש עיכוב באיסוף ופרסום הנתונים. המארגנים גם לא ספרו את מספר אזעקות השווא והתקריות האלימות.

 

"בשלב זה, יש לנו רק את הרושם האישי", אומר דה אוליביירה. "התיירים אולי חושבים שיש עלייה בפשיעה, כי הם לא רגילים לחיות בעיר שסובלת מבעיות אבטחת ואלימות כמו ריו".

 

הפשע הוא חלק מהחיים פה. בחמשת החודשים הראשונים של 2016, מספר מקרי הרצח עלה ב-18% ל-1,870 בריו רבתי. באזורים התיירותיים העשירים יותר, המקומיים והתיירים הם יעד קבוע לשוד. לכן עבור האולימפיאדה, התפרסו בריו מעל 85 אלף מאבטחים, כפול המספר בלונדון 2012.

 

התקרית החמורה ביותר עד כה הקשורה למשחקים התרחשה ביום רביעי האחרון, כשמאבטח של האולימפיאדה נורה למוות לאחר שהוא ושני מאבטחים נוספים הלכו לאיבוד ליד אחת הפאבלות הסמוכות לשדה התעופה הבינלאומי. לא נעצרו בינתיים חשודים במעשה.

 

תקרית מחרידה נוספת התרחשה ביום שישי כששני מאמני חתירה אוסטרלים הותקפו בדרכם חזרה למלון בשכונת איפנימה היוקרתית. שני צעירים, אחד מהם מחזיק סכין, תפסו את המאמנים בגרון ודחפו אותם לעבר קיר. דובר מטעם המשלחת האוסטרלית מסר כי המבקרים העבירו להם במהירות את הארנקים והטלפונים הסלולרים שלהם.

 

למחרת, גם כן ליד חוף איפנימה, נשדד שר החינוך הפורטוגלי באיומי סכין באמצע רחוב עמוס. הפעם השודדים נתפסו על ידי המשטרה.

 

כדורים תועים חדרו פעמיים למתחם הספורט האולימפי בדיאורדו, שכונה בעייתית שמתקיימים בה מספר תחרויות, ביניהן רכיבה על סוסים ורוגבי. איש לא נפצע. ביום שלישי נופצו שני חלונות באוטובוס המסיע עיתונאים. המארגנים המקומיים טענו כי מדובר באבנים, אך אחת הנוסעים, אמריקאית בעלת עבר צבאי, טענה כי מדובר בכדורי רובה. אף אחד לא נפצע בצורה חמורה.

 

אירועים נוספים, שהולכים ונהיים שכיחים יותר באולימפיאדה הנוכחית, קשורים לנטרול מבוקר של חפצים חשודים שהושארו ללא השגחה. יחידת נטרול הפצצות פעלה גם בסמוך לקו הסיום של תחרות הרכיבה על אופניים ביום שלישי בערב, מחוץ למלון קופקבנה.

 

הרשויות לא חושפות את מספר התלונות שקיבלו על חפצים חשודים, ובעוד שמרבית המקרים מסתיימים במהירות, חלקם מחייבים חקירות נוספות, שמטילות עבודה נוספת על השוטרים המותשים גם ככה.

 

"חייבים לבדוק את כל החפצים החשודים", מסביר מתיו לוויט מנהל תכנית סטיין של מכון וושינגטון על לוחמה בטרור ומודיעין. "העובדה שמגלים לאחר מכן שלא היה מדובר בפצצה, לא אומרת שלא היו צריכים לפוצץ. סוג זה של ערנות ימשיך".

 

בכל מקרה, רבים מהתיירים שומעים על האלימות רק דרך הטלוויזיה או האינטרנט. "הסיכונים היו מוגזמים", טוען בריאן ריבאס, רואה חשבון מקולומביה בעודו מסתובב באזור הנמל, שעד למאמצי הניקיון לקראת האולימפיאדה נחשב לאזור מסוכן. "חששנו מהביטחון, אבל עכשיו אנחנו כבר בכלל לא חושבים על זה".

 

מבחינת המקומיים, הנוכחות המשטרתית המוגברת היא דבר חיובי. ובכל הקשור להתרעות על פצצות? זה הכל חלק מבחינתם מהמופע האולימפי.

 

אחרי התקרית מחוץ לקופקבנה פאלאס, המלצר פרנסיסקו פרייטאס התבדח: "אם השוטרים היו נותנים לו לקחת את התיק, הייתי נותן אותו לבן שלי שיהיה לו תיק לבית ספר".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x