$
ספורט ישראלי

הטוטו נגד משרד האוצר - המאבק רק מתחיל

המהלך הציני והבריוני של הטוטו - הקפאת התקציבים השיווקיים והפרויקטים בספורט - לא נועד להגן על הספורט מהתערבות ממשלתית. הוא נועד להגן על הארגון ועל קופתו

אוריאל דסקל 19:1904.08.16

דירקטוריון מועצת ההימורים החליט היום (ה') לעצור את כל הסכמי השיווק עם הכדורגל, כולל שדרוג אצטדיונים ועזרה כספית לרשויות מקומיות. ההחלטה הגיעה בעקבות דו"ח הוועדה המשותפת של משרדי האוצר והמשפטים, שעסקה בייעול שוק ההימורים החוקיים.

 

בין השאר, החליטה הוועדה כי יופסקו ההימורים על מירוצי הסוסים, וכי מהטוטו ילקחו 500 מיליון שקל על פני שנתיים. הכסף הזה לא יילקח מההכנסות של הטוטו או מהרווחים - אלא מ"הכספים החונים", המיועדים לרשויות המקומיות ואמורים לעבור לפרויקטים שהטוטו תומך בהם.

 

הטוטו, כרגע, לא חושף באילו פרויקטים מדובר - ובינתיים הכסף מושקע בשוק ההון. מהטוטו נמסר כי "בגלל חוסר הוודאות" הוחלט על הקפאת פרויקטים והסכמים עתידיים.

 

לטוטו, בכל מקרה, אין סמכות להקפיא את הכסף הזה, מאחר שההחלטה והסמכות הן בידי מועצת הספורט הלאומית ולא בידי הטוטו, שבשנים האחרונות לא רואה את עצמו רק כתאגיד שאחראי על ההימורים בספורט - אלא כפטרון של הספורט בישראל.

 

כמו כן, לטוטו יש עתודות מזומנים של כמיליארד שקל - כך שבכל מקרה יש כסף לאצטדיונים.

 

ירידה של 50% בהכנסות?

 

העניין הגדול, מבחינת הטוטו, הוא לא הנגיעה בכסף החונה או ביטול ההימורים על הסוסים. ניתן להניח שבארגון מודאגים בעיקר מההחלטה להטיל מס של 35% על זכיות של מעל 5,000 שקל. בטוטו טוענים שהמהלך הזה עשוי לפגוע בהכנסות הארגון בצורה דרמטית - ירידה של עד 50%. כסף, שבטוטו טוענים, יילך להימורים לא חוקיים.

 

הטוטו גם מזהיר מפני "גזילת הכספים מהספורט". לפי הארגון, המהלכים של שר האוצר משה כחלון הם "תקדים מסוכן", מאחר שזו הפעם הראשונה שהמשרד שולח ידו לקופה של הטוטו, כסף שכביכול מיועד לספורט. התקדים "מסוכן" לפי הטוטו, כי "תמיד יהיו נושאים יותר דחופים וחשובים בתקציב המדינה מאשר ספורט".

 

(אילוסטרציה) (אילוסטרציה) צילום: אי פי איי

 

הצעד הדרמטי שעליו החליט דירקטריון הטוטו נועד להפעיל לחץ על שר האוצר כדי שהמלצות הדו"ח לא יכנסו לחוק ההסדרים הנוכחי

 

אך המהלך של הטוטו, הקפאת התקציבים השיווקיים ופרויקטים בספורט, לא נועד להגן על הספורט מהתערבות ממשלתית. הוא נועד להגן על הטוטו ועל קופתו. כספים ונכסים ציבוריים נותרים בידי הטוטו כבר שנים. ההכנסות מהימורים גדלו בדרמטיות בשנים האחרונות, וכך גם הכספים שהושקעו בשיווק הימורים.

 

הצעד הציני והבריוני של הטוטו - הקפאת התקציבים לספורט כביכול - הוא צעד של מונופול-תאגיד ממשלתי, שהשתלט על קבלת ההחלטות בכל ענף ספורט. הוא כעת מנצל את החולשה של ההתאחדות לכדורגל וקבוצות הכדורגל בפריפריה, כדי להפעיל לחץ על האוצר לחזור בו מחלק מהההמלצות.

 

תעשיית ההימורים הכי פחות משוכללת במערב

 

השורה התחתונה, והדו"ח של האוצר פספס אותה לחלוטין, היא שתעשיית ההימורים בארץ היא תעשיית ההימורים הכי לא משוכללת במערב.

 

צריך לצאת מנקודת הנחה שאנשים יהמרו אם זה יהיה חוקי או לא; יש להם אופציה להמר באתרים לא חוקיים כאן (אבל חוקיים בחו"ל) ורבים עושים זאת - מאחר שהיחסים של החברות מחו"ל טובים בהרבה מאלו של הטוטו.

 

באוצר ובממשלה צריכים לשנות את ההגדרות של שוק ההימורים בארץ. לפתוח את השוק, ליישם תוכנית רישיונות הנהוגה באירופה, ולוודא שהכסף מגיע לקופה ציבורית ויועבר לרווחה ולספורט.

 

מה שקורה עכשיו זה שהמדינה עצמה מעודדת אנשים להמר אצלה (במונופולים) וזה פשוט מס על השכבות החלשות. מס שהטוטו לקח בשמחה ובלי הפרעה - עד שהגיע משרד האוצר ודרש את חלקו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x