$
אירועי ספורט

24 נבחרות ישחקו גם בטורנירי היורו הבאים

לפני שמונה שנים החליטו באופ"א להרחיב את הטורניר מ-16 נבחרות ל-24 וכך התאפשר לאלבניה, איסלנד, צפון אירלנד, ווילס וסלובקיה להעפיל לטורניר, לראשונה בתולדותיהן

שירות כלכליסט 15:2010.07.16

באופ"א מאמינים שהפורמט של 24 נבחרות שהושק לראשונה בטורניר היורו הנוכחי הוא הצלחה, וידחוף את הכדורגל קדימה בכמה מהמדינות הקטנות יותר, כך אומר מנהל הטורניר מרטין קאלן.

 

 

 

 

נבחרת גרמניה.  "הרמה באליפות האירופית הזו לא הייתה כפי שציפינו. יש נבחרות רבות שלא רצו לעשות דבר עם הכדור, ורק העמיסו שחקנים מאחורי הכדור". נבחרת גרמניה. "הרמה באליפות האירופית הזו לא הייתה כפי שציפינו. יש נבחרות רבות שלא רצו לעשות דבר עם הכדור, ורק העמיסו שחקנים מאחורי הכדור". צילום: רויטרס

 

לפני שמונה שנים החליטו באופ"א להרחיב את הטורניר מ-16 נבחרות ל-24. שמונה המקומות הנוספים אפשרו לאלבניה, איסלנד, צפון אירלנד, ווילס וסלובקיה להעפיל לטורניר, לראשונה בתולדותיהן. חלק מהנבחרות החדשות נחלו הצלחה, ביניהן צפון אירלנד, שהעפילה לשלב שמינית הגמר, ואיסלנד שהגיעה עד רבע הגמר. יתרה מכך, ווילס אף הגיעה לחצי הגמר, שם הפסידה לפורטוגל.

 

"אנשים חששו שהפורמט לא יעבוד", אמר קאלן לעיתונאים "אבל שתי נבחרות (ווילס ואיסלנד) התקדמו יותר משמישהו אי פעם האמין, וזה טוב". הביקורת נגד הפורמט החדש התמקדה בעיקרה בכך שהוא לא העלה את ההתרגשות, כשהטענה היא שווילס וצפון אירלנד כלל לא היו מעפילות לטורניר לו היה נשאר בפורמט של 16 נבחרות. אולם קאלן אומר כי הנבחרות הפחות זוהרות הביאו עמן כמה מהאוהדים הנלהבים ביותר. "זה פתח דברים חדשים לכדורגל", הוא אומר. "אני חושב שתהיה עלייה במדינות הללו, ויותר ילדים שם ישחקו כדורגל".

 

הפורמט של 24 נבחרות ימשיך גם בטורניר הבא ב-2020, וקאלן מציע להמשיך בכך. "איננו יודעים עדיין, אך כרגע זה הפורמט שאנחנו מתמקדים בו, מכיוון שהוא חיובי ביותר".

 

לאופ"א לא היו בעיות עם הארגון או האבטלה בטורניר, שעבר ברובו ללא תקריות מאז תגרה אלימה שפרצה בסיבוב הראשון בין אוהדים של אנגליה ורוסיה. אולם, הגוף המנהל ספג ביקורת על האופן בו חילק את הכרטיסים להתאחדויות הכדורגל. מנג'ר נבחרת אירלנד מרטין או'ניל אף כינה את המערכת לא הוגנת. "בעבר התקשינו למכור כרטיסים, כי אין הרבה זמן מהרגע שמעפילים עד שהמשחק מתקיים", הסביר קאלן. "השקנו מערכת כרטוס חדשה, שתעניק לנו יותר גמישות בעתיד", הוסיף מבלי לפרט. "אנחנו לוקחים לתשומת ליבנו את הביקורת שמוטחת בנו". באופן כללי למרבית המשחקים אזלו הכרטיסים.

 

מנגד, מאמן נבחרת גרמניה יואכים לב והמגן מאטס הומלס לא מרוצים מהפורמט המורחב, ואמרו כי האיכות של טורניר יורו 2016 הידרדרה בשל הכמות של הנבחרות. "24 נבחרות זה יותר מדי, ולא מטיב עם הכדורגל", טען לב. "המונדיאל יורחב ל-40 נבחרות וזה רק הולך וגדל, וזו תהיה בעיה בטווח הארוך. לפעמים נראה שזה כלל לא מועיל לכדורגל. האיכות נפגעת". גם הומלס העביר ביקורת על הפורמט. "הרמה באליפות האירופית הזו לא הייתה כפי שציפינו. יש נבחרות רבות שלא רצו לעשות דבר עם הכדור, ורק העמיסו שחקנים מאחורי הכדור".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x