אירועי ספורט

האם אוהדי אנגליה באמת אשמים במהומות ביורו?

באירופה כבר כותבים כי צריך להעיף את אנגליה מהטורניר בגלל התפרעויות האוהדים; אבל זו דעה טיפשית - בדיוק כמו פוליטיקאים שטוענים כי צריך להעיף את המוסלמים מאירופה בגלל דאעש

אוריאל דסקל 15:0712.06.16

אף אחד עוד לא ממש ניתח מה גרם למהומות האוהדים ביורו, אך מה שבטוח זה שהמהומות הן לא של "אוהדים" אלא של חוליגנים. רוב רובם של האוהדים, גם רוב רובם של האוהדים האנגלים, לא מעורבים במהומות שהתרחשו בעיקר באזור הנמל הישן במארסיי - היכן שגם היו מהומות של חוליגנים אנגלים במונדיאל 1998. בשאר המקומות, מלבד דיווח של ניסיון תקיפה של אוהדי צפון אירלנד בניס, לא נרשמו בעיות. ההפך, אוהדי וויילס בבורדו, למשל, שרו שירים לכבוד זוג שנישא בעירייה המקומית והאוהדים האירים זכו לשבחים ממשטרת פריז.

  

 

אלימות במארסיי. בעיקר בנמל הישן אלימות במארסיי. בעיקר בנמל הישן צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

הסיבות לפריצת המהומות הללו הן רבות, אך מהעדויות והסרטונים הרבים שמגיעים לרשת במהירות אדירה - התמונה ברורה. אוהדי אולטראס מקומיים, להם יש יחסי שנאה-שנאה עם אוהדי חוץ, וגם עם האנגלים, התחילו במהומות בכמה מוקדים. ישנם סרטונים בהם רואים איך קבוצת צעירים מקומית תוקפת אוהדים ששרים ותוך שנייה מתחילות המהומות. כמו כן, וגם זה ברור מהסרטונים מהמשחק אמש בין אנגליה לרוסיה - מאות חוליגנים רוסים מאורגנים ומסוכנים, שהיו מעורבים בעשרות, אם לא מאות, אירועים בליגה הרוסית (כולל תקיפת שחקנים ומאמנים) - ביצעו פעולות מאורגנות כנגד האוהדים האנגלים.

  

האוהדים האנגלים, שבאופן מסורתי תמיד היו מטרה לחוליגנים אחרים (גרמנים, אוקראינים, טורקים וכו'), גם כן לא תמימים. שירים כגון "הייתם כולכם גרמנים אם לא היינו מצילים אתכם" ו"איפה הדאעש שלכם בכלל?", מצטיירים כאגרסיביים ופרובקטיביים. כמו כן, רבים מהאוהדים האנגלים הגיעו לצרפת בלי כרטיסים למשחק ובמטרה להשתכר עם החבר'ה כשברקע טורניר כדורגל - מה שמוביל לאווירה לא נעימה בהכרח. רבים מהמתפרעים גם לא רשומים כאוהדי הנבחרת (ישנה רשימה מסודרת בהתאחדות האנגלית) וככל הנראה, בגלל גילם, לא מופיעים כפוטנציאל לסכנה במעברי הגבול ובשדות התעופה (החוליגנים רשומים ככאלו ולא מורשים להגיע לטורנירים).

  

התנאים הללו הובילו למהומות במארסיי.

  

בנוסף, וזה גם כן מעדויות מהשטח - המשטרה הצרפתית - שהתמקדה בעיקר בחשש מפעולות טרור (יש צלפים על גגות הבניינים וטילים נגד מטוסים) - נקטה צעדים חריפים מדי (אולי בגלל ההפגנות הרבות שהיו בצרפת בחודשים האחרונים) של זרנוקי מים, הכאת אוהדים וגז מדמיע. ייתכן ששיטות אחרות היו מרגיעות את העניינים מהר יותר ולא יוצרות מהומות אלוהים בהן  נפצעו רבים, בהם ארבעה אוהדים אנגלים הנלחמים על חייהם בבתי חולים בצרפת. כמו כן, ביקורת רבה נמתחה על הרשויות במארסיי שלא סיפקו תחבורה לאוהדים שיצאו מהמגרש אמש והותירו רבים בלי דרך לחזור למלון או לאכסנייה שלהם.

 

 

גז מדמיע. עונש קולקטיבי גז מדמיע. עונש קולקטיבי צילום: איי פי

  

במשך הרבה מאוד שנים המשטרה הבריטית מסייעת למשטרות המקומיות במאבק ושמירה על הסדר בזמן משחקי הנבחרת האנגלית בטורנירים, שכמעט תמיד עוברים בשלום. ייתכן שהיו מעט בעיות בשיתוף הפעולה בין כל הגורמים השנה - סביר להניח שהמאמץ הקולקטיבי שנבע מהחשש מטרור הוביל להזנחת הסכנות האחרות שמאיימות על טורניר, סכנות ממשיות יותר בדמות חבורות של חוליגנים מאורגנים שמטרתם כאוס.

  

הרוסים שנעצרו, למשל, כולם חוליגנים המוכרים לרשויות ועברו לצרפת דרך שווייץ כדי לא להיתפס על בשדות התעופה. משמע, מטרתם היתה לעשות בלאגן. אתמול הם קיבלו סימן לתקוף את האנגלים בסוף המשחק בין הנבחרות - באמצעות ירי של פצצת תאורה לתוך היציע השני. זו נראתה פעולה מתואמת של החוליגנים הרוסים כנגד האוהדים האנגלים. באצטדיון במארסיי, אגב, הצדדים הופרדו על ידי מספר בודד של כיסאות, מספר קטן מדי של אנשי אבטחה ורצועת בד שהונחה בין האוהדים - זה לא מה שיעצור 200 חוליגנים רוסים שמעוניינים לפרק אנגלים במכות. באופ"א הודיעו כבר על הגשת כתבי אישום נגד ההתאחדות הכדורגל הרוסית על צעקות גזעניות ואלימות של האוהדים. כמו כן, הודו באופ"א שיבחנו מחדש דרכי הפרדה בין האוהדים. גם הכנסת אקדח פצצת תאורה לאצטדיון היא פאשלת אבטחה רצינית ביותר של המארגנים.

 

רוב החוליגנים האנגלים נשארו במולדתם - האנגלים לוקחים מהם את הדרכונים בזמן משחקי הנבחרת בחו"ל. זה לא משהו שעושים ברוב המדינות האחרות - כולל רוסיה, מארחת המונדיאל הבא. באירופה כבר נכתבו טורים על זה ש"צריך להעיף את אנגליה מהטורניר" בגלל מהומות האוהדים - אבל אלו טורים טיפשיים בדיוק כמו פוליטיקאים שטוענים כי צריך להעיף את המוסלמים מאירופה בגלל דאעש. האנגלים, ייאמר לזכותם, מודעים לבעיות התרבותיות והטכניות שהובילו לחוליגניזם קטלני. בניגוד לשאר המדינות הם גם פתרו את רוב הבעיות הללו במגוון דרכים. אותו דבר לא יכול להיאמר, למשל, על רוסיה - שתארח את המונדיאל ב-2018 במקום אנגליה, בעיקר כי פיפ"א זה ארגון רקוב ומושחת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x