$
ספורט עולמי

34% מהכנסות של הליגה הצרפתית הן של פריז סן ז'רמן

השליטה של הקבוצה, שנמצאת בבעלות קטארית, בכדורגל הצרפתי מקבילה רק לדומיננטיות הפיננסית שלה: בשנה שעברה הכנסותיה היו גבוהות יותר משל 14 יריבות שלה בליגה ביחד

שירות כלכליסט 14:4327.04.16
השליטה של פריז סן ז'רמן, שנמצאת בבעלות קטארית, בכדורגל הצרפתי מקבילה רק לדומיננטיות הפיננסית שלה: בשנה שעברה ההכנסות של הקבוצה היו גבוהות יותר משל 14 יריבות שלה בליגה ביחד.

 

 

סן ז'רמן חוגגת סן ז'רמן חוגגת צילום: איי אף פי

 

על פי הנתונים שפרסמה הקבוצה ביום שלישי, ההכנסות שלה עמדו ב-2015 על 484 מיליון יורו (547 מיליון דולר), סכום הגבוה פי 4 מההכנסה של הקבוצה השנייה המרוויחה ביותר בליגה, מונאקו, שהסתכמו ב-117.4 מיליון יורו. ההכנסות של פריז גבוהות פי 19 מההכנסות של לאנס, הקבוצה עם ההכנסות הנמוכות ביותר בליגה הצרפתית.

 

הודות לעושר של ממשלת קטאר, פריז סן ז'רמן הביאה כמה מהשמות הגדולים של המשחק לליגה שבמשך שנים הייתה ידועה רק כיצואנית של כשרונות ליריבות עשירות יותר באנגליה ובספרד. הקבוצה הבטיחה לעצמה כבר את האליפות, כשנותרו עוד 8 משחקים לסיום העונה.

 

בניצחון שלה 0-9 על טרואה, הבקיע החלוץ השבדי זלאטן איברהימוביץ' ארבעה שערים. איברהימוביץ' הוא אחד השמות הבולטים בהרכב המשובץ בכוכבים, ביניהם שחקני ההתקפה הדרום אמריקאיים אנחל די מריה ואדינסון קבאני, מגן נבחרת ברזיל דוד לואיז, מרקינוס וטיאגו סילבה. עלות השכר של הקבוצה ב-2015 עמדה על 254.9 מיליון יורו - פי 2.5 יותר מאשר מרסיי, הקבוצה בעלת עלות השכר השנייה הגבוהה ביותר בליגה הצרפתית.

 

הרכיב הגדול ביותר בהכנסה של פריז סן ז'רמן עומד על 205 מיליון יורו ונרשם תחת קטגוריה בשם "מוצרים אחרים".

 

קטגוריה זו ככל הנראה מתייחסת לחוזה בשווי 200 מיליון יורו בשנה עם רשות התיירות הקטארית. באופ"א טענו בעבר כי ההסכם הזה אינו עומד במבחן ה"שווי ההוגן", שבו משתמשים בבדיקת המצב הפיננסי של הקבוצות המתחרות בטורנירים האירופיים. על פי החוקים, הקבוצות חייבות להגביל את היקף ההפסדים שלהן, אחרת יענשו. ב-2014 הוטל על פריז סן ז'רמן קנס בסכום שיא והיא נדרשה לצמצם את גודל הסגל שלה לאחר שנקבע כי הפרה את החוקים.

 

הפער הפיננסי בין הקבוצות בצרפת רחב יותר לעומת המצב בפרמיירליג האנגלית. הקבוצות האנגליות חולקות בהכנסות מחוזי השידור, כשאחוז ההכנסה לכל קבוצה מבוסס על מיקומה בטבלה. קווינס פארק ריינג'רס שסיימה אחרונה בשנה שעברה הרוויחה 64.9 מיליון ליש"ט (94.6 מיליון דולר) מהליגה, כ-30 מיליון ליש"ט פחות מהאלופה צ'לסי. מקורות הכנסה נוספים לקבוצות נובעים מחוזי ספונסרשיפ, מכירות מרצ'נדייז ומכירות כרטיסים.

 

פריז סן ז'רמן עזרה להעלות את ההכנסות של הליגה הצרפתית ל-1.4 מיליארד יורו. ההכנסות המצרפיות של 19 הקבוצות האחרות עמדו על 941 מיליון יורו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x