$
ספורט ופוליטיקה

הנשיא החדש של פיפ"א "נשאב" לתוך שערוריית מסמכי פנמה

אינפנטינו, בתפקידו הקודם כאחראי על השירותים המשפטיים של אופ"א, חתם לפי החשדות ב-2006 על חוזה טלוויזיה עם שני אנשי עסקים המעורבים בשערוריית השחיתות. משטרת ושויץ פשטה על משרדי אופ"א בעניין

שירות כלכליסט 15:1506.04.16

נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו "מוטרד" ו"לא יסכים לקבל" פקפוק ביושרה שלו, בעקבות הדלפת המסמכים מפירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה מפנמה. אינפנטינו, בתפקידו הקודם כאחראי על השירותים המשפטיים של אופ"א, חתם לפי החשדות ב-2006 על חוזה טלוויזיה עם שני אנשי עסקים המעורבים בשערוריית השחיתות.

 

משטרת שווייץ פשטה על משרדי אופ"א היום כדי לחפש מסמכים הקושרים את אינפנטינו לעסקה עם קרוס טריידינג, שנחשפה במסמכי פנמה.

באופ"א אישרו את הפשיטה וציינו שהם משתפים פעולה עם החוקרים.

 

אינפנטינו ואופ"א פרסמו הצהרות ביום שלישי בערב, ואינפנטינו הביע חוסר סיפוק מהאופן שבו התקשורת מציגה את המצב והתעקש כי הגוף האירופי "חשף כבר בפירוט את כל העובדות הנוגעות לחוזים האלה". אינפנטינו ואופ"א פרסמו הצהרות ביום שלישי בערב, ואינפנטינו הביע חוסר סיפוק מהאופן שבו התקשורת מציגה את המצב והתעקש כי הגוף האירופי "חשף כבר בפירוט את כל העובדות הנוגעות לחוזים האלה". צילום: איי אף פי

 

 

אינפנטינו ואופ"א פרסמו הצהרות ביום שלישי בערב, ואינפנטינו הביע חוסר סיפוק מהאופן שבו התקשורת מציגה את המצב והתעקש כי הגוף האירופי "חשף כבר בפירוט את כל העובדות הנוגעות לחוזים האלה".

 

אינפנטינו הוסיף: "אני מוטרד ולא אסכים לקבל שהיושרה שלי מוטלת בספק על ידי כלי תקשורת מסוימים, במיוחד בהתחשב בכך שאופ"א כבר חשפה בפירוט את כל העובדות הנוגעות לחוזים האלה. מהרגע שבו נודע לי על החקירות האחרונות של התקשורת בנושא, יצרתי מיד קשר עם אופ"א כדי לקבל הבהרות בעניין. עשיתי זאת מכיוון שאני כבר לא עובד באופ"א, והם אלה שמחזיקים באופן בלעדי בכל המידע החוזי הנוגע לחקירה הזו. בינתיים, אופ"א הודיעה כי היא עורכת בדיקה של מספר חוזים מסחריים, וענתה בהרחבה לכל שאלות התקשורת בנוגע לחוזים הספציפיים האלה".

 

על פי הדיווחים, אינפנטינו היה מעורב בארגון עסקה למכירת זכויות השידור של ליגת האלופות באקוודור ב-2006 ביחד עם אנשי העסקים הוגו ומריאנו ג'ינקיס. על החוזה חתם מנהל נוסף באופ"א, בהתאם למקובל.

 

בין 11.5 מיליון המסמכים שהודלפו ממאגרי פירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה, נטען כי הזכויות נמכרו מחדש על ידי צמד אנשי העסקים – הבעלים של חברת האוף שור קרוס טריידינג – עבור מחיר הגבוה פי שלושה.

 

המסמכים המודלפים הגיעו לידי העיתון הגרמני זודויטשה צייטונג.

 

בדומה לאינפנטינו גם באופ"א הביעו מורת רוח לנוכח האשמות של התנהלות לא כשורה, והאשימו את התקשורת בהונאת הציבור.

 

"אופ"א מזועזעת ממספר סיפורים בתקשורת המרמזים על התנהלות לא הולמת בנוגע לחוזה שידור עם חברה מאקוודור ב-2006", נכתב בהצהרה שפרסמה אופ"א. "כפי שהסברנו כמה פעמים לתקשורת, מעולם לא עלו טענות למעשים לא כשרים. ההסברים האלה הועברו לתקשורת בצורה ברורה, הגיונית ושקופה לגמרי. לפיכך, זה מצער ביותר שעל אף ההסבר שניתן, כלי תקשורת מסוימים בחרו להציג בצורה לא נכונה את הנושא והונו את הציבור על ידי טענה מנוגדת.

 

"זה נכון שאופ"א נשאלה לפני זמן מה האם יש לה קשר מסחרי עם חברות מסוימות ו/או אנשים ששמם אוזכר בכתבי האישום שהוגשו בארה"ב. בעת שהעברנו את התגובה הרשמית שלנו, לא הייתה לנו הזדמנות עדיין לבדוק כל אחד ואחד מתוך אלפי החוזים שלנו, ולכן התשובה שהועברה לא הייתה מלאה. זו הסיבה מדוע ג'יאני אינפנטינו חשב בתחילה, בהתבסס על המידע שהועבר על ידי אופ"א, שלא היו חוזים של אופ"א עם אף אחת מהחברות ו/או האנשים שאוזכרו בכתבי האישום. זו גם הסיבה מדוע פיפ"א העבירה את המידע הזה לתקשורת.

 

"כעת כבר הייתה לנו ההזדמנות לערוך בדיקה מלאה של החוזים המסחריים שלנו, ובנוגע לחוזה הספציפי הזה באקוודור מ-2006, יש לציין שהזכויות המדוברות הוענקו לאחר מכרז פתוח שארגנה TEAM Marketing בשם אופ"א. הזכויות הוענקו לטלמזונס/קרוס טריידינג מכיוון שהם הגישו את ההצעה הגבוהה ביותר".

 

אינפנטינו הוסיף בהצהרה שלו: "כפי שכבר ציינתי, מעולם לא התעסקתי באופן אישי עם קרוס טריידינג או עם הבעלים של החברה, שכן הליך המכרז בוצע על ידי טיים מרקטינג בשם אופ"א.

 

"אני רוצה לציין לרקורד שאף רשות לא פנתה אליי או לאופ"א בנוגע לחוזים הספציפיים האלה. יתרה מכך, כפי שהתקשורת בעצמה מדווחת, אין שום ראיה להתנהלות שאינה כשורה שלי או של אופ"א".

 

גם באופ"א הדגישו כי לא קיבלו שום פנייה מהרשויות. "כמובן, שאם יפנו אלינו נשמח לשתף פעולה. מעבר לכך, ובהתחשב באופן שבו הוצג הסיפור בתקשורת, ברצוננו להדגיש שאינפנטינו היה עובד יוצא מהכלל באופ"א במשך שנים רבות ותמיד פעל במקצועיות וביושרה, והניסיון הזה להכתים את השם שלו ואת המוניטין של אופ"א ללא שום בסיס, הוא לא רק יום עצוב לכדורגל אלא גם יום עצוב לעיתונות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x