$
ספורט ופוליטיקה

שחקניות בנבחרת ארה"ב בכדורגל הגישו תביעה בגין אפלייה מגדרית

חמש השחקניות תובעות את התאחדות הכדורגל וטוענות כי השחקנים בנבחרת הגברים מרוויחים פי 4 מהן; מהן הטענות הנוספות שהן מעלות?

שירות כלכליסט 11:1702.04.16

חמש שחקניות בנבחרת הכדורגל של ארה"ב (USWNT) הגישו שלשום (ה') תביעה בגן אפלייה נגד התאחדות הכדורגל האמריקאית. השחקניות טוענות כי השחקנים בנבחרת הגברים מרוויחים פי 4 יותר מהן, ודורשות שכר שווה.

 

 

 

ראפינו. לאחרונה הולך ונהיה ברור שלפדרציה אין כל כוונה לספק לנו שכר שווה עבור עבודה שווה ראפינו. לאחרונה הולך ונהיה ברור שלפדרציה אין כל כוונה לספק לנו שכר שווה עבור עבודה שווה צילום: איי אף פי

 

התביעה הוגשה לוועדה להזדמנויות תעסוקה שוות, ובה נטען שההתאחדות נקטה באפליית שכר. מאחוריה עומדות קרלי לויד, אלכס מורגן, מייגן ראפינו, בקי סאוברון והופ סולו. השחקניות טוענות שהן מייצגות את האינטרסים של כל נבחרת הנשים, שזכתה בגביע העולם לפני 9 חודשים.

 

"הסיבה שהשחקניות הגישו את התביעה היא שהתאחדות הכדורגל האמריקאית (USSF) הבהירה שלא תשקול להשוות את השכר לזה של הגברים במהלך המו"מ על הסכם קיבוצי חדש", מסר עורך דינן של השחקניות, ג'פרי קסלר, "כך שבין אם יהיה הסכם או לא, הם לעולם לא יסכימו לערוך את השינוי להעניק שכר שווה. השחקניות היו סבלניות מאוד אך הגיעו למסקנה שעליהן להגיש את התביעה".

 

מההתאחדות האמריקאית מסרו כי "עוד לא ראינו את התלונה ולכן לא יכולים להגיב על פרטיה, אך אנחנו מאוכזבים מהמהלך. אנחנו (נחשבים) מנהיגים עולמיים בנושא כדורגל הנשים וגאים במחויבות שלנו ב-30 השנים האחרונות לבנות את המשחק הנשי בארה"ב".

 

מעבר לכך, שימוש במגרשים עם דשא בלבד ותנאים טובים יותר בנסיעות נותרו הנושאים הבעייתיים יותר במו"מ על הסכם קיבוצי. השחקניות האמריקאיות הובילו את המתקפה נגד פיפ"א כדי שהמגרשים בגביע העולם ב-2015 יהיו עם דשא אמיתי ולא מלאכותי, מאמץ שבסופו של דבר נכשל אך הצליח להעלות את המודעות לקרב שמנהלות השחקניות לקבלת יחס שווה מהפדרציות והגוף הבינלאומי המנהל את הכדורגל. הנבחרת האמריקאית החרימה משחק המתוכנן להתקיים בהונולולו בדצמבר, פחות מ-24 שעות לפני בעיטת הפתיחה. "לאחרונה הולך ונהיה ברור שלפדרציה אין כל כוונה לספק לנו שכר שווה עבור עבודה שווה", הגיבה ראפינו.

 

ב-NBC ניסו לברר האם השחקניות מתכוונות לשבות לפני האולימפיאדת ריו שתתקיים בהמשך השנה, אך לא התקבלה מהן תשובה בעניין.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x