$
רכישות

ויקיליקס של הכדורגל

רוצים לדעת כמה ארסנל שילמה על מסוט אוזיל? אל תפנו לקבוצה. רוצים לדעת כמה ריאל מדריד שילמה על גארת' בייל? אל תאמינו למה שפורסם בתקשורת. רק אתר אחד מרוסיה מפרסם את כל המסמכים שבעולם הכדורגל מסתירים. האם אלו לוחמים למען שקיפות או סתם חובב כדורגל קזחי ממורמר? המאבק לשקיפות מתחיל בוורדפרס

אוריאל דסקל 09:3214.02.16

בואו ללמוד את כל הפרטים על חוזה מכירת גארת' בייל לריאל מדריד. ריאל מדריד רכשה את גארת' בייל מטוטנהאם עבור סכום של 99.749,542 יורו בדיוק. בנוסף, ריאל מדריד "תרמה" 1,015,875 יורו נוספים לספרס על הרכישה. בסך הכל ריאל מדריד שילמה 100,759,418 יורו על השחקן. ריאל מדריד פרסמה בזמנו שההשקעה בבייל עמדה על 91 מיליון יורו בלבד. הסיבה לכך היתה שכריסטיאנו רונלדו, על פי החוזה שלו בקבוצה, צריך להיות השחקן היקר ביותר בעולם. אף שזה נשמע טיפשי להחריד, עבור סוכנו, ז'ורג' מנדס והכוכב הפורטוגלי, הטייטל הזה חשוב ביותר. כחלק מההסכם עם טוטנהאם על בייל, רק ריאל מדריד היתה יכולה להודיע על המחיר של הוולשי, ובחוזה עצמו הוגדר המחיר שעליו ריאל מדריד יכולה להכריז: 78 מיליון ליש"ט (91,589,842 יורו) — שזה 2 מיליון ליש"ט פחות ממה שרונלדו עלה לריאל. פרטים מעניינים נוספים מהחוזה: לפי סעיף 16, על בייל נאסר להגיד משהו רע על ספרס, הנהלת הקבוצה או העובדים שלה. לפי סעיף 10 בחוזה, ריאל מדריד צריכה להודיע לטוטנהאם על כל הצעה מהפרמיירליג שתקבל על בייל, ולספרס יהיו 72 שעות להשוות את ההצעה הזאת. הסעיף הזה רלבנטי עד 30 ביוני 2019.

 

 

 

 

גארת' בייל. ב־Football Leaks טוענים: "חלק מהמועדונים חסרי כבוד לאוהדים ואסור לפרסם כלום מבחינתם. אנחנו מעדיפים שקיפות מלאה כמו ב־NBA" גארת' בייל. ב־Football Leaks טוענים: "חלק מהמועדונים חסרי כבוד לאוהדים ואסור לפרסם כלום מבחינתם. אנחנו מעדיפים שקיפות מלאה כמו ב־NBA" צילום: גטי אימג'

 

כל אלו פרטים שלא פורסמו בעבר, גם לא בדו"חות המועדון שמתנהל בשקיפות יחסית. פרסום החוזה נעשה בזכות Football Leaks, אתר שמוקדש לחשיפת חוזים של כדורגלנים עם חברות השקעות וקבוצות. האתר הפך לסיפור גדול בעיקר משום ששוק ההעברות בפרט והכדורגל בכלל מתנהל מאחורי מעטה ערפל כבד, ספינים תקשורתיים ושקרים של עסקני כדורגל וסוכנים.

 

500 ג'יג'ה־בייט

הסיפור של Football Leaks מסובך הרבה יותר מחשיפת מסמכים. בראיון היחיד שנעשה עם מי שעומד מאחורי Football Leaks (באימייל ובעילום שם) עולה תמונה מורכבת. המגזין הגרמני "11Freunde" דיבר עם מי שמאחורי האתר החמקמק שציין ש"תיבת הדואר מלאה במאות אימיילים שקיבלנו". האיש ששלח למגזין הגרמני את התשובות סיפר: "סוף סוף אנחנו עושים אימפקט בעולם ומתחילים עידן חדש של שקיפות בכדורגל". לפי Football Leaks יש להם 500 ג'יגה־בייט של מסמכים כמו החוזה של גארת' בייל, והם עוברים על כל החומרים ומפרסמים בזמנם.

 

במה שכונה "ויקיליקס של הכדורגל" לא נכנסים לפרטים של מי שמאחורי הפרויקט. "אפשר לנחש שיש לנו הרבה אויבים. אנשים חזקים מאוד ושקיפות זו בעיה עבורם", הם ציינו ל־"11Freunde". הם טוענים שהם מפורטוגל ובספטמבר 2015 הם החליטו "לחשוף את כל השערוריות בתוך המועדונים הפורטוגליים". המועדונים הפורטוגליים ידועים ככאלו שעשו עסקאות עם חברות השקעות בקשר לרכישת שחקנים. ספורטינג ליסבון, בנפיקה, פורטו וקבוצות אחרות השתמשו בשירותיהן של חברות השקעות שרכשו עבור הקבוצות שחקנים ומכרו אותם ברווח — ולעתים בניגוד להיגיון הספורטיבי. "החלטנו שאנחנו רוצים שאנשים יבינו מה קורה מאחורי כל ההעברות הללו. ועכשיו אנחנו יכולים להעמיק עוד יותר לתוך הבלאגן בזכות המקורות שלנו".

ב־Football Leaks טוענים ש"חלק מהמועדונים חסרי כבוד לאוהדים, והכל טאבו מבחינתם: אסור לפרסם שכר שחקנים, חוזי העברות, סעיפים בחוזה, סוכנים, מתווכים ועוד. יש מועדונים שמחביאים הכל. האופציה היחידה מבחינתנו היא שקיפות מלאה — כמו ב־NBA. שם אין סודות. כולם יודעים הכל וכמה כל שחקן מרוויח. זה מה שהכדורגל צריך". לפי Football Leaks "כולם בכדורגל חיים בשקר. הכדורגל חסר אמינות בגלל שאין שקיפות, וכשאומרים שלא חושפים את הסכום ששילמו על שחקן זה חוסר כבוד לאוהדים, שמשלמים את הכסף הזה". בארגון הזה גם מזהירים שבעולם השקעות בכדורגל יש סכנה גדולה להשפעה של ארגוני פשע על עולם הכדורגל. "שוק ההעברות בסכנה להפוך לכלי להלבנת הון ופעילות קרימינלית. וכבר עכשיו רואים חוסר יציבות חוזית וספורטיבית בהרבה מועדונים".

 

 

רנאטו סאנצ'ס מבנפיקה. הערכות הן שהחושפים הם פורטוגלים שנמאס להם שהקבוצות הגדולות במדינה מנוהלות על ידי חברות השקעות רנאטו סאנצ'ס מבנפיקה. הערכות הן שהחושפים הם פורטוגלים שנמאס להם שהקבוצות הגדולות במדינה מנוהלות על ידי חברות השקעות צילום: אי פי איי

 

גרמו להתפטרות

הם לא הוכיחו שהלבנת הון היא בעיה ממשית, אבל אמרו וגם חשפו מסמכים שמראים כי חברת ההשקעות השחקנים Doyen בנויה כך כדי שיתאפשר להלבין הון דרכה. סיפור ההצלחה הגדול ביותר של האתר וא הנזק שעשו לתדמית של Doyen וגם לקבוצת טוונטה ההולנדית. הקבוצה הושעתה מהתחרויות האירופיות לשלוש עונות לאחר שהורשעה בהפרת התנאים של רישיון הפעילות שלה. בנוסף, נשיא המועדון אלדון ואן לאאן, התפטר לאחר שהמסמכים שהודלפו חשפו כי הקבוצה חתמה על הסכם עם דויאן, שנוגד את חוקי ההתאחדות ההולנדית. ההסכם אפשר למשקיעים, שהזרימו 5 מיליון יורו למועדון בתמורה לאחזקה בזכויות ההעברה של שבעה שחקנים, להשפיע על החלטות ההעברה של הקבוצה, השפעה שמנוגדת לחוקי הכדורגל הבינלאומי. "החוזים של דויאן עם קבוצות אגרסיביים ומזכירים כרישי הלוואות", ציינו באתר.

 

 

מסוט אוזיל. ריאל מדריד תוכל להחזיר אותו אם תרצה מסוט אוזיל. ריאל מדריד תוכל להחזיר אותו אם תרצה צילום: רויטרס

 

אימייל מקזחסטן

מה שמדהים זה שהאתר הזה הפך ללהיט בקרב הרשתות החברתיות, ואף שעסקו בעניין לא מעט בתקשורת הבינלאומית, הראשונים שמדווחים על מסמכים חדשים אלו אוהדי הקבוצות המדוברות.

 

בפיפ"א רק מארק גודאר, המנהל של מערכת העברות של הארגון (Transfer Matching System) דיבר בפומבי על Football Leaks. "היה טוב עם הכל היה שקוף והכל היה מגיע ממקורות מהימנים", אמר גודארד. "הרי בסופו של דבר האתר של football leaks מפרסם הכל. האינפורמציה הזאת לא רשמית ולא מאפשרת ניהול נכון של השקיפות וזה חבל. החבר'ה באתר הזה עושים מה שעושה ג'וליאן אסאנג', אבל בשבילנו מאוד חשוב שצינורות המידע יהיו רבים וצולבים. זה ייתן תמונה ברורה יותר".

 

העניין הוא שהמועדונים, שחלקם הגדול מנהל את ההתאחדויות ומי שאחראי על הרגולציה, מתנגדים לשקיפות מסיבות כשרות ולא כשרות. ולכן Football Leaks שנואים ואף מסוכנים לחלק ממנהלי הכדורגל העולמי. בדויאן האשימו את Football Leaks בסחיטה, ולפיהם מפעילי האתר דרשו דמי שתיקה של 1 מיליון יורו מדויאן. על פי דויאן, מנכ"ל החברה נליו לוקאס קיבל אימייל מבחור קזחי בשם ארתם לווזוב (ייתכן שזה שם לא אמיתי) שטען לפניו ש"ההדלפה גדולה הרבה יותר ממה שאתה חושב". האיש מקזחסטן דרש מיליון יורו כדי להעלים את ההדלפה, ולפי דויאן, כשלא קיבל את מבוקשו, התחילו לפעול ב־Football Leaks. האתר גם מואשם בהאקינג שעשה לחשבונות האימיילים של מנהלי הכדורגל העולמיים — טענה שהכחישו.

כיום האתר נמצא על שרתים ברוסיה ופועל על פלטפורמת WordPress. הוא ממשיך לפרסם מדי יום חוזים של שחקנים וקבוצות עם חברות השקעות או קבוצות אחרות. אחת מהקבוצות שהכי נפגעה מהאתר היא ספורטינג ליסבון, ונשיא המועדון ברונו דה קרבליו אף האשים את בנפיקה המועדון שהיא מאחורי ההדלפות — אף שגם בנפיקה נפגעה מההדלפות.

 

האם הוויקיליקס של הכדורגל הם חבורה של אוהדים האקרים לוחמי שקיפות שרוצים יותר סדר וניהול נכון ופתוח בכדורגל או האם הם סוחטים שחושפים פרטים אישיים שפוגעים בכדורגל? האם הוויקיליקס של הכדורגל יובילו למהפכות אוהדים כמו מה שקרה בעולם הערבי בזכות ויקיליקס המקורי? בכל מקרה, מה שבטוח זה ששוק העברות שחקנים שקוף יותר ואתר רשמי עם כל הפרטים החשובים, היה מייתר את הצורך באתר, שכתובתו: footballleaks2015.wordpress.com

 

Football Leaks — מה פורסם, מה בחוזה

 

 

החוזה של ריאל מדריד וטוטנהאם בהקשר של גארת' בייל החוזה של ריאל מדריד וטוטנהאם בהקשר של גארת' בייל

 

גארת' בייל

 

מה פורסם: ריאל מדריד שילמה 91 מיליון יורו על גארת' בייל

 

מה בחוזה: העלות המדויקת של בייל עומדת על 99.749,542 יורו פלוס 1,015,875 יורו נוספים כ"תרומה" של ריאל מדריד לטוטנהאם. ריאל גם ויתרה על חוב לטוטנהאם מרכישת רפאל ואן דר וארט ב־2010, ורק לריאל מדריד יהיה מותר לפרסם את המחיר ששילמה. לטוטנהאם יש אופציה עתידית להחזרת בייל עד יוני 2019

 

החוזה בין מנצ'סטר יונייטד למונאקו בעניין אנתוני מרסיאל החוזה בין מנצ'סטר יונייטד למונאקו בעניין אנתוני מרסיאל

 

אנתוני מרסיאל

 

מה פורסם: מנצ'סטר יונייטד שילמה 36 מיליון ליש"ט למונאקו על החלוץ, ומחירו עשוי להגיע ל־58 מיליון ליש"ט אם יהפוך לשחקן קבוע בנבחרת צרפת ויבקיע כמות שערים מספקת ביונייטד

 

מה בחוזה: מנצ'סטר יונייטד הסכימה לשלם 50 מיליון יורו למונאקו העונה. אם החלוץ יבקיע 25 שערי ליגה, יועברו 10 מיליון יורו נוספים למונאקו, ו־10 מיליון יורו נוספים יועברו ברגע שישחק את המשחק ה־25 שלו במדי צרפת (לפחות 45 דקות למשחק). אם השחקן יהיה מועמד לתואר שחקן השנה בעולם, 10 מיליון יורו נוספים יועברו למונאקו. אם יונייטד תמכור אותו ביותר מ־60 מיליון יורו בעתיד, מונאקו תקבל 50% מהסכום

 

 

החוזה של ארסנל וריאל מדריד בהקשר של מסוט אוזיל החוזה של ארסנל וריאל מדריד בהקשר של מסוט אוזיל

 

מסוט אוזיל

 

מה פורסם: עבר לארסנל ב־42.4 מיליון ליש"ט

 

מה בחוזה: 44 מיליון יורו עם תוספת של 6 מיליון יורו שיושלמו בתשלומים של 1 מיליון יורו בשש שנים — כל עוד ארסנל בליגת האלופות ואוזיל עדיין בקבוצה. בסך הכל 50 מיליון יורו (38 מיליון ליש"ט).

 

סעיף נוסף בחוזה: אם ארסנל תסכים למכור את אוזיל לקבוצה ספרדית, היא חייבת לתת אופציה ראשונה לריאל, ויהיו לה 48 שעות להגיש הצעה משלה. ארסנל תשלם 33% מכל רווח ממכירה עתידית של אוזיל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x