$
אירועי ספורט

שבוע לפני וכבר עכשיו יודעים: סופרבול 50 ישבור שיאים

אבן הדרך ההיסטורית, אפל, יאהו וסן פרנסיסקו - כל אלו הופכים את משחק גמר ה-NFL בין דנבר ברונקוס לקרוליינה פנת'רס לסופרבול הגדול בהיסטוריה

שירות כלכליסט 10:3631.01.16
בסופרבול 50 ישחקו הדנבר ברונקוס וקרולינה פנת'רס, אך בכל הקשור לעסקים של המשחק לקבוצות אין באמת חשיבות. למשחק הזה יש הזדמנות להפוך לאירוע הספורט הגדול והרווחי ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. על אף כמה שערוריות מחוץ למגרש בשנים האחרונות, ה-NFL ממשיכה לשעוט קדימה. המשחק השנה יציג את ההצלחה הבלתי מעורערת של ליגת הספורט הדומיננטית ביותר באמריקה, אם לא בעולם כולו. אפשר אפילו לומר שהסופרבול הפך ליום הנחגג ביותר בכל שנה באמריקה.

 

 

 

סופרבול מספר 50 יתקיים בסערה מושלמת של גורמים חיוביים שיתאחדו במועד האידיאלי. המשחק יתקיים בסנטה קרלה בעוד שבוע, ובליגה התאחדו כדי לקדם מה שצפוי להיות רגע היסטורי וקידמו מאז תחילת העונה את המשחק שעשוי להפוך לאירוע הספורט השנתי הרווחי ביותר.

 

יש כל כך הרבה גורמים שתורמים לגודל של המשחק השנה. ראשית, המשחק יתקיים בצפון קליפורניה, מגרש המשחקים של עולם הטכנולוגיה. אזור המפרץ מייצג את הסביבה העסקית הנחשקת ביותר. באזור זה פועלות חברות השוות מיליארדי דולרים ועושר נוצר בין לילה. פירוש הדבר שענקי הטכנולוגיה הזרימו כספים רבים למשחק השנה.

דנבר ברונקוס שיתחרו בגמר מול קרוליינה פנת'רס דנבר ברונקוס שיתחרו בגמר מול קרוליינה פנת'רס צילום: רויטרס

 

לא רק סופ"ש אחד

 

לא רק תושבי האזור יתמכו השנה במשחק. הסופרבול צפוי למשוך מיליון מבקרים לאירוע, שמתקיים לראשונה במשך 9 ימים ולא רק סוף שבוע אחד. המשחק עצמו ככל הנראה ימשוך את קהל צופי הטלוויזיה הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית. הפרסומות מתומחרות במחיר של קרוב ל-5 מיליון דולר עבור 30 שניות. כלל ההכנסות מפרסום צפויות לעמוד על 400 מיליון דולר. רשת CBS שמשדרת את המשחק מבינה את החשיבות של מספר 50 ומתכוונת להתקין 36 מצלמות ברחבי אצטדיון ליווי'ס, שיציגו לאוהדים בבית מגוון של זוויות שונות של המשחק, כולל נקודת המבט של הקווטרבק של המגרש. ב-CBS ישיקו גם מערכת הילוכים חוזרים חדשה שתעניק לצופים פרספקטיבה של 360 מעלות. בנוסף, הרשת תשדר לאורך השבוע לקראת המשחק עדכונים מסן פרנסיסקו ומסנטה קלרה. 

 

המשחק מוביל גם בכל הקשור להוצאות של הספונסריות, שצפויות לעמוד השנה בארה"ב על שיא של 22 מיליון דולר בארה"ב. כרטיסי המשחק נמכרים בשוק המשני במחיר ממוצע הגבוה פי 2 לעומת השנה שעברה.

 

מה שמעניק לסופרבול הנוכחי את החשיפה הגבוהה ביותר היא הדחיפה מצד עמק הסיליקון וענקיות הטכנולוגיה, שמתכננים לקדם את האירוע ברחבי העולם. כל השחקנים הגדולים יהיו מעורבים בסופרבול, שמתקיים בחצר האחורית שלהם. לחברות האלה יש את היכולת למנף את אחד מאירועי הספורט הגדולים ביותר לרמה אחרת לגמרי, יתרון שלא היה למשחקים הקודמים. לראשונה, הפכה אפל לספונסרית של ועדת האירוח. לרוב מעדיפה אפל להימנע מלהפוך לספונסרים של אירועי ספורט או בידור. המועצה המייעצת של הוועדה המארחת מורכבת מכמה המנהלים הגדולים בעולם הטכנולוגיה.

 

מנכ"ל הוועדה המארגנת של הסופרבול, קיית' ברוס אמר ליאהו: "אפל הייתה החברה הראשונה מכל הספונסריות שלנו שהצטרפה. הסיבה שהם עשו זאת היא שהם הבינו שזה חשוב לעמק הסיליקון. זה היה בתקופת המעבר בין סטיב ג'ובס לטים קוק, והם טענו שזה הדבר הנכון לעשות. הם בונים מטה גדול במרחק יריקה מהאצטדיון".

 

אפל עשויה להיות אחת מהחברות שישלמו 5 מיליון דולר עבור פרסומת. הם פרסמו לפני כן רק בשלושה משחקים. אפל אינה החברה הגדולה היחידה שהחליטה להיות מעורבת. גוגל, טוויטר ו-SAP מתכננות אינטגרציה טכנולוגית שתעזור לקדם את המשחק הגדול. SAP תדגיש את אחד הטרנדים הגדולים של השנה – מציאות מדומה. החברה תחלק לאוהדים בשבוע לקראות המשחר קסדות מציאות מדומה שיוצרות משחקים אינטראקטיביים. יוקם גם דוכן בשיתוף עם ה-NFL, שבו האוהדים יוכלו לצפות במשחקי פוטבול קודמים מתוך 4-5 זוויות צילום.

 

חגיגות ה-50 לסופרבול יהיו המתקדמות ביותר מבחינה טכנולוגית. כולם, החל מהתיירים בסן פרנסיסקו, הצופים באצטדיון והאוהדים בבית יחוו את הפוטבול בצורה שונה מבעבר. במשחק יתחרו הקווטרבק הוותיק פייטון מאנינג מול אחד השחקנים הצעירים, קאם ניוטון. סיפור זה רק יתווסף לעוצמה המלווה גם ככה את סופרבול 50.

 

לא כולם שמחים

 

למרות החגיגה הגדולה בסן פרסנסיקו בעיקר, הרבה מתושבי העיר לא מרוצים בכלל מאירועי הסופרבול ואף משחיתים פסלים ופוסטרים של ה-NFL. מדוע? הסיבות רבות. מכעס על ראש העיר, למשל. אבל גם העובדה שהמשחק עצמו מתקיים בסנטה קלרה, פרבר של סן פרנסיסקו ולא אותה עיר - אבל דווקא סן פרנסיסקו היא זאת שמלאה בתיירים ואוהדי פוטבול. על פי הערכות, התושבים כועסים גם שסן פרנסיסקו תוציא 5 מיליון דולר מכיסם בשביל לארח את האירוע.

 

הימורים? 4.2 מיליארד דולר על משחק. הרוב לא חוקיים

 

לפי הערכות של התאחדות ההימורים האמריקאית (AGA) האמריקאים יהמרו 4.2 מיליארד דולר על הסופרבול. עלייה של 8% מהשנה שעברה - ושיא חדש עבור הימורים על משחק בארה"ב. הקץ'? 97% מההימורים הללו יהיו "לא חוקיים". כך על פי הערכות. ההימורים הלא חוקיים נעים בין הימורים בין חברים להימורים באתרי הימורים שאינם חלק מהתאחדות ההימורים האמריקאית החוקית. לפי AGA, האמריקאים הימרו על ספורט בהיקף של 149 מיליארד דולר ב-2015, זינוק מ-145 מיליארד דולר ב-2014.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x