$
ספורט עולמי

ספ בלאטר: "הסכמנו להעביר את מונדיאל 2018 לרוסיה לפני המכרז"

לדברי הנשיא המושמץ של פיפ"א, "הטורניר ב-2022 היה אמור להתקיים בארה"ב - אבל מישל פלאטיני אמר שצריכים ללכת לקראת קטאר"

שירות כלכליסט 09:4929.10.15

ספ בלאטר, נשיא פיפ"א המושעה, גילה בראיון כי היה סיכום להעביר לרוסיה את מונדיאל 2018 עוד לפני קיום המכרז לאירוח מונדיאלים 2018 ו-2022.

 

הנשיא המושמץ אמר לסוכנות הידיעות הרוסית, TASS, שהטורניר ברוסיה היה אמור להתקיים ב-2018 והטורניר ב-2022 היה אמור להתקיים בארה"ב - אבל אז מישל פלאטיני, נשיא אופ"א המושעה והמועמד לתפקיד נשיא פיפ"א - ניסה להשפיע על חברי הוועד הפועל של פיפ"א שיבחרו בקטאר.

 

דבריו של בלאטר מעוררים זעם עצום בקרב המדינות שניסו לארח את המונדיאל והוציאו מיליונים על ההצעות שלהן. אנגליה, למשל, הוציאה 21 מיליון ליש"ט כדי להביא את המונדיאל לממלכה ב-2018. גם הולנד/בלגיה, ספרד/פורטוגל, אוסטרליה, יפן ודרום קוריאה השקיעו עשרות מיליוני יורו על ההצעות שלהן.

 

בלאטר אמר ל-TASS: "ב-2010 היה לנו דיון על אליפות העולם והחלטנו לקבל החלטה כפולה. כולם הסכימו ללכת לרוסיה בגלל שהאליפות מעולם לא היה ברוסיה, במזרח אירופה וב-2022 החלטנו ללכת לארה"ב. ככה יהיו לנו שתי אליפויות עולם בכוחות הפוליטיים החזקים ביותר". בלאטר לא הסביר מה זה "הסכימו". אחרי הבחירה ברוסיה ובקטאר הוא טען כי "ארה"ב ואנגליה הן לוזריות גרועות" ורמז כי בגלל שהן לא קיבלו את אירוח המונדיאלים התחילו הבעיות בפיפ"א.

 

מימין: ספ בלאטר וולדימיר פוטין מימין: ספ בלאטר וולדימיר פוטין צילום: אי פי איי

 

"הכל היה טוב עד שניקולא סרקוזי נפגש עם היורש לכתר הקטארי, שכיום הוא השליט של קטאר. אחרי זה מר פלאטיני אמר שאנחנו צריכים ללכת לקטאר. וזה שינה את התבנית. היו בחירות, ארבע קולות מאירופה עזבו את ארה"ב ואז קטאר קיבלה 14 קולות מול 8. אם לא היו את 4 הקולות האלה, אז ארה"ב היתה מקבלת את המונדיאל והיינו מדברים על איזו מונדיאל יפה יהיה ב-2018 ולא על כל הבעיות בפיפ"א".

 

ישנה כיום חקירה פלילית לתוך עיסוקיו של בלאטר, במיוחד תשלום של 2 מיליון פרנקים שווייצרים שהעביר לפלאטיני ב-2011 והעברת כספים והסכמים עם ג'ק וורנר, סגן נשיא פיפ"א המושחת. הוא טוען שאין שום סיכוי שרוסיה תאבד את אירוח המונדיאל. "לא, רוסיה לא תאבד את אליפות העולם", אמר בלאטר. "לא יהיה שינוי. זה מעוגן בפיפ"א".

 

בלאטר הוסיף: "הם מפסידים גרועים האנגלים. בבריטניה יצרו את המשחק היפה, הם המציאו את הפייר פליי. אבל היה רק קול אחד לאנגליה. הם הודחו בסיבוב הראשון של הבחירות. אף אחד לא רצה אליפות עולם באנגליה". בלאטר טען גם שההחלטה של וועדת האתיקה של פיפ"א להשעות אותו, את פלאטיני ואת מזכ"ל הארגון, ג'רום ואלקה, כ"שטויות". "זה לא צדק. שמתי את האנשים הללו במשרד, הם עכשיו בוועדת האתיקה ואפילו אין להם את האומץ להקשיב למזכ"ל הארגון, לפלאטיני או לי."

 

בינתיים, ז'וזה מריה מרין, לשעבר יו"ר ההתאחדות לכדורגל בברזיל, הסכים להסגרתו לארה"ב. הוא נעצר ב-27 במאי, מתי שהיה את סבב המעצרים הגדול של ה-FBI האמריקאי ומשרד המשפטים השווייצרי בפיפ"א. הוא מואשם בשחיתות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x