$
רכישות

פיפ"א חוקרת את ההעברה של אליקים מנגאלה במחיר שיא למנצ'סטר סיטי

ארגון הכדורגל החל לבדוק האם למשקיעה דויאן ספורטס היה תפקיד לא הולם במו"מ על עסקת ההעברה של המגן מנגאלה ב-54 מיליון יורו מפורטו למנצ'סטר סיטי

שירות כלכליסט 14:3114.10.15

ייתכן כי ההעברה של המגן אליקים מנגאלה במחיר שיא של 54 מיליון יורו מפורטו למובילת הטבלה בפרמיירליג מנצ'סטר סיטי, הפרה כלל ותיק של פיפ"א. הארגון החל לחקור את העסקה שהתרחשה ב-2014 כדי לבחון האם למשקיעה החיצונית דויאן ספורטס היה תפקיד לא הולם במשא ומתן על העסקה.

 

דויאן, שגייסה 50 מיליון יורו כחלק מקרן ההשקעות הראשונה שלה, היא המשקיעה הגדולה ביותר בשוק העברות הכדורגל בשווי 4 מיליארד דולר. היא רוכשת אחזקה בזכויות ההעברה העתידיות של שחקנים, מתוך הנחה שהמכירות הבאות שלהם יכסו את ההשקעה הראשונית.

מסמכים שהגיעו לידי סוכנות בלומברג כוללים התכתבות בין בכירים בפורטו ובדויאן, שבה קבוצת הכדורגל מאצילה על דויאן את הסמכות לנהל את המשא ומתן על מכירת האחזקה שלה במנגאלה. אולם ההסכם הזה מנוגד לחוקים של פיפ"א באותה תקופה, שאוסרים על צד שלישי להשפיע על המשא ומתן על מכירת שחקן.

 

אליקים מנגאלה אליקים מנגאלה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

דובר מטעם פיפ"א אישר כי הארגון "בודק את המקרה". מנכ"ל דויאן נליו לוקאס סירב להגיב. אולם במקרים קודמים ציין כי הקרן, שהשקיעה מיליוני דולרים בעשרות שחקנים ברחבי העולם, פעלה במסגרת החוקים. מפורטו לא נמסרה תגובה. בפיפ"א לא בודקים את המעורבות של מנצ'סטר סיטי בעסקה, אלא רק את ההתקשרות בין פורטו ודויאן.

אם ועדת המשמעת של פיפ"א תקבע שפורטו הפרה את החוקים, היא עלולה להטיל קנס על הקבוצה או לאסור עליה לרכוש שחקנים.

 

מנגאלה התקשה בעונה הראשונה שלו בסיטי – שיחק ב-25 משחקים בלבד, צבר שבעה כרטיסים צהובים וכרטיס אדום אחד. סיטי, שבבעלות המיליארדר שייח מנסור בין זאיד אל נחיאן מאיחוד האמירויות הערביות, הפסידה בסופו של דבר את האליפות לצ'לסי. העונה מצבו של מנגאלה השתפר, והוא השתתף בשבעה מתוך שמונת המשחקים שנערכו השנה, זאת על אף התגברות התחרות עבור עמדות ההגנה בקבוצה בעקבות החתמתו של ניקולס אוטמנדי.

 

בהודעה לעיתונות שבה הודיעו על העברה של מנגאלה, פורטו ציינה כי הרוויחה 30.5 מיליון יורו עבור אחזקה של 57% בחוזה שלו. לוקאס אמר באותה תקופה כי דויאן הרוויחו שווי זהה עבור 33% שבבעלותה, כך שהסכום הכולל עמד על 54 מיליון יורו, הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור מגן בפרמיירליג. 10% הנותרים הם בבעלות חברה לונדונית בשם רובי פלוס. דויאן שילמה לפורטו 2.6 מיליון יורו לרכישת האחזקה שלה בזכויות ההעברה של מנגאלה ב-2011.

 

התזמון של החקירה של פיפ"א מגיע בתקופה רגישה עבור דויאן, שממתינה לפסיקה של בית המשפט לגישור בספורט בנוגע להעברה מתוקשרת נוספת. במקרה זה, ספורטינג ליסבון סירבה לשלם לקרן את חלקה במכירה של המגן מרקוס רוחו - 20 מיליון יורו למנצ'סטר יונייטד, בטענה שהיא הפעילה לחץ על המועדון למכור את השחקן על אף שרצו לשמור עליו.

 

דויאן מערערת גם על האיסור שהטילה לאחרונה פיפ"א על בעלות צד שלישי (TPO) בזכויות ההעברה של שחקנים. התוצאה של פרשת רוחו והחקירה הנוכחית קרוב לוודאי שישפיעו על ההליכים המשפטיים. בעלות צד שלישי החלה בדרום אמריקה ומתפשטת לחלקים באירופה, במסגרתה קבוצות משתמשות בכספי המשקיעים לרכוש שחקנים שאחרת לא היו יכולים להרשות לעצמם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x