שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט ישראלי

דו"ח: אבי לוזון אחראי לחוב הענק של ההתאחדות לכדורגל

לפי משרד רואי חשבון חיצוני שבדק את החוב העצום של התאחדות הכדורגל, לוזון תקצב את הקבוצות הקטנות בעשרות מיליוני שקלים וכן ניסה למחוק את החובות בצורה לא תקינה

שירות כלכליסט 09:0609.09.15

בתקופת כהונתו של אבי לוזון כיו"ר ההתאחדות היו כשלים ניהוליים חמורים. זאת לפי קביעה של משרד רואי חשבון חיצוני שבדק את החוב העצום שהתאחדות הכדורגל סוחבת מאז תקופתו של אבי לוזון כיו"ר הארגון (בין השנים 2008 ל-2014). כך עולה מדו"ח שפורסם בחדשות ערוץ 2.

 

 

 

לוזון עדיין משמש כחבר בהנהלת ההתאחדות לכדורגל ומשה אביבי, שהיה היועץ המשפטי של לוזון ומופיע בדו"ח כמי שהכשיר את הניסיון להכשיר את מחיקת החוב של ההתאחדות, הוא היום יו"ר ועדת התקנון.

 

החקירה נולדה בעקבות 22 מיליון שקלים ש"אבדו" מהספרים, חלק מחובות גדולים שהותיר אחריו לוזון בהיקף של כ-60 מיליון שקלים. היו"ר הנוכחי עופר עיני יזם את הבדיקה, שלבקשת משרד האוצר בוצעה על ידי משרד אלקלעי-מונרוב שבדק את ההתנהלות. הדו"ח חשף התנהלות לא תקינה של ההתאחדות לכדורגל.

 

על פי הבדיקה, לוזון תקצב בשיטתיות במשך שנים את הקבוצות הקטנות וקבוצות הליגה הלאומית הקטנות בסכומים קבועים שהגיעו לכדי עשרות מיליונים. לקבוצות הועברו סכומים נכבדים מתוך כספי הציבור, כספים שמקורם בטוטו, ללא קשר לקריטריונים והרבה מעבר לסכומים שאותן קבוצות אמורות היו לקבל.

 

עופר עיני (מימין) ואבי לוזון. עיני יזם את הבדיקה עופר עיני (מימין) ואבי לוזון. עיני יזם את הבדיקה צילום: ראובן שוורץ

 

בדו"ח נקבע שלוזון ידע על הגירעונות שהצטברו אך התעלם מכך. החוקר הגיע למסקנה שהכספים הללו מגיעים לכדי 38 מיליון שקלים מחובות ההתאחדות, ולא 22 מיליון כפי שנחשב תחילה.

 

כשל שני שנחשף בדו"ח הוא התנהלות לוזון לאחר שנודע על הגירעון: לוזון החליט למחוק את החוב על ידי החזרת כסף בצורה רוחבית מכל הקבוצות, ולא רק הקבוצות הקטנות שקיבלו תקציבי עודף. הוא ניסה לעשות זאת בצורה חפוזה, שספגה ביקורת קשה בדו"ח. הנושא כלל לא עלה בוועדת הכספים.

 

לדברי רואה החשבון של ההתאחדות שנחקר, לאחר ההחלטה שלא ניתן להמשיך להציג סכומים אלו כנכס, הופעלו לחצים כבדים על ידי יו"ר ההתאחדות לשעבר להמשיך לרשום את החוב כנכס. בין השאר, על פי הבדיקה, לוזון השמיע אמירות כגון: "אתה איתי בנושא, אם אני נופל אתה נופל איתי".

 

"משמעות שתיקתם של נושאי המשרה בישיבה הינה תמיכה בהתנהלות יו"ר ההתאחדות שלא על פי כללי מנהל תקין ובחוסר שקיפות וייתכן אף בניגוד להוראות הדין", נקבע בדו"ח החריף. "עולה חשד לכאורה שהיה ניסיון מצד נושאי המשרה בהתאחדות המעורבים בסוד העניינים להסתיר את הגרעון ולנסות לקזז אותו בהליך טכני, ללא כל שקיפות או קבלת החלטות מסודרת תוך רישום כוזב".

 

שרת הספורט מירי רגב העבירה את הד"'ח לעיון לצדדים וביקשה תגובה מהירה עד ה-20 לחודש, ואז היא תיאלץ לקבל החלטה האם לערב את היועץ המשפטי לממשלה כדי שיכריע אם מדובר כאן בפלילים.

 

אבי לוזון, עדיין חבר בהנהלת ההתאחדות לכדורגל, מסר בתגובה: "טרם קיבלתי את הדו"ח. כל הכסף חולק לכלל קבוצות הכדורגל, ללא הבדל בין גדולות, קטנות או בינוניות. כל ההחלטות על חלוקה כספית קיבלו את אישור מזכירות או הנהלת ההתאחדות לכדורגל". מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "לא קיבלנו את הדו"ח. עופר עיני, יו"ר ההתאחדות הנוכחי, הוא זה שלחץ להקמת הוועדה. כל המסקנות והבדיקות ייעשו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x