$
ספורט ופוליטיקה

ארסן ונגר: הפייר פליי הפיננסי מת

מנג'ר ארסנל: "כבר זמן מה שאני רואה את הסימנים שמגיעים מאופ"א. חשבתי שזה מה שיקרה, ועכשיו כבר אי אפשר ליישם אותם"

שירות כלכליסט 21:5131.08.15

ארסן וגנר הספיד את חוקי הפייר פליי הפיננסי (FFP). החוקים הוצגו ב-2009 על ידי אופ"א במטרה לרסן את ההוצאות העודפות ולעודד את המועדונים להוציא לפי ההכנסות שלהן. אולם וגנר טוען כי לחוקים אין כמעט משמעות. "זה נגמר", הוא אומר. "כבר זמן מה שאני רואה את הסימנים שמגיעים מאופ"א. חשבתי שזה מה שיקרה, ועכשיו כבר אי אפשר ליישם אותם. מה שקרה זה שהמועדונים איימו לפנות לבית משפט אזרחי – לא רק באמצעות הספורט. זה גרם לחוסר ביטחון בקרב מקבלי ההחלטות באופ"א, אז הם התחילו להקל קצת את החוקים". 

  

מישל פלאטיני, אבי הפייר פליי. "אנחנו ממשיכים לנהל את העסק שלנו עם המשאבים שיצרנו. הקבוצות האחרות יכולות לשים מאה או מאתיים מראש. זה תמיד היה המצב. אולי הוא ישתנה יום אחד". מישל פלאטיני, אבי הפייר פליי. "אנחנו ממשיכים לנהל את העסק שלנו עם המשאבים שיצרנו. הקבוצות האחרות יכולות לשים מאה או מאתיים מראש. זה תמיד היה המצב. אולי הוא ישתנה יום אחד". צילום: אי פי איי

 

בפברואר 2014 אמנם הטילה אופ"א עונשים על מנצ'סטר סיטי ופריס סן ז'רמן, שכללו קנסות, הגבלות על גודל הסגל והגבלות על ההוצאות, אך כמות הערעורים המשפטיים שהגישו הקבוצות כרתה למעשה את המהות של החוקים. אופ"א נסוגה לנקודה שהם כבר לא ישימים.

 

במשך מספר שנים, התכנית העסקית של ארסנל התבססה על התקווה שחוקי הפייר פליי הפיננסי יאזנו את הרמה, אולם זו כבר לא שאיפה מציאותית. לדבריו של ארסן, ארסנל נותרה בדיוק באותו מצב כפי שהייתה לפני החוקים. "אנחנו ממשיכים לנהל את העסק שלנו עם המשאבים שיצרנו. הקבוצות האחרות יכולות לשים מאה או מאתיים מראש. זה תמיד היה המצב. אולי הוא ישתנה יום אחד".

 

עם זאת, הדרך היחידה שתגרום לזה להשתנות היא אם ארסנל תשנה את מודל הבעלות שלה. סטן קרונקי, בעל השליטה המיליארדר, מעולם לא הפגין שום רצון לממן באופן אישי את המועדון, והוא מאמין במודל עסקי המכלכל את עצמו.

 

אף על פי כן, ווגנר מציין כי הבעיות שפגעו בחוקים הפיננסים אינן הסיבה לחוסר הפעילות היחסי של ארסנל בחלון ההעברות הנוכחי – פטר צ'ך הוא הרכש העיקרי היחיד המגיע לקבוצה. לדבריו, יש להם כיסים עמוקים, אם כי לא עמוקים כמו של מנצ'סטר סיטי. "אמרתי כל הזמן שלא מדובר פה במחסור בכסף", ווגנר מדגיש. "בשלב זה זו מגבלה עבורנו, מכיוון שיש לנו את המשאבים, אבל מחסור בשחקנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x