$
ספורט ישראלי

"מאגר הגז" של מכבי תל אביב עשוי לקבור את התחרותיות בליגת העל

הכספים שחילקה אופ"א לקבוצות ברחבי אירופה חיסלו כל רמז לתחרותיות בליגות קטנות ובינוניות. אם היריבות של מכבי תל אביב בליגת העל לא יזהרו, ייתכן שנראה בליגת העל בכדורגל דומיננטיות צהובה שמזכירה את זאתי מהכדורסל

אוריאל דסקל 13:1326.08.15

מכבי תל אביב בכדורגל הבטיחה לעצמה הכנסות של 14 מיליון יורו לפחות מאופ"א: 2 מיליון יורו על ניצחון בפלייאוף על באזל ומענק של 12 מיליון יורו על השתתפות בשלב הבתים של ליגת האלופות. הכנסות ליגת האלופות עלו בשנים האחרונות והנהנות העיקריות מכך הן הקבוצות - ברמת הבונוסים ההתחלתיים ובונוסים עבור נקודות. מכבי תל אביב תקבל כ-1.5 מיליון יורו על ניצחון (בשנה שעברה היה 1 מיליון יורו) וחצי מיליון יורו על תיקו (כמו בשנה שעברה). לסכומים הללו צריך לצרף את הסכום מזכויות השידור - Market Pool, שנקבע על פי גודל השוק של הקבוצה. על פי החישובים תקבל מכבי תל אביב כ-2 מיליון יורו מזכויות שידור בליגת האלופות. ההכנסה מאופ"א בלבד תעמוד על יותר מ-16 מיליון יורו - שזה, בערך 70 מיליון שקל. מדובר על סכום גבוה בהרבה ממה שקיבלו המשתתפות הקודמות בליגת האלופות.

 

 

 

שחקני מכבי תל אביב חוגגים. מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים שחקני מכבי תל אביב חוגגים. מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים צילום: רויטרס

 

דור פרץ? מיליון יורו

 

הפועל תל אביב, למשל, קיבלה סכום של כ-7 מיליון יורו ב-2010/11. מכבי חיפה קיבלה סכום דומה ב-2009/10. לפני 11 שנים, כשמכבי הבטיחה את העפלה הראשונה שלה לליגת האלופות, אז הסכום שקיבלה עמד על כ-3.5 מיליון יורו, שזה היה פחות ממה שקיבלה מכבי חיפה ב-2003/04 - 4.5 מיליון יורו.

 

להכנסות המובטחות מאופ"א, מכבי תל אביב תהנה גם מהכנסות אדירות ממכירת כרטיסים. אם תשחק את משחקיה באצטדיון בחיפה צפויה להכנסה מינימלית של כ-11 מיליון שקל, מבלי להתחשב בהכנסות מתאי צפייה ובחישוב מאוד שמרני, של מחירים בזול יחסית.

 

בקיצור, מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים. שחקן כמו דור פרץ, למשל, שווה כיום כ-75 אלף יורו (לפי transfermarkt). הופעה אחת מוצלחת שלו בליגת האלופות והשווי הזה קופץ ל-100 אלף יורו לפחות, כשהערכות הן שלא יימכר בפחות ממיליון יורו בשוק העברות הנוכחי (אם בן רייכרט נמכר בסכום הזה...)  

 

בוא נשים דברים בפרופורציה לרגע. התקציב כולו של מכבי חיפה יעמוד השנה על כ-85 מיליון שקל. כלומר, אם מכבי תל אביב תשיג ניצחון ותיקו בליגת האלופות הכנסותיה מליגת האלופות יעברו את התקציב כולו של מכבי חיפה. תקציב הפועל תל אביב השנה יעמוד על בערך 45 מיליון שקל. כלומר, מכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד.

 

מכבי חיפה תצטרך למלא את האצטדיון שלה כל משחק במשך 4 שנים ברציפות כדי להגיע להכנסות של 80 מיליון שקל. בית"ר ירושלים תצטרך למכור 18 אלי דסות ושלומי אזולאים כדי להגיע להכנסות של 80 מיליון שקל. הפועל תל אביב תצטרך בערך 7 בעלים כמו אמיר כבירי כדי להשיג 80 מיליון שקל.

 

אוהדי מכבי תל אביב. מכבי תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד אוהדי מכבי תל אביב. מכבי תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד צילום: אי פי איי

 

דינמו החדשה

 

העניין הוא, שבניגוד לקבוצות האחרות שהגיעו לליגת האלופות, נראה שהפעם הקבוצה יודעת מה לעשות עם הכסף. אם מכבי חיפה איבדה את הדומיננטיות שלה בגלל שלא ריעננה את מודל ספורטיבי שלה והפועל תל אביב "איבדה" את הכספים מליגת האלופות בגלל בעלים שלא דאג לה, נראה שמכבי תל אביב הולכת ליהנות לטווח הרחוק מההכנסות האדירות. בגלל המקצועיות של מכבי תל אביב, סביר להניח גם שהקבוצה תצליח לעמוד בתחרות בשתי החזיתות, בניגוד לקבוצות הישראליות האחרות שקרסו בליגה המקומית בגלל ליגת האלופות.

 

זו סכנה לא מבוטלת כלל לליגת העל. כבר עכשיו מכבי תל אביב היא הקבוצה המכניסה והמוצלחת ביותר בליגת העל. עם תקציב של יותר מ-125 מיליון שקל, שכ-45 מיליון שקל ממנו הוא הכנסה טבעית, מכבי מצליחה לשלוט ביד רמה בליגה שהתחרות הקרובה ביותר שלה היא מכבי חיפה המבולגנת. הפועל באר שבע, היריבה הכי בולטת בשנים האחרונות, בעלת תקציב של פחות מ-50 מיליון שקל.

 

כל הנתונים הללו מובילים אותנו לשאלה גדולה לגבי ההוגנות של ליגת האלופות כלפי הליגות הקטנות והבינוניות באירופה.

 

דינמו זאגרב, למשל, זוכה כבר עשר שנים ברציפות בליגה הקרואטית בגלל סכומי הכסף הנדירים שמגיעים אליה מליגת האלופות. בשווייץ באזל שולטת ביד רמה בליגה המקומית בזכות הופעותיה בליגת האלופות. אפואל ניקוסיה בקפריסין, שאחטר דונייצק באוקראינה, מאלמו מתחילה להשתלט על הליגה השבדית, זלצבורג דומיננטית בליגה האוסטרית, מאריבור בסלובניה, ויקטוריה פלזן בצ'כיה, פרטיזן בלגרד בסרביה. בבלגיה, למשל, יש קיזוז וככה מצליחים להימנע מהשתלטות של קבוצה אחת - אבל מבחינה ספורטיבית הקיזוז הוא אסון. וגם כלכלית הוא פוגע בקבוצות. כאמור, יש עוד דוגמאות לקבוצות שהשתלטו כמעט לחלוטין על הליגה המקומית שלהם בסיוע הכספים של אופ"א ואי היכולת של היריבות המקומיות להתחרות איתן - כלכלית או מקצועית.

 

אלכסנדר הוליגה, כתב קרואטי, מסביר: "דינמו זאגרב עולה לליגת האלופות כל שנתיים בערך. זו הכנסה של מינימום 10-14 מיליון יורו בעונה. עבור חמש הליגות הגדולות זה לא הרבה יותר מדי כסף - אבל אצלנו בקרואטיה זה המון. זה בערך חצי מהתקציב של דינמו ועבור היריבה הגדולה שלה, היידוק ספליט, זה כסף שיכול למחוק את כל החובות שלה. זה סכום ששווה כפול מההכנסה של רייקה, וזה סכום שיכול לכסות את כל ההוצאות של שבע הקבוצות האחרות בליגה הקרואטית. מה שקורה בקרואטיה, בגלל ליגת האלופות, היא שהליגה הפכה להכי פחות תחרותית באירופה. דינמו זכתה באליפות עשר ברציפות, ואספה במצטבר יותר מ-70 נקודות יותר מסגניתה". בקרואטיה הבונוסים של ליגת האלופות השמידו את התחרותיות כמעט לחלוטין. כאמור, זו מגמה שניתן לראות גם בליגות קטנות אחרות. יש עוד - מאריבור בסלובניה, ויקטוריה פלזן בצ'כיה, פרטיזן בלגרד בסרביה וכו' וכו'.

 

מה אופ"א יכולה לעשות? צעדים כגון תשלום כסף גדול יותר לליגות עצמן שמצליחות לשלוח קבוצות לליגת האלופות. למשל. האם זה יספיק? כנראה שלא. עד שלכדורגל לא יהיו מערכות כגון תקרת שכר, מס מותרות וחלוקת הכנסות. אם אלו לא יקרו, ייתכן ונראה בקרוב מאוד מונופול גדול וצהוב ששולט בכדורגל הישראלי ביד רמה תודות לכסף קנדי וכספים מאופ"א.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x