$
ספורט עולמי

השחיתות הרגה את נבחרת ברזיל

המועדונים קורסים והמנהלים הבכירים בהתאחדות לכדורגל לא מתעניינים בהפיכת הכישרונות הגדולים במדינה לנבחרת מוזהבת

אוריאל דסקל 13:2528.06.15

ברזיל היא מדינה ענקית, עם אוכלוסייה של יותר מ-200 מיליון איש, ועם ילדים שבגדול החלום של כולם זה להיות כדורגלנים. 

 

 

 

שחקני נבחרת ברזיל. לא תבוסה 7-1 אבל הפסד לא קל לפרגוואי שחקני נבחרת ברזיל. לא תבוסה 7-1 אבל הפסד לא קל לפרגוואי צילום: רויטרס

 

כדורגל הוא התחביב המוביל בברזיל וילדים משחקים כדורגל ברחוב יותר מ-10 אלף שעות עוד לפני שהם מגיעים לגיל בר מצווה. הרבה יותר מכל ילד אירופי.

 

לכן זה לא מפתיע שברזיל היא המדינה שמנפקת הכי הרבה שחקנים לליגות הבכירות של אירופה (471 שחקנים ב-2014) למרות ירידה של 67 שחקנים מאז 2009.

 

עם זאת, למרות תעשיית הכדורגלנים של ברזיל, אין שם איזשהי תוכנית מסודרת לטיפוח הילדים. זה הכל קשור לכך שהילדים לומדים את המשחק ברחובות ועבור רבים מהם אין דרך לטפס בסולם החברתי או לצאת מהעוני, מלבד כדורגל.

.

נבחרת ברזיל הפסידה אמש ברבע גמר קופה אמריקה לפרגוואי בפנדלים. זה אמנם לא להפסיד 7-1 לנבחרת גרמניה בבית, אבל זה ההמשך הישיר לכישלון המתמשך של נבחרת ברזיל ושל הכדורגל הברזילאי, שלא מצליח לייצר נבחרת שמשחקת כדורגל עם חזון ברור.

 

 

נבחרת ספרד חוגגת את הזכייה ביורו 2012. יש שיטה נבחרת ספרד חוגגת את הזכייה ביורו 2012. יש שיטה צילום: איי אף פי

 

בספרד, למשל, מאמנים וסקאוטים של התאחדות הכדורגלה ספרדית, מצליחים לזהות את השחקנים המוכשרים בגיל 8-9 ועוקבים אחריהם. הם נכנסים לרשימות מיוחדות ובגיל 14 כ-55 מהם מוזמנים לתהליך הפיכתם לנבחרת. בתהליך הזה הופכים את השחקנים המוכשרים לאלופים עולם. בשני העשורים, החל מגיל 14, הילדים הללו משחקים בשיטה מסוימת, 4-2-3-1 או 4-4-3 שמבוססים על מסירות קצרות. השחקנים ככה הופכים לקבוצה. גם לומדים את השיטה והטקטיקה וגם מכירים זה את זה היטב.

 

 "זה כמו פירמידה. מתחילים בגיל 15 וממשיכים משם. כל השחקנים שזכו ביורו 2008, מלבד מרקוס סנה (הברזילאי), עברו בשיטה הזאת. הם זכו בשיטה הזאת באליפויות עולם ואליפויות אירופה בגילאים הצעירים - כל השחקנים שהיו בסגל של יורו 2008 זכו במשהו במדי נבחרות ספרד הצעירות לפני שהם התחילו לשחק בנבחרת ספרד", הסביר צ'אבי, אחד מהדמויות המרכזיות של "דור הזהב" הספרדי.

 

בגרמניה, אלופת העולם, ה-DFB (פדרציית הכדורגל הגרמנית) שאחראית לנבחרות הגרמניות, בנתה תוכנית לפני 15 במטרה למצוא את כל הכישרונות האפשריים. נעשתה סטנדרניזציה של תוכניות לימוד הכדורגל במדינה ומגיל 6 ילדים מתאמנים תחת מאמנים שהתחנכו בשיטות מתקדמות. ישנם גם מרכזיים אזוריים שמסייעים להתאחדות לכדורגל להיות בעלת ידע נרחב לגבי מספר הכישרונות בכל גיל.  סקאוטים של ההתאחדות ושל המועדונים עובדים יחד כדי לקדם את השחקנים הכישרוניים ביותר ולהכניס אותם לאקדמיות, שם הם ממשיכים את צבירת הידע והכישורים שלהם. ההתאחדות לכדורגל הגרמנית יודעת יודעת מי השחקנים הכי מוכשרים במדינה ומגיל 14-15 מכניסים את אותם כישרונות לתבנית של הנבחרת הגרמנית, בדומה לספרד.

 

 בצרפת, באקדמיית קליירפונטיין המפורסמת מייצרים קבוצה מהשחקנים הכי מוכשרים בכל דור. בזמן שבבלגיה והולנד יודעים איך לייצר המון כישרונות ממספר קטן של תושבים.

 

בינתיים בברזיל, המדינה לה יש את אחת מהאוכלוסיות הגדולות בעולם ומיליוני ילדים משחקים כדורגל מגיל צעיר, התאחדות הכדורגל המקומית יותר מדי מושחתת מכדי להתעסק בהפיכת הכישרונות הגולמיים לנבחרת שמתפקדת כמו שצריך.  

 

שחקני נבחרת ברזיל. קריסה שחקני נבחרת ברזיל. קריסה צילום: איי פי

 

ואיך יהפכו אותם לקבוצה? הרי בהתאחדות אין אוטוריטה מקצועית אמיתית. אין צוות מקצועי עם ראייה כוללת שמטרתו לייצר שיטה שתתאים לכדורגלן הברזילאי ואפשר יהיה להריץ אותה. השיטה היא שחיתות.

 

בחירת סגל השחקנים בנבחרת הלאומית, למשל, לא הייתה נתונה בידי המאמנים, מאז 2012 היא בבלעדיות בידי חברת השיווק ISE. בתחקיר שפורסם בעיתון O Estadao, נחשף כי פדרציית הכדורגל של ברזיל (CBF), חתמה ב-2006 על חוזה סודי בשווי מיליוני דולרים עם חברת השיווק ISE, ומאז חידוש החוזה ב-2011 הוא מעניק סמכות לחברה הרשומה באיי קימן ולשותפות העסקיות שלה להתערב בזימוני השחקנים. ריקרדו טשיירה, נשיא ההתאחדות לשעבר שהורשע בשחיתות, היה זה שהאריך את החוזה.

 

לפי העיתון, ISE והשותפות שלה החליטו ש"שחקנים בכירים" חייבים לקחת חלק בכל משחק בינלאומי, ושלמחליפים הפוטנציאלים חייב להיות בעלי תקן שיווקי מסוים.

 

"פדרציית הכדורגל של ברזיל תבטיח ששחקנים מובחרים שמשחקים בתחרויות בינלאומיות ישתתפו בכל משחק", נכתב במסמך. אם אחד משחקנים אלה, המוגדרים כ-A Team, ייפצע, החוזה מחייב כי הפדרציה תציג בפני ISE מסמכים רפואיים רלוונטיים.

 

"כל שינוי ברשימה צריך לעבור בכתב ל-ISE ויאושר בהסכמה הדדית", תנאי נוסף בחוזה שמצוטט בעיתון, "במקרה כזה, הפדרציה תשתדל להחליף את השחקן הפצוע בשחקן ברמה זהה מבחינת השווי השיווקי, היכולת הטכנית והמוניטין".

  

ההסכם מחייב שמשחקי ידידות לא ישמשו לבחון שחקנים צעירים ומבטיחים. כמו כן, ההכנסות משחקי ההכנה לקראת מונדיאל 2018 ו-2022 יועברו באופן בלעדי לחברה.

 

איך אפשר לבנות נבחרת מתפקדת ככה כשחייבים, למשל, לשחק עם שחקן שעבר את שיאו לפני שנים (רוביניו). איך אפשר לבנות קבוצה מאוזנת שמכירה זה את זה, אם מי שמכתיב את ההרכב זו חברה מסחרית?

 

אבל ככה זה בכדורגל הברזילאי המושחת והרקוב. המועדונים קורסים והמנהלים הבכירים בהתאחדות לכדורגל לא מתעניינים בשיטות סקאוטינג או בהפיכת הכישרונות המוזהבים במדינה לנבחרת מוזהבת. השחיתות הורגת את הכדורגל הברזילאי.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x