$
ספורט ישראלי

המרד על יציעי האצטדיון בחיפה

אם יעקב שחר לא יזהר בדבריו ומעשיו, אוהדי מכבי חיפה יעשו מרד וינטשו אותו לבדו באצטדיון גדול, מפואר וריק לחלוטין

אוריאל דסקל 17:3728.05.15

מי שעוקב אחרי קבוצות אוהדי מכבי חיפה בפייסבוק וגם אחרי אוהדי מכבי חיפה אינדיבידואלים, יוכל לזהות מרירות אדירה מהעונה הנוראית שעברה הקבוצה. האוהדים, שהעונה כ-25,500 אלף מהם הגיעו למשחקי הבית של הקבוצה בממוצע (ממוצע מכובד גם בהשוואה לאירופה), אף שוקלים להחרים את המשחק האחרון בעונה נגד עירוני קריית שמונה.

 

 

 

 

אוהדי מכבי חיפה מוחים. מעולם לא נשמעו כל כך הרבה קולות אנטי-שחר ביציעים וברשתות החברתיות אוהדי מכבי חיפה מוחים. מעולם לא נשמעו כל כך הרבה קולות אנטי-שחר ביציעים וברשתות החברתיות צילום: ראובן שורץ

 

הסיבה לכך היא תסכול הולך וגובר מהתנהלות המועדון.

 

יש לציין שאוהדי מכבי חיפה היו הצד המרשים ביותר של הקבוצה בעונה האחרונה. הם מילאו את האצטדיון החדש בכמעט כל משחק, הם באו בהמוניהם למשחקי חוץ ועודדו את שחקני הקבוצה גם אחרי הפסדים. בניגוד לשחקנים על המגרש, האוהדים היו אלו שסיפקו את הרגעים הירוקים המרגשים ביותר העונה. למשל, ב-1 בנובמבר. אז מכבי חיפה הפסידה 1-0 למכבי פתח תקווה. זה היה ההפסד החמישי אחרי שבעה משחקים של הקבוצה אבל האוהדים עמדו ועודדו את השחקנים.

 

העונה נשמעו קולות ביקורת לא מעטים מצד האוהדים כלפי הנשיא יעקב שחר ואלו הושתקו במהירות. "לאוהדים אין זכות להתנהג בצורה כזאת (למחות)", אמר שחר לאחר שנשאל לגבי שלטי מחאה שנתלו ביציע האוהדים, "כל זמן שלא ביזבזתי את הכסף שלהם, אז שלא יבלבלו את המוח".

 

המחאה אמנם הושתקה בזריזות אבל מתחת לפני השטח - האוהדים מבעבעים מזעם כבר זמן רב. נראה כי אף אחד בתקשורת לא מתייחס לשיח הער שהם מנהלים על עתיד המועדון תחת שחר. מעולם לא הטילו כל כך הרבה ספק ביכולות של שחר ואפילו באינטרסים שלו. בעבר כמעט ולא העזו לבקר אותו בזכות הכסף הרב שהכניס למועדון ומערכות הניהול שהעניקו למכבי חיפה את היתרון היחסי על פני היריבות שלה בישראל. אבל עכשיו, כשמכבי תל אביב עשירה יותר וגם מנוהלת טוב יותר, הקולות נגד שחר וסגנון הניהול שלו מתגברים.

 

שחר נשיא ומנהל מקצועי

 

האוהדים טוענים שחר מגיע למשחקי מכבי תל אביב בכדורסל בהתרסה. הם טוענים שהוא תמך בטאלב טוואטחה במאבקו עם האוהדים מבלי לדבר איתם בכלל ומה שהטריף אותם לאחרונה היתה מודעה ב"ידיעות אחרונו"ת בה מכבי חיפה מברכת את מכבי תל אביב על זכייתה באליפות האחרונה. "מכבי תל אביב זו הקבוצה השנואה ביותר עלינו, כבר שנים. היריבה הכי מרה", כתב אוהד אחד. "הוא חושב שהוא אנחנו, שהוא מכבי חיפה. הוא בירך אותם על האליפות, לא אף אחד אחר", הוסיף אוהד אחר. "לא ייתכן שהנשיא מתרפס בפניהם ככה", התריס אוהד נוסף. "יעקב שחר תברך אותם בשם עצמך. מכבי חיפה זה אנחנו - לא אתה", נכתב בשלט מחאה.

 

האוהדים רוצים ששחר יבין אותם. שידע לקבל ביקורת. בייחוד בקשר להתנהלות המקצועית. האוהדים רואים איך מכבי תל אביב מתנהלת ומעלים שוב ושוב הדרישה למנות מנהל מקצועי - דמות שלא קיימת במכבי חיפה, בה המאמן הוא הדמות המקצועית הבכירה ביותר אך הוא נטול סמכויות מקצועיות כגון בחירות שחקנים.

 

יעקב שחר לא ימנה מנהל מקצועי. ככה מבהירים בסביבתו. הוא עצמו אמר מספר פעמים שהוא לא מאמין במנהלים מקצועיים. "מנהל מקצועי זה תואר שלא תמיד מצליח. אם היית מחבר את הפאשלות של כל המועדונים בחו"ל תוכל לבנות קבוצה שלמה. תן לי את המנג'ר הטוב בעולם עם תקציב של קבוצת תחתית. מה הוא יעשה? הכול זה עניין של תקציב", אמר שחר. "יכול להיות שמאמן ירצה שחקן שהתקציב שלו הוא כזה, ואני יכול להציע אחרת, אז מה? באנגליה וספרד מקבלים ים של כסף מהטלוויזיה, ולכן יש להם מקום לעוד בעלי תפקידים. אצלנו להביא מנהל מקצועי בשביל עוד שחקן או שניים? ואתה לא מביא אותו בחמישה גרוש. אנחנו עושים טעות על הכסף שלנו, המנג'ר עושה טעות על חשבון בעל הבית".

 

 

 

התפיסה של שחר על התפקיד מוטעית. מנהל מקצועי ממלא פונקציה חשובה בכדורגל המודרני אבל שחר חושש לאבד שליטה על הקבוצה. אולם כרגע, שיטתו של שחר מובילה לבלבול ולחוסר קוהרנטיות בפעילות בשוק העברות. שחקנים נרכשים על פי גחמותיו, ופעמים רבות נמצאים לא מתאימים למאמן או למועדון. ייתכן שהם מוכשרים ואיכותיים אבל אם הם לא מותאמים לקבוצה, הם לא יצליחו. זה כבר עניין של כמה עונות שהקבוצה עם הכי הרבה אוהדים בישראל מתנהלת כך בשוק העברות השחקנים. על פי החלטותיו של איש אחד.

 

האוהדים, מלבד תחושה שהוא מזלזל בהם, מצביעים בדיוק רב גם על כישלונותיו כ"מנהל המקצועי".

 

"3 עונות, 4 מאמנים, 53 שחקנים שונים לובשים ירוק ורק מנהל מקצועי אחד שלא מבין במה הוא טועה, וחושב שהוא יותר חכם מכולם", כתבו בחשבון הטוויטר של הבלוג שעוסק במכבי חיפה, MhfcBall . כותבי הבלוג מביאים נתונים מאוד לא מחמיאים למנהל המקצועי של מכבי חיפה. למשל אחוזי ההצלחה מידרדרים: מ-62% ו-13 נקודות מהמקום הראשון בעונת 2012/13 ל-45% הצלחה ו-24 נקודות מהמקום הראשון העונה. גם ממוצע הספיגות עלה, ממוצע השערים ירד והאוהדים ראו רק 13 ניצחונות העונה.

 

יעקב שחר מרגיש שעשה מספיק כדי לזכות בנאמנות אוהדי מכבי חיפה. הוא מרגיש שהוא בנה להם מועדון ואף הביא להם אצטדיון חדש. אבל האוהדים רואים קבוצה כושלת, נשיא שמתנהל מולם ביהירות ובאטימות. ויותר מאי פעם הם כבר לא מפחדים להאשים את ראש המועדון בכישלונות המתמשכים. אם שחר הוא קפטן הספינה שנקראת מכבי חיפה, הוא צריך להתחיל להיזהר. יש מרד על הסיפון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x