$
ספורט ישראלי

כדי להתמודד עם מכבי תל אביב, הכדורגל הישראלי יצטרך להתבולל

הביקורות על מכבי ת"א, על מאמנה ועל ניהולה, נובעות מקנאה בזרים שהגיעו לישראל והשתלטו על הכדורגל. אבל הכדורגל הישראלי צריך להתענג על המעורבות הזרה בו, ללמוד ממנה ולהשתמש בזרים אחרים כדי להילחם בדומיננטיות של מכבי תל אביב

אוריאל דסקל 09:5121.05.15

אמרו על הכדורגל שלו שהוא משעמם, אמרו שהקבוצה שלו לא מחוברת והשחקנים לא מעריכים אותו, אמרו עליו שהוא לא זוכה לאמון המועדון ושהוא מסוכסך עם ג'ורדי קרויף, אמרו עליו שהוא "מאמן כושר" ושהוא לא יודע לנהל משחקים אבל פאקו אייסטאראן, בעונה אחת שהוא בכלל לא התחיל בקבוצה, לקח את כל התארים המקומיים. טרבל. טריפל. שלושתואר, סוויפ. תקראו לזה איך שתקראו לזה - אף מאמן אחר לא עשה זאת בעבר בישראל.  

 

 

 

פאקו. השתפר ולמד את הקבוצה שלו ואת הכדורגל הישראלי תוך כדי תנועה פאקו. השתפר ולמד את הקבוצה שלו ואת הכדורגל הישראלי תוך כדי תנועה צילום: עוז מועלם

 

פאקו הגיע לקבוצה פגועה מנטלית מההדחה מאירופה ומעט שבעה אבל הוא השתפר ולמד את הקבוצה שלו ואת הכדורגל הישראלי תוך כדי תנועה. הוא התמקד בפרטים הקטנים (ממצבים נייחים ועד הוצאות חוץ) ובזכותם זכה בפרסים הגדולים. על הדרך גם לימד לא מעט את שחקניו על אלמנטים שונים של המשחק.

 

ובכל זאת, פאקו זוכה לביקורות. שהוא היה צריך לסיים את הליגה לפני חודשיים ושהוא לא ממצה את הפוטנציאל של הקבוצה שלו. נראה כי מרבית הביקורות שמופנות כלפי פאקו אייסטאראן לא קשורות להישגיו או לשיטות העבודה שלו, הן קשורות לכך שהוא זר. אם היה ישראלי לא היה זוכה ליחס הזה. אם היה ישראלי לא היה מכונה "מאמן כושר" בזלזול.

 

לא ברור אם פאקו ימשיך או לא במכבי תל אביב. על פניו, זו תהיה שטות לא להמשיך עם מאמן שזכה בטרבל. זה יהיה פספוס. מכבי חייבת להתחיל עונה בלי שינויים גדולים בצוות המקצועי, מה שישאיר את האדמה יציבה מספיק כדי שאפשר יהיה לבנות עליה קבוצת צ'מפיונס ליג. אבל מה שכן ברור זה שגם אם פאקו לא ימשיך, ג'ורדי קרויף ימשיך בקבוצה. והוא יביא מאמן זר אחר. וגם אם קרויף יקבל הצעה אדירה ממקום אחר ויעזוב, הבעלים הזר, מיטשל גולדהאר, ימשיך - והוא יביא מנהל ספורטיבי זר. וגם המנכ"ל הבא שלו יהיה זר, ככל הנראה.

 

בחיפוש אחר המנכ"ל הנוכחי, חיפוש שלקח כמה חודשים, חברה בינלאומית סייעה לגולדהאר למצוא את המועמדים המתאימים ביותר לתפקיד. הם עברו על מועמדים מכל העולם וגם דיברו עם מועמדים ישראליים. המועמדים הזרים, בניגוד לישראליים, "הביאו לשולחן" ניסיון רב בניהול קבוצות ענק. מרטין ביין, המנכ"ל, נבחר בגלל שהציג את קורות החיים המכובדים ביותר מבין כל המועמדים שרואיינו על ידי החברה ששכר גולדהאר למציאת מנכ"ל למכבי. ככה פשוט.  

 

מיטש וג'ורדי. השתפר ולמד את הקבוצה שלו ואת הכדורגל הישראלי תוך כדי תנועה מיטש וג'ורדי. השתפר ולמד את הקבוצה שלו ואת הכדורגל הישראלי תוך כדי תנועה צילום: עוז מועלם

 

התנהלות זו מטריפה את הביצה המקומית. הקנאה ורגשות הנחיתות ברורים בכל פרשנות. למה הם כן ואנחנו לא? זה אולי "מעליב" את הכדורגל הישראלי אבל זה לא צריך להעליב. זה רק הגיוני שבענף גלובלי כמו כדורגל, יבחרו אנשי מקצוע ממאגר גלובלי של אנשי מקצוע. בהחלטתו ללכת על זרים גולדהאר משיג יתרון ענק על מקביליו, שממשיכים לבחור את אנשי המקצוע ממאגר המקומי המצוצמם. כשגולדהאר בוחר מתוך מיליון, יש לו יותר אופציות ואפשרויות מאשר בחירה מתוך 100. ובמקום לקבל 100 רעיונות הוא מקבל מיליון רעיונות. זו מתמטיקה פשוטה. ואם הכדורגל הישראלי רוצה להתחרות עם מכבי תל אביב, הוא יצטרך לעשות זאת עם זרים. אם הכדורגל הישראלי רוצה להתקדם ולהתקרב למכבי תל אביב הזרה, הוא יצטרך להתבולל.

 

מה הכוונה? המילה התבוללות היא מילה מגונה בעברית אך "התבוללות" בין רעיונות היא קריטית עבור התפתחות חברתית ואפילו התפתחות אנושית. כך על פי הסופר/חוקר, מאט ריידלי. לריידלי יש תיאוריה לפיה בני האנוש שרדו וצמחו בעיקר בגלל היכולות שלהם לחלוק רעיונות וכלי עבודה עם מספר שבטים - "רעיונות קיימו סקס" על פי ריידלי. בניגוד לבני האדם, האדם הניאנדרטלי לא עשה זאת - וזה מה שהוביל להכחדתו. לפי ריידלי, הפתיחות האנושית הובילה ליחסי מסחר בין הומו-ספיאנס, ואלו אפשרו להם לגוון את הדיאטה שלהם, את הכלים שלהם, את הגנים שלהם ואת הדימיון שלהם.

 

ריידלי אומר: "הניאנדרטלים היו יצורים מאוד מתוחכמים ושיתפו פעולה היטב בינים לבין עצמם. הם היו אינטליגנטיים, המוח שלהם, בממוצע, היה גדול יותר מהמוח של הומו ספיאנס. הם היו בעלי דמיון וכמונו קברו את המתים שלהם - היתה להם גם שפה". עם זאת, על פי ריידלי, בניגוד להומו-ספיאנס, שבט ניאנדרטלי סירב לחלוק את רעיונותיו, כליו וגם נשותיו עם שבטים ניאנדרטליים אחרים. ובגלל זה, בסופו של דבר, נעלם הגזע מעל פני האדמה.

 

חילופי חומרים בין רעיונות ממקומות אחרים הוביל לקדמה האנושית. הגירה ו"התבוללות" הובילו להתפתחות תחומים שונים ומגוונים. מוצרים רבים הם תוצאה של רעיון ממקום א' שהגיע למקום ב' ויצר רעיון ג'. מקום אחד יודע להכין ברזל, מקום אחר יודע להכין פלסטיק ומקום שלישי יודע לשלב בין פלסטיק לברזל - ככה יוצרים דברים.

 

 "המהפכה המדעית" במאה ה-16 וה-17 היא תוצאה של "קהילות שעובדות יחדיו", לפי ההיסטוריון נורמן דיוויס. המדינות הצפופות והתרבויות המגוונות במערב אירופה הובילו לכך שמדענים ניזונו מרעיונות של מדענים ממדינות קרובות ולעיתים התכתבו זה עם זה כדי לקדם את תחומם. השפה המדעית המשותפת היתה לטינית וכך הרעיונות של הבן הפולני של הסוחר הגרמני, ניקולאוס קופרניקוס, הגיעו לגלילאו גליליי מפירנצה, שפיתח אותם ואישר אותם עם הטלסקופ. מדענים צרפתים, הולנדים ואנגלים, למשל, פיתחו את העדשות בעבודה משותפת. גילויים מדעיים שותפו בין מדענים מלאומים שונים וסייעו לגלות דברים חדשים נוספים וכו' וכו'. לפי דיוויס באירופה נוצרה "חממה אינטלקטואלית" שהיתה קריטית להתפתחות האנושות והעניקה לתרבות האירופית יתרון אסטרטגי על פני יבשות אחרות. והכל בגלל "סקס בין רעיונות".

 

הכדורגל האירופי מוביל את הדרך בכל הקשור להתפתחות המשחק מבראשית הכדורגל בזכות אותה חממה אינטלקטואלית. המכתבים של הוגו מייזל האוסטרי להרברט צ'אפמן הבריטי הולידו מערכים חדשניים. רעיונות שווייצרים שהגיעו לאיטליה הולידו את הקטנאצ'יו ורעיונות הונגרים שהגיעו להולנדים הביאו לעולם הטוטאל פוטבול. הכדורגל הספרדי - הטיקי-טאקה - נוצר על בסיס רעיונות הולנדים, שפותחו, כאמור מרעיונות אוסטרו-הונגרים וכו'.

 

הכדורגל הישראלי עומד כעת מול אתגר. האתגר הוא מכבי תל אביב. מכבי תל אביב זרה ומאיימת.המאמנים והמנהלים הישראלים צריכים לחשוב איך הם מצליחים להתמודד עם העוצמות הכלכליות והארגונויות של גולדהאר ושות'. לבדם הם מנסים ולא מצליחים כבר כמה שנים. הקסנופוביה המתונה של רוב אנשי הכדורגל בישראל, מובילה לכך שזרים לא באמת מקבלים הזדמנות לשנות את הכדורגל הישראלי. מכבי חיפה מעולם לא התאימה את עצמה למאמנים הזרים שהביאה ולכן אלו עזבו מהר מבלי להותיר חותם. שאר היריבות כלל לא שוקלות צוותים זרים כדרך התמודדות (נראה מה הפועל תל אביב תעשה עם צוות האימון הספרדי שלה). אבל ייתכן מאוד שבשביל לנצח את הזרים של מכבי תל אביב צריך להתאמץ יותר כדי להתאים את הכדורגל הישראלי לזרים אחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x