$
ספורט ופוליטיקה

הערכה: השבתת הליגה הספרדית תעלה 50 מיליון יורו ביום

מחר יקבע ביהמ"ש אם ההשבתה של לה ליגה, שני מחזורים לסיום העונה, היא חוקית. השחקנים מוחים נגד סירוב הממשלה לדון מחדש ברפורמה בענף ובאופן מכירת זכויות השידור

שירות כלכליסט 09:4012.05.15

בית משפט ספרדי קבע אמש דיון למחר שתקבע אם השבתה של הכדורגל הספרדי היא חוקית. בית המשפט קבע אמש שימוע שבו יהיו נציגי מנהלת הליגה הספרדית (LFP) ואיחוד השחקנים הספרדים (AFE) כדי להקשיב לטיעונים של הצדדים. ה-AFE תומך בהצעה של התאחדות הכדורגל הספרדית (RFEF) להשבית את הליגה "עד הודעה חדשה" משבת הקרובה לאחר שמנהלת הליגה והממשלה הגיעו להסכמה לגבי חוקים בכדורגל הספרדי - כולל חוק הנוגע לחלוקת כספי זכויות שידור הוגנת יותר.  

 

 

 

ארגון הכדורגלנים הספרדי. משתף פעולה עם ההתאחדות ולא מנהלת הליגה ארגון הכדורגלנים הספרדי. משתף פעולה עם ההתאחדות ולא מנהלת הליגה צילום: אי פי איי

 

שביתה עשויה למנוע את קיום שני מחזורי הליגה האחרונים ואת גמר הגביע ב-30 במאי.

 

ליגת הכדורגל של ספרד הגישה ביום שישי תביעה נגד איגוד השחקנים וההתאחדות שנועדה למנוע שביתה של השחקנים, שעלולה לעלות 50 מיליון יורו (56 מיליון דולר) לכל יום משחק בהפסד של הכנסות. שחקנים מהקבוצות הבכירות, ביניהן ברצלונה וריאל מדריד, מאיימים להחרים את המשחקים האחרונים בעונה, זאת אם הממשלה לא תפתח מחדש לדיון תכנית רפורמה על אופן מכירת זכויות השידור.

 

בשלב זה לא ברור מה הסבירות שהשביתה תצא לדרך, וכיצד המחלוקת תיפתר, שכן נציגי השחקנים ופדרציית הכדורגל העלו דרישות שונות, חלקן לא קשורות ישירות לנושא זכויות השידור. אולם מנהלת ליגת הכדורגל, שאחראית על הליגה הבכירה, דחתה קריאות לשינוי התנאים של הרפורמה והטיחה האשמות ב-RFEF.

 

בימים האחרונים הוא השתלח נשיא מנהלת הליגה, חוויאר טבס, בהתאחדות הכדורגל הספרדית, הגוף החזק המפקח על ליגות המשנה והנבחרת הלאומית. טבס האשים את נשיא הפדרציה, אנחל מריה וילאר, שמכהן גם כסגן נשיא בפיפ"א, בניהול הארגון כאילו מדובר ב"אחוזה הפרטית שלו". בראיון ל-AFP טען טבס כי שביתה תפר את חוקי העבודה בספרד ואת חוזה העבודה הקיבוצי שנחתם בין הליגה והאיגוד. בהצהרה שפרסמה הליגה היא ביקשה מבית המשפט לבחון את המקרה "בדחיפות הגדולה ביותר".

 

החוק השנוי במחלוקת שאושר בחודש שעבר על ידי הממשלה, מחייב את ערוצי השידור להגיש הצעות משותפות עבור הזכויות לשידור המשחקים ולחלק מחדש את ההכנסות. אולם לטענת ה-RFEF ואיגוד השחקנים, החוק לא מעניק נתח הוגן מההכנסות לקבוצות הקטנות בליגות הנמוכות יותר. מנגד, הליגה מאשימה כי הם פועלים ממניעים אחרים. טבס טוען כי ה-RFEF מתנגדת לרפורמת השידור בתור מתקפת נגד לקראת החלטת הממשלה במחלוקת סביב הענקת מימון ציבורי להתאחדות. הוא הזהיר כי הספונסרים "מודאגים ביותר" מהאפשרות של שביתה. "כשמשחק כדורגל נדחה, חישבנו שבקלות נוכל להגיע להפסדים של 50 מיליו יורו ביום" מבחינת הפסד הכנסות משידור, ספונסרשיפ והימורים.

 

עשרות שחקנים, ביניהם שוער ריאל מדריד איקר קסיאס וקשר ברצלונה אנדרס אינייסטה, הופיעו ביום חמישי במסיבת עיתונאים שארגן איגוד השחקנים, שבו איימו בשביתה. המאמנים של ריאל מדריד וברצלונה, קרלו אנצ'לוטי ולואיס אנריקה , הביעו ביום שישי תקווה שימצא פיתרון שימנע את ההשבתה של הליגה. "אני חושב שיש פה עניין של היעדר תקשורת בין הצדדים, הם יפגשו ובסופו של דבר יקבלו את ההחלטה הנכונה", אמר אנצ'לוטי. "אני חושב שהליגה תסתיים בצורה נורמאלית".

 

"אני מקווה שלא נגיע לזה. אני מקווה שהדיאלוג בין הצדדים יצליח ונתקן את המצב", הוסיף אנריקה.

 

פדרציית אוהדי הכדורגל בספרד (FASFE) קראו לקיים דיאלוג נרחב יותר על הרפורמה. היא תמכה בזכות השחקנים לפצוח בשביתה, אך קראה להם "להבהיר את הכוונות שלהם". "לכולם בכדורגל יש את הזכות לדעת מה הסיבות בגללן השחקנים משתמשים באמצעים חמורים כל כך, שההשלכות יורגשו על ידי אלפי אנשים שאוהבים את הספורט הזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x