$
רכישות

קרן ההשקעות בשחקנים נגד פיפ"א

קרן גידור מלונדון מבקשת מבימ"ש בבריסל לבטל איסור על משקיעים לרכוש את זכויות ההעברה של שחקני כדורגל, עד להחלטה אחרת של הנציבות האירופית

שירות כלכליסט 13:4423.03.15

קרן גידור מלונדון מבקשת מבימ"ש בבריסל למנוע איסור על משקיעים לרכוש את זכויות ההעברה של שחקני כדורגל, עד שהנציבות האירופית או בתי המשפט הלאומיים ישקלו את ההצעה.

 

 

 

 

הפרלמנט האירופי. הניסוח של פיפ"א מנוגד לרבות מהחירויות של האיחוד האירופי, בייחוד חופש התחרות והתנועה של הון" הפרלמנט האירופי. הניסוח של פיפ"א מנוגד לרבות מהחירויות של האיחוד האירופי, בייחוד חופש התחרות והתנועה של הון" צילום: דוד הכהן

 

דויאן ספורטס אינווסטמנט, חטיבה של דויאן קפיטל, מאשימה כי בעקבות ההגבלה הזו, רשויות הכדורגל מפירות כמה חוקים של האיחוד האירופי. האיסור אמור להיכנס לתוקף ב-1 במאי.

 

"האיסור המוצע ימנע מקבוצות רבות ברחבי העולם מקור נחוץ של הכנסות שמאפשר להן להתחרות בצורה מאוזנת נגד כמה מהקבוצות העשירות בעולם", טענה החברה בהצהרה. "האם אנחנו רוצים לחיות בעולם שבו רק ברצלונה ובאיירן מינכן זוכות בגביעים, או שאנחנו רוצים להעניק לקבוצות כמו אתלטיקו מדריד ופורטו, לדוגמה הזדמנות להתחרות?"

 

בחודש שעבר התלוננו הליגות הספרדית והפורטוגלית בפני זרוע התחרות של הנציבות האירופית נגד ההצעה. האלופה הספרדית אתלטיקו מדריד ופורטו שזכתה פעמיים באליפות אירופה, הן בין הקבוצות שמכרו זכויות העברה למשקיעים כדרך לגייס מימון. שתי הקבוצות העפילו לשלב רבע הגמר של ליגת האלופות.

 

מוקדם יותר החודש, דויאן הגיש תלונה בבית המשפט בפריז בניסיון לחסום את ההצעה, שהוגשה על ידי פיפ"א בדצמבר. הארגון טען כי יאסור את התופעה המכונה, בעלות צד שלישי (TPO), זאת לנוכח החששות שהמשקיעים יוכלו להתערב בשוק העברות של השחקנים בשווי 4 מיליארד דולר.

 

בדויאן טוענים כי הם משתמשת בהשקעות צד שלישי, במסגרתן היא מלווה כסף לקבוצות מבלי לרכוש בעלות על שחקנים.

 

"אנחנו נסכים לקבל מודל פיננסים מפוקח ושקוף המבוסס על המודל שלנו", טענו בחברה. "הניסוח של פיפ"א מנוגד לרבות מהחירויות של האיחוד האירופי, בייחוד חופש התחרות והתנועה של הון".

 

בית המשפט הצרפתי הורה לפיפ"א, לאופ"א, להתאחדות הכדורגל הצרפתית ולליגה להופיע בפני השופטים ב-28 במאי, כך על פי מסמכי בית המשפט.

 

דויאן ספורטס רשומה במלטה והיא בבעלות קבוצה קטנה של משקיעים. מאז 2011 היא רכשה מקבוצות זכויות העברה של שחקנים בשווי 80.4 מיליון יורו (86.5 מיליון דולר), כך לפי התביעה. הקרן, שלטענתה מספקת סיוע פיננסי לקבוצות שנקלעו למצוקת מזומנים, מהמרת שהשווי של השחקנים בשוק ההעברות יעלה. הליגות הבכירות באנגליה ובצרפת כבר הטילו איסור על בעלות צד שלישי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x