$
ספורט עולמי

המוטיבטור הגדול

ז'וזה מוריניו ידוע כבעל יכולת כמעט מיתית להכניס התלהבות בשחקניו. נגד פריז סן ז'רמן היכולת הזו פגעה בו כמו בומרנג

אוריאל דסקל 10:2012.03.15

שחקני פריז סן ז'רמן הראו אמש עוצמות מנטאליות מדהימות בתיקו 2-2 נגד צ'לסי שהבטיח להם מקום ברבע גמר ליגת האלופות. הם שיחקו 90 דקות בסטמפורד ברידג' כשהם בעשרה שחקנים אבל לא היו נחותים סטטיסטית מצ'לסי באף קטגוריה. הם בעטו את אותו מספר בעיטות למסגרת, השיגו יותר קרנות, החזיקו בכדור כמעט כמו צ'לסי ו"הפסידו" רק בקטגוריה משמעותית אחת - צ'לסי עשתה יותר עבירות מהם - 24 -17.

אלו מסוג המשחקים ההירואיים, האגדיים, שהופכים את פריז סן ז'רמן מקבוצה גדולה על הנייר לקבוצה גדולה נקודה.

 

ז'וזה מוריניו, מאמן צ'לסי, הסביר שהקבוצה שלו סבלה מהלחץ ושבעשרה שחקנים דווקא קל לשחק כי "אין מה להפסיד" אבל כל מי שראה את המשחק היה יכול להבחין במוטיבציה הבוערת של שחקני פריז. אולי זה הבונוס הגדול שהובטח להם מהבעלים הקטארים בשביל לעבור את רבע הגמר וייתכן שזה דווקא מוריניו שאחראי למוטיבציה של הצרפתים.  

 

מוריניו, המוטיבטור הגדול, הצליח בשורה של אימרות להרתיח את שחקני אלופת צרפת.

 

 

תיאגו סילבה חוגג. גלדיאטורים מקצוענים תיאגו סילבה חוגג. גלדיאטורים מקצוענים צילום: אי פי איי

 

"ראיתי את המשחק של סן ז'רמן בשבת" אמר מוריניו לפני המשחק אמש. "אני חושב שהאימונים שלנו קשים יותר". הוא גם השווה את פריז סן ז'רמן לשרוסברי מהליגה הרביעית באנגליה.

 

"חשבתי שקבוצה אנגלית לא יכולה להיות מופתעת מאגרסיביות של יריבה אירופאית בגלל האגרסיביות במשחקים באנגליה" אמר מוריניו ומיד התייחס לפאולים הרבים שביצעה סן ז'רמן במשחק הראשון. "אבל פ.ס.ז' הפתיעה אותנו בפריז. היא היתה הקבוצה הכי אגרסיבית נגדנו. יותר משרוסברי או קבוצות ליגות נמוכות ששיחקו נגדנו העונה. זו הפתעה כי עם שחקנים כל כך איכותיים ציפיתי ליותר כדורגל ופחות אגרסיות".

 

המילים הללו גרמו להרחקה המוקדמת והלא מוצדקת של זלאטן איברהימוביץ'. אמנם אי אפשר למדוד את ההשפעה שלהן על השופט אבל מוריניו יצר אווירה בה כל תאקל של סן ז'רמן יראה מרושע ומסוכן יותר ממה שהוא באמת.

 

אבל בסופו של דבר אימרותיו חזרו אליו כבומרנג כשהן משמשות כדלק למוטיבציה של הגלדיאטורים המקצוענים של סן ז'רמן, כולם מנוסים, כולם איכותיים וכולם סופר מוכנים (לורן בלאן, מאמנם, הראה להם קליפים של צ'לסי במשך שבוע שלם ועד בוקר המשחק).

 

בכלל, בלאן, אלגנטי, רגוע ונעים הליכות גם תחת לחץ, הוא המנצח הגדול של הערב - שאולי, רק אולי, גם הציל לו את הקריירה כמאמן סן ז'רמן.

 

 

שחקני צ'לסי מתנפלים על השופטים. מוריניו יצר אווירה שחקני צ'לסי מתנפלים על השופטים. מוריניו יצר אווירה צילום: איי פי

 

השופטים חייבים עזרה

 

ביורן קויפרס, השופט ההולנדי של המשחק אמש, הוא שופט מצוין - אולי הטוב בעולם כרגע. אבל הוא גם בנאדם והוא יכול לטעות, במיוחד שכל שחקני צ'לסי יושבים לו על הראש ודורשים שירחיק את זלאטן על כניסה שנראתה רע יותר ממה שהיתה.

 

המשחק הזה, כדורגל, קשה לשיפוט והשופטים חייבים לקבל סיוע טכנולוגי בשביל לקבל את ההחלטות הנכונות. שיפוט בסיוע שידורים חוזרים בטלוויזיה חייבים להיכנס לחוקת הכדורגל. כמו שקרה בענפים רבים - מפוטבול, דרך רוגבי ועד כדורסל.

 

צריך לנסות את עניין "שופט הטלוויזיה" במסגרת בדיקה מקיפה, שגם תעלה בעיות ותלונות, מן הסתם, אבל לא נדע אם סיוע טלוויזיוני יכול להיות מוצלח, אם לא ננסה.

 

כרגע אנשים בבית יכולים להיות שופטים טובים יותר מהשופט במגרש. חבל.

 

אגב, חוסר השימוש בטלוויזיה לשיפוט פיתח תרבות של שחקנים רמאים ושקרנים, שיעשו כל מניפולציה אפשרית כדי להשיג יתרון על פני היריבה.

 

החלטות שאפשר לערער עליהן בסיוע טלוויזיוני בזמן המשחק יעלימו גם את השחקנים הרמאים.

 

העובדה שמדברים על שופטים כל כל הרבה אחרי משחקים מראה שמשהו לא בסדר במשחק הזה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x