$
ספורט ישראלי

חגיגות המקום השישי

"אם היינו מתחילים את העונה עם הסגל הזה, היינו חזק במאבק האליפות, ללא ספק" אמרו במכבי חיפה אחרי הניצחון העשירי העונה. ככה מתחילים ברע את עונת 2015/16

אוריאל דסקל 12:1509.03.15

מכבי חיפה ניצחה אמש את קריית שמונה במה שהיה המשחק הטוב ביותר של הקבוצה העונה - שהוכרע מבעיטה והרבה מזל. במכבי חיפה, שעלו לפוזיציה בה אפשר להבטיח את המקום השישי ואת השתתפותה בפלייאוף העליון, יצאו מגדרם בעקבות הניצחון עם חגיגות בקריית שמונה והכרזות כגון "אם היינו מתחילים את העונה עם הסגל הזה, היינו חזק במאבק האליפות, ללא ספק".

 

 

 

שחקני מכבי חיפה חוגגים ניצחון נגד קריית שמונה. מכבי חיפה, עם הגיל הממוצע הגבוה ביותר בליגת העל (יותר מ-27.9) ועם ממוצע הישארות בסגל הנמוך מ-2.3 שנים, אינה בדיוק האבטיפוס לקבוצה שזוכה באליפויות. אפילו עם הסגל שלה, כרגע, מעמקי המקום השישי, נראה נוצץ ומגניב. שחקני מכבי חיפה חוגגים ניצחון נגד קריית שמונה. מכבי חיפה, עם הגיל הממוצע הגבוה ביותר בליגת העל (יותר מ-27.9) ועם ממוצע הישארות בסגל הנמוך מ-2.3 שנים, אינה בדיוק האבטיפוס לקבוצה שזוכה באליפויות. אפילו עם הסגל שלה, כרגע, מעמקי המקום השישי, נראה נוצץ ומגניב. צילום: אביהו שפירא

 

פלאשבק לינואר 2013. מכבי חיפה התחילה את העונה בצורה נוראית והחליפה מאמן. אריק בנאדו שיקם את מצב הסגל והשתמש בשחקנים טוב יותר והקבוצה צמצה את הפער ממכבי תל אביב לחמש נקודות בלבד. "אנחנו רצים לאליפות חד משמעית. הסיפור שלנו פשוט מדהים" אמר שחקן אלמוני. ואריק בנאדו המאמן ציין ש"באליפות זוכים רק בעבודה קשה".

 

השאר היסטוריה. מכבי חיפה קרסה בעונה שאחרי, החליפה שלושה מאמנים מאז והנה אנחנו ב-2015 והקבוצה חוגגת עלייה למקום החמישי.

 

הדיבורים על "סגל ששווה אליפות" הם חפירת בור לעונה הבאה.

 

מודל ספורטיבי במשבר

  

מכבי חיפה סובלת ממשבר זהות עמוק ובעלת מודל ספורטיבי שאינו מותאם עם עולם הספורט המודרני. עשרה ניצחונות, רובם ככולם על קבוצות שנמצאות מתחת למקום השמיני, אינם מדד טוב לקבוצה, שעם התקציב שלה אמורה לשאוף לאליפות או לפחות על תחרות ראויה למכבי תל אביב עד סוף העונה.

 

מכבי חיפה צריכה לאזן את עצמה מבחינה ספורטיבית. להכניס הרבה יותר שחקנים צעירים, בוגרי מחלקת הנוער לסגל, להסתמך פחות על רכישת שחקנים המונית ולבנות שלד בריא של שחקנים מקומיים צעירים ושחקנים מנוסים, שירוץ מספר שנים ביחד. זו הדרך הבטוחה להצלחה - וזה מדעי. על פי בדיקת גוף מחקר הכדורגל הגדול באירופה (CIES Football Observatory), קבוצה צריכה לשחק יחדיו לפחות 2.33 שנים ביחד כדי להתחרות על האליפות המקומית ולפחות 3.02 שנים כדי לשחק בליגת האלופות. הקבוצה צריכה להיות עם גיל ממוצע של כ-24 והשחקנים החדשים שהיא מביאה צריכים להיות בערך באותו גיל (כל השחקנים שהביאה מבוגרים יותר).

 

מכבי חיפה, עם הגיל הממוצע הגבוה ביותר בליגת העל (יותר מ-27.9) ועם ממוצע הישארות בסגל הנמוך מ-2.3 שנים, אינה בדיוק האבטיפוס לקבוצה שזוכה באליפויות. אפילו עם הסגל שלה, כרגע, מעמקי המקום החמישי, נראה נוצץ ומגניב.

 

בניון נפלא אבל וינטג'

 

דבר נוסף שמכבי חיפה צריכה לבדוק עם עצמה זה התלות שלה ביוסי בניון. יוסי שחקן נפלא, כנראה הכדורגלן הישראלי הטוב בכל הזמנים, אבל במאי הוא יחגוג 35 אביבים. זהו גיל מבוגר מאוד עבור כדורגלן - במיוחד כזה שסבל מכמה פציעות רציניות בשנים האחרונות. ובכל זאת, נראה שמכבי חיפה תלויה בהבזקיו כדי לנצח. לקבוצה יש עשרה ניצחונות כשרק פעמיים היא ניצחה ללא בניון. עם בניון בהרכב יש לקבוצה כ-70% הצלחה ובלעדיו היא היתה נלחמת על מקומה בליגה ולא על מקום בפלייאוף העליון.

 

מכבי חיפה צריכה לעשות הרבה מאוד חשבון נפש לפני שהיא מכריזה על עצמה כמועמדת לאליפות בעונה הבאה. הסגל שלה הוא בעייתי אבל רק חלק מבעיה גדולה יותר: והבעיה הגדולה יותר היא מודל קבלת החלטות גרוע שאחראי על בניית סגלים גרועים כבר כמה שנים טובות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x