$
ספורט עולמי

כשזה עמוק

על פי מקורות בקליבלנד, דיוויד בלאט "טובע" בבעיות בקאבס. מסגל שלא עושה הגנה ולא יודע למסור, דרך יחסים בעייתיים עם הכוכב הגדול לברון ג'יימס ועד אי־היכולת להתאים עצמו מנטלית לכדורסל האמריקאי. הבעלים דן גילברט מאבד סבלנות

בקי גריפין, ניו יורק 10:0114.01.15

בתחילת העונה דיוויד בלאט שקל שתי הצעות מה־NBA. הראשונה: להיות העוזר של סטיב קר בגולדן סטייט ווריירס, השנייה: להיות המאמן הראשי של קליבלנד קאבלירס —אז קבוצה שהיתה אמורה להיבנות מחדש עם שחקנים צעירים ומוכשרים. בניגוד מוחלט למה שרוב מקורביו המליצו לו ובניגוד מוחלט למה שחשבו שהוא יעשה, בלאט בחר להיות מאמן ראשי בקליבלנד.

בלאט קפץ ישר למים ולתוך משרת אימון ב־NBA בניגוד לקולגות מאירופה — אטורה מסינה (עוזרו של גרג פופוביץ' בסן אנטוניו) ונבן ספאחיה (עוזרו של מייק בודנהולצר באטלנטה הוקס). בלאט קפץ ישר למים ולתוך משרת אימון ב־NBA בניגוד לקולגות מאירופה — אטורה מסינה (עוזרו של גרג פופוביץ' בסן אנטוניו) ונבן ספאחיה (עוזרו של מייק בודנהולצר באטלנטה הוקס). צילום: איי אף פי

 

בלאט קפץ ישר למים ולתוך משרת אימון ב־NBA בניגוד לקולגות מאירופה — אטורה מסינה (עוזרו של גרג פופוביץ' בסן אנטוניו) ונבן ספאחיה (עוזרו של מייק בודנהולצר באטלנטה הוקס). אמנם בלאט חשב שהקבוצה הצעירה והמוכשרת ללא ציפיות תהווה בריכת אימון רדודה ותאפשר לו לחפות על הפער בין המנטליות האמריקאית לאירופית. אבל אז הגיע לברון ג'יימס וקווין לאב והמים העמיקו. ועכשיו, כמו שאומרים באנגלית, הוא out of his depth.

 

זה לא טכני. זה מנטלי

 

בלאט, מאמן מוכשר וסופר־תחרותי, דיבר בקיץ על דברים שהוא יהיה חייב להתרגל אליהם בליגה הטובה בעולם. הוא הזכיר בעיקר אלמנטים טכניים בניהול המשחק והאימונים. בדבריו הוא התייחס לזמן המשחק עצמו (48 דקות ולא 40 דקות כמו באירופה), הלו"ז הצפוף (אימון ומשחק כמעט כל יום) ומספר רב יותר של משחקים בעונה (82 משחקים בעונה הרגילה לעומת כ־60 משחקים בכל המסגרות באירופה). הוא ראה את הדברים הללו כאלו שהכי יקשו על משימתו. הוא אפילו ציין כי הוא יצטרך להתרגל לכך ששחקנים ב־NBA יכולים לבקש פסק זמן בעצמם.

 

הפרט האחרון היה צריך להוות רמז עבורו לאלמנטים האנושיים־פסיכולוגיים שהוא כנראה לא ייחס להם חשיבות גדולה מספיק. כשהגיע לקאבס, כולם שאלו אם בלאט, שעזב את ארה"ב ובילה באירופה עשרות שנים, יוכל לעשות את ההתאמות המנטליות לכדורסל האמריקאי ולהתמודד מול האגו הענק של השחקנים ב־NBA בכלל, ושל הכוכב שלו, לברון ג’יימס, בפרט? בלאט עסק בשאלה הזו פחות.

 

העיתונאים שמסקרים את הקבוצה אמרו כבר בתחילת העונה שבלאט חייב להרוויח את אמונו של ג'יימס, כדי להרוויח את הביטחון של חדר ההלבשה ביכולתו להוביל את הקבוצה לצמרת הליגה. זאת כיוון שלאף אחד באמריקה אין ספק שמי שמקבל את ההחלטות בקליבלנד הוא המלך ג'יימס, מהחתמת שחקנים כמו קווין לאב ועד לטרייד האחרון של דיון ויית'רס תמורת אימן שומפרט וחברו של לברון — ג'יי.אר. סמית'. בעצם, במשפט "אני לא צריך שיגידו לי איך לשחק", סיכם ג'יימס את כל הבעיות שיש לבלאט כיום בקבוצה.

 

למען ההגינות, הצרות של קליבלנד לא מסתכמות בחוסר הניסיון של בלאט ב־NBA. רצף של פציעות של שחקני החמישייה פגע ביכולת של הקבוצה, בעלת אחד הספסלים החלשים בליגה ׁ(מקום 21 בליגה במדדים הסטטיסטיים). לברון לא משחק כבר כמה שבועות, אנדרסון וריז'או גמר את העונה, שון מריון נפצע, קווין לאב נזקק למנוחה, ואפילו שומפרט הגיע פצוע מניו יורק. לבלאט לא היה הרכב מלא כבר שבועות רבים, דבר שהיה מקשה על כל מאמן אחר בעמדתו.

 

 

השינויים האחרונים בסגל לא מסייעים בינתיים. צירוף שחקנים חדשים באמצע העונה משפיע על הכימיה הקבוצתית ושוב מאלץ אותה לעבור תקופת הסתגלות. הפעם באמצע העונה. זאת בזמן שקבוצות יריבות כבר מזמן מצאו את דרכן, וייתכן שגם את הכימיה הנכונה להמשך העונה.

 

יש לציין גם שלמאמן הרוקי הישראלי אין אפילו שחקן הגנתי מובהק אחד, והתוצאות מדברות בעד עצמן. קליבלנד הפסידה את כל חמשת המשחקים האחרונים בהפרש ממוצע של 14.2 נקודות. אם בעונה שעברה הקבוצה היתה במקום ה־12 בדירוג ספיגת נקודות בהגנה, השנה היא ירדה 16 מקומות וחולקת את המקום ה־28 עם הלייקרס, מקום אחד בלבד מעל המקום האחרון בליגה — השייך למינסוטה טימברוולבס.

 

והמאזן של הקאבס עומד כרגע על 19–19. עד כה, אף קבוצה בהיסטוריה של ה־NBA לא המשיכה עם מאזן כזה או גרוע ממנו (לאחר 38 משחקים) לזכייה בתואר.

 

בנוסף, החבורה הלא ממש עליזה של בלאט לא מכירה את המושג הבסיסי בכדורסל: מסירה. ברגעי האמת כל אחד מנסה להציל את המולדת. וסמית' לא עוזר בדיוק ("המוטו שלי הוא שכשיש לך ספק, פשוט זרוק לסל", סיפר לפני שהצטרף לקבוצה).

 

הקבוצה במקום 12 בליגה באסיסטים, וזה עוד טוב ביחס למקום ה־25 בליגה בספיגת נקודות ומקום שלישי מהסוף בשיעור קליעות מוצלחות נגדה. כלומר, ביחד עם מינסוטה ולייקרס ההגנה של קליבלנד היא הכי רכה בליגה שמאפשרת את הזריקות הכי נוחות מהשדה (במיוחד מהשלוש).

 

 

בלאט עם קווין לאב וקיירי איירוינג. למרות הבעייתיות בסגל הקבוצה ובגישה של השחקנים, את עיקר האש חוטף דיוויד בלאט, הן מהתקשורת והן מהאוהדים בקליבלנד בלאט עם קווין לאב וקיירי איירוינג. למרות הבעייתיות בסגל הקבוצה ובגישה של השחקנים, את עיקר האש חוטף דיוויד בלאט, הן מהתקשורת והן מהאוהדים בקליבלנד צילום: Gettyimage

 

המלך מקרין שליליות

 

למרות הבעייתיות בסגל הקבוצה ובגישה של השחקנים, את עיקר האש חוטף דיוויד בלאט, הן מהתקשורת והן מהאוהדים בקליבלנד. הוא זוכה לביקורת רבה לגבי הרוטציות שלו, תזמון פסקי הזמן, והמאצ'-אפים על המגרש, והכי חמור — על העובדה שנראה שלברון ושאר הקבוצה פשוט לא איתו. נכון לעכשיו, השחקנים היחידים שדיברו לזכותו של בלאט הם קיירי אירווינג, וטימופי מוזגוב (שמכיר אותו מימיו כמאמן רוסיה). המלך ג'יימס אמנם הודה שהוא מקרין "שליליות" דרך שפת הגוף שלו ושעליו לשנות זאת. אבל, הנזק כבר נעשה וכל מי שעוקב אחרי המשחקים של הקבוצה מזהה את שפת הגוף הזו אצל כולם. חוסר המוטיבציה, הירידה האטית להגנה וההתפרקויות בתכופות ברבעים האחרונים הפכו למאפיינים העיקריים של הקבוצה הזו שמורכבת בעיקר משחקנים, שמעולם לא הגיעו לפלייאוף.

 

בלאט נמצא כרגע בשלב ההתגוננות מול התקשורת. כתבים שמסקרים את הקבוצה טוענים שהוא מתחיל "לייצר לעצמו אויבים במקום תומכים". ביום ראשון האחרון, אחרי התבוסה של הקאבס לקינגס, הוא נשאל מדוע קבוצה עם כוכבים כמו אירווינג ולאב, בעלי חוזים "מקסימליים", לא מצליחה לנצח קבוצות חלשות כגון סקרמנטו ופילדלפיה. בלאט שלף מהבטן: "לאב הוא עדיין לא שחקן של חוזה מקסימלי". העיתונים ישר הבינו שבלאט מביע אכזבתו מלאב, ואפילו הבהרה של בלאט ("התכוונתי שאסור לנו לדבר על כמה שחקן מקבל מאיתנו") לא ממש סייעה לו לנטרל את הנזק מההתפרצות הזו. זו לא הפעם הראשונה בהיסטוריה שלו כמאמן שהוא תוקף באימפולסיביות שחקנים או עיתונאים שהוא מאוכזב מהם. אבל הוא שכח שכאן זה אמריקה.

 

 

דן גילברט, הבעלים של הקאבס. מאבד סבלנות דן גילברט, הבעלים של הקאבס. מאבד סבלנות צילום: אי אף פי

 

אי אפשר "לספסל"

 

בלאט, שהתרגל לאמן בישראל ובאירופה, הגיע ממנטליות שבה המאמן הוא הבוס הקובע. כשהוא היה עוזרו של פיני גרשון במכבי תל אביב, הם יכלו להרשות לעצמם לייבש את שארונאס יאסיקביצ'יוס על הספסל בזמן ביקור המשפחה של הכוכב בתל אביב כחלק מ"סדרת חינוך". ברוסיה דיוויד יכול היה לצעוק על שחקניו בזמן פסק זמן כשאלו לא הקשיבו לו. ב־NBA הוא פשוט לא יכול לעשות זאת. בליגה שהיא בעיקר בידורית הכוכבים נמצאים מעל המאמנים בהיררכיה. בעלי הקבוצות הם מיליארדרים שמצפים לתוצאות מיידיות עבור הכסף שלהם, והג'נרל־מנג'רים קובעים את סגל הקבוצה ביחד עם הבעלים והכוכבים.

 

הג'נרל־מנג'ר של בלאט, דיוויד גריפין, הצהיר לפני שבוע שהמאמן שלו לא הולך לשום מקום. אולם מקורות בקליבלנד מדברים מאחורי הקלעים על כך שלא יופתעו עם הבעלים דן גילברט יפטר בקרוב גם את גריפין וגם את בלאט — עוד לפני משחק האולסטאר. אם זה יקרה, יהפוך בלאט למאמן השלישי שיפוטר מקליבלנד ב־21 החודשים האחרונים. בסביבת הקבוצה טוענים שאחת הסיבות שתפקיד המאמן הראשי הוצע לבלאט מלכתחילה, היתה העובדה שגילברט "הקריזיונר" מבריח מאמני NBA מנוסים, שמעדיפים לחפש אלטרנטיבות אצל קבוצות סבלניות יותר ותומכות יותר במאמנים. בכל מקרה, הקאבס הפכה לאחת הקבוצות הגרועות בליגה, ו"ההצטיינות" של דן גילברט כבעלים לא בדיוק עוזרת לשנות עובדה זאת.

 

נכון לעכשיו, לברון ג'יימס צפוי לחזור למשחק פעיל כבר השבוע. אם הקאבס, קבוצה שבתחילת העונה נחשבה למועמדת לתואר האליפות, לא תתחיל לרשום ניצחונות במאזן הדי עלוב שלה, ימיו של בלאט כמאמן ב־NBA עשויים להסתיים בשבועות הקרובים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x