$
ספורט ופוליטיקה

הליגה הבולגרית הבכירה - מלכת הטיות המשחקים באירופה

בבולגריה נעצרו תשעה, ביניהם כמה שחקני כדורגל, בחשד למעורבות בהטיות משחקים. בעונת 2013-14 נחשדו 110 משחקים ברחבי אירופה כמכורים להימורים, עלייה של 20%

שירות כלכליסט 14:4315.12.14

בבולגריה נעצרו תשעה אנשים, ביניהם כמה שחקני כדורגל, בחשד למעורבות בהטיות משחקים, כך הודיע משרד הפנים. בהודעה לא פרסמו את שמות השחקנים, אך לפי הדיווחים עולה כי מדובר במגן צסק"א סופיה, אלכסנדר טונצ'ב, החלוץ של לוקומוטיב פלובדיב, מרטין קמבורוב ומגן צ'רנו מורה וארנה, קיריל קוטב. לפי הדיווחים, החקירה התמקדה במשחקים שבהם השתתפה לוקומוטיב פלובדיב בעונה שעברה. 

 

 

 

לודוגורץ ראזגרד, אלופת בולגריה. המאפיה קנתה שחקני נוער לודוגורץ ראזגרד, אלופת בולגריה. המאפיה קנתה שחקני נוער צילום: אי פי איי

 

אולם מנהל הקבוצה, אטאנס אוזונוב הפחית מחשיבות ההאשמות. "לא ניתן לערב את לוקומוטיב פלובדיב בהטיית משחקים. אני מניח שהחקירה עוסקת במקרים ישנים", אמר לטלוויזיה הציבורית BNT.

 

בשנים האחרונות התקשורת הבולגרית חשפה לא מעט מקרים של הטיות משחקים והימורים חשודים. אולם החוקרים לא הצליחו להגיש כתבי אישום במקרים אלה, מכיוון שחוק העונשין של בולגריה לא כלל עד 2011 עונשים על הטיות משחקים והימורים לא חוקיים בספורט, מאז נקבע כי העונש עומד על 8 שנות מאסר.

 

נשיא איגוד הכדורגל הבולגרי (BFU), בוריסלב מיכאילוב, טען כי קיבל מסרונים מאיימים, קרוב לוודאי מארגוני פשע הקשורים להטיות משחקים.

 

ההודעות נשלחו למיכאילוב חודשים לפני שנודע דבר קיום החקירה, והוא העביר אותן למשטרה. משרד הפנים לא אישר אם האיומים היו קשורים לחקירה, שמתקדמת בקצב מהיר, והשבוע מתוכננים להיחקר שחקנים נוספים ואנשים הקשורים למועדון. שערוריות של הטיות משחקים אינן חדשות בבולגריה. מוקדם יותר השנה, איגוד הכדורגל השעה את שחקן הנוער סטיבן פטקוב בשל הטיית משחק. השינוי בפעילות ומכבר תשומת הלב של המשטרה לליגה הבכירה, וההתמקדות בשחקנים בהווה ובעבר של לוקומוטיב פלובדיב, מטילה צל כבד על המשחק במדינה.

 

מיכאילוב אישר כי האיגוד עובד כבר זמן מה הן עם אופ"א והן עם המשטרה הבולגרית. "BFU הוא כמו תיבת דואר, שמעביר מידע לאופ"א ולמשרד הפנים", הסביר.

 

ידוע שבולגריה היא "ליגה נגועה". שעל פי דו"חות שנמצאים בידי האיחוד האירופי בולגריה וקפריסין מככבות בראש

רשימת הטיות המשחקים בליגות האירופיות.  לפי ארגון פדרבט, שעוקב אחר תופעת הטיות המשחקים ברחבי העולם, מדי שנה ישנן מכירות במשחקי הליגות הבכירות במדינות הללו.

 

פדרבט, הארגון ללא מטרות רווח הבלגי, הציג בעבר את הדו"ח השנתי שלו לפרלמנט האירופי. הוטלה עליו הסמכות לדווח על משחקים שההימורים עליהם נראים חריגים להתאחדויות הלאומיות הרלוונטיות.

 

לפי פדרבט, בעונת 2013-14 נחשדו 110 משחקים ברחבי אירופה כמכורים, עלייה של 20% לעומת העונה הקודמת. בעוד שבולגריה היא המדינה עם מספר המשחקים החשודים הרב ביותר בליגה הבכירה (7). יוון וקפריסין עם 6 משחקים חשודים בליגות הבכירות שלהן.

 

באיטליה חשודים 9 משחקים בליגות הנמוכים כמכורים. בבריטניה היו 13 משחקים חשודים בהטיית משחקים אך כולם התקיימו בליגות החובבניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x