$
ספורט עולמי

קינג דיוויד וקינג לברון

לברון ג'יימס לא רוצה להיות סתם כוכב כדורסל, הוא רוצה להיות הבוס, איש עסקים ומותג־על. איך זה משתלב עם הרצון של דיוויד בלאט להשתלט על חדר ההלבשה של קליבלנד קאבלירס? בעוד 80 משחקים נדע

בקי גריפין, ניו יורק 10:0003.11.14

לברון ג'יימס הוא לא סתם כדורסלן. הוא הכדורסלן הטוב ביותר בליגת הכדורסל הטובה בעולם. והוא לא רק זה, הוא גם סוג של קניה ווסט של עולם הכדורסל — כוכב־על שנע בין גאונות לאהבה עצמית בתוך קרקס שהוא ה־NBA, כשהוא בעצמו קרקס שנקרא לברון ג'יימס.

 

 

 

 

לברון ג'יימס, דיוויד בלאט וקליבלנד. לברון יכניס לברון ג'יימס, דיוויד בלאט וקליבלנד. לברון יכניס צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

מאמנו של ג'יימס, דיוויד בלאט, נהנה מזה בינתיים. אחרי הכל בלאט זוכה לחשיפה ענקית בעיקר משום שהכוכב הכי גדול בליגה החליט לחזור הביתה, לקליבלנד. ובכל זאת, נראה שהשאלה הגדולה ביותר באשר לקליבלנד העונה היא — האם ג'יימס יסתדר עם בלאט?

 

"אני ביזנס, מאן"

ג'יימס (29) בכלל לא רוצה להיות קניה ווסט. הוא רוצה להיות ג'יי.זי או לכל הפחות הג'יי.זי של עולם הספורט. כוכב, איש עסקים, מנכ"ל, "דה מאן" שמקבל החלטות ועושה את הכסף בעצמו. זה שידוע לא רק בזכות השירים שלו (או מהלכי הכדורסל שלו), אלא גם בזכות היכולת לייצר אימפריה בעצמו. לברון רוצה שיום אחד גם הוא יוכל להגיד מה שג'יי.זי אמר: I'm not a businessman, I'm a business, man.

 

המודל של לברון, ג'יי.זי, הוא סיפור נדיר אך קלאסי על הנער שבא מאשפתות וחי את החלום האמריקאי. האיש, שהיה סוחר סמים בברוקלין, נהפך לבעל קבוצה בברוקלין שמבלה עם ברק אובמה ונשוי לאחת הנשים היפות והמפורסמות בעולם. גם ג'יימס, שמגיע מרקע דומה, רוצה.

 

 

בלאט ולברון. ג'ייסון לויד, Akron Beacon Journal: בלאט מוכרח להרוויח את הכבוד של לברון. הוא יזכה לו ברגע שג'יימס יאמין שהוא יוכל לנצח איתו. אם לברון לא יחשוב כך, דיוויד גמור" בלאט ולברון. ג'ייסון לויד, Akron Beacon Journal: בלאט מוכרח להרוויח את הכבוד של לברון. הוא יזכה לו ברגע שג'יימס יאמין שהוא יוכל לנצח איתו. אם לברון לא יחשוב כך, דיוויד גמור" צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

חזרה לציר בלאט־לברון. השניים נפגשו לראשונה על סט צילומים של סדרה שלברון הפיק בניו יורק. זה אולי הבהיר לבלאט שלא מדובר כאן בספורטאי רגיל. לברון נפגש עם המאמן שלו בזמן שעבד על המותג שלו. היו שם החבר'ה מ"הפמליה" שלו, חברי ילדותו ושותפיו העסקיים שאחראים בעצם לצד השיווקי של המלך. הכל מחושב: מהפוסט באינסטגרם ועד הטור האישי ב"ספורטס אילוסטרייטד", וכך גם כל מחווה על המגרש ומחוצה לו. כך למשל, האנשים מאחורי "ההחלטה", הספיישל הטלוויזיוני ששודר ביולי 2010 ב־ESPN ובו הודיע לברון שהוא עוזב את קליבלנד ומצטרף למיאמי, מביאים את "אני בא הביתה" בחסות "ספורטס אילוסטרייטד" כמעין טיזר להפקות שעתידות לבוא. לברון, האיש שכמעט לבדו משקם את הכלכלה של קליבלנד רבתי ואת מכירות המרצ'נדייז של ה־NBA, עכשיו גם מספק מקומות עבודה לתעשיית הבידור וסדרה על חייו לצופים.

 

 

. .

 

חרטות של מצליחן

 

ג'יימס וחבר הילדות שלו מאבריק קרטר שמו את הכסף על הפקת סדרה שנקראת "חרטות של שורד", מעין "הפמליה" של עולם הספורט, רק שבמקום דמות פלקטית כמו ויני צ'ייס ועלילה שבה הגיבור זוכה לסוף טוב יש סדרה שמבקרי הטלוויזיה באמריקה כבר מכנים "הפמליה, רק עם נפש", כלומר, עומק. במרכז הסדרה, שעלתה בערוץ Starz בשבוע הראשון של אוקטובר, עומד כוכב כדורסל, קאם קאלאוואי (שמגלם ג'סי טי אשר), שהגיע מכלום לתהילה וכסף ומגלה את הצדדים האפלים שמאחורי הזוהר. בחיים האמיתיים נראה שהמלך ושות' עשו זאת שוב, ולאחר שבוע אחד בלבד הזמינה הרשת עונה שנייה לסדרה למרות רייטינג לא מרשים. אם זה לא מספיק, סדרה נוספת ("Becoming") בהשראת חייו של לברון עלתה למסכים ב־26 באוקטובר בערוץ דיסני, ומפיקה אותה החברה של המוגול החדש, Spring Hill Productions. לפי ההודעה הרשמית לתקשורת האמריקאית, הסדרה שמיועדת לילדים מתבססת על ילדותו של ג'יימס ואמורה לעורר השראה ולהראות את העבודה הקשה הנדרשת כדי להפוך ל"המלך ג'יימס".

את הבחירה לשם של התוכנית שלו "חרטות של שורד" ניתן לפרש כניסיון של המלך ג'יימס להתנצל בפני נתיניו, בעיקר אלה שנשארו מאחור, חברי הילדות, האב שנטש אותו וגם אוהיו, המקום שהוא קורא לו הבית. הקריצה ל"חרטה" היא ככל הנראה דרכו של מנכ"ל המותג הגדול ביותר בספורט האמריקאי לומר "סליחה שהצלחתי".

 

קמפיינים בלי בלאט

וחזרה לקליבלנד. מותג־העל לברון נחת בעיר עלובה מבחינה ספורטיבית ואפורה מכל בחינה אחרת. לפי הערכות סוכנות בלומברג, חזרתו לקליבלנד קאבלירס תכניס לעיר 215 מיליון דולר בשנה מתיירות, מסים, הוצאות בתעשיית השירותים ועסקי הקבוצה. כבר נרשמה עלייה של 700% במכירת מרצ'נדייז של הקאבס באוהיו, וזאק מיס, בלוגר מקומי שכל חשבון הטוויטר שלו מוקדש לאהבתו לקבוצה המקומית, אומר: "פעם רק חנויות בודדות היו מוכרות מוצרים של הקאבס, והיום אין חנות שאני נכנס אליה ולא ניתן למצוא בה מרצ'נדייז של הקבוצה".

 

לקראת משחק הבכורה של הקאבס של לברון בקליבלנד נגד הניקס הרימה נייקי שלט ענק במרכז העיר (1,110 ק"ג על גבי 7,600 מטר מרובע) במסגרת הקמפיין החדש "Together". בפרסומת יוטיוב מרגשת רואים את כל אנשי העיר מתכנסים סביב לברון כשהוא נושא שיחת מוטיבציה בפניהם. המותג ביטס של אפל וד"ר דרה פרסם סרטון מיוחד של לברון מתאמן עם אוזניות תוצרת המותג בנרטיב "חזרתי הביתה". מה שלא הופיע בכל הקמפיינים הוא פרצופו של בלאט.

 

שיחה קשה

בלאט, שהחיים במזרח התיכון הכינו אותו להרבה דברים, אבל לא לאגו של כוכב הספורט הגדול בארה"ב, עומד כעת מול האתגר הכי גדול בקריירה המפוארת שלו. כתבי ספורט אמריקאיים חושבים שזו תהיה השאלה הגדולה שתכריע באשר להצלחת המאמן והקבוצה. "בלאט מוכרח להרוויח את הכבוד של לברון", אומר ג'ייסון לויד, שסוקר את הקאבס כבר כמה שנים עבור "Akron Beacon Journal". "הוא יזכה לכבוד הזה ברגע שג'יימס יאמין שהוא יוכל לנצח איתו. אם לברון לא יחשוב ככה, דיוויד גמור". זאק הארפר מ־CBS Sports בטוח שג'יימס ייתן לבלאט ליהנות מהספק: "הדינמיקה של המאמן עם המלך תקבע את הטון מול כל הקבוצה. אני חושב שמשום שלברון הוא 'סטודנט של המשחק', הוא יהיה פתוח למה שיש לבלאט להציע. בשלב הזה ולמרות המחמאות השונות של שחקנים כמו מייק מילר בתקשורת האמריקאית הם עדיין מכבדים יותר את ג'יימס — ויקשיבו לו. אם בלאט יזכה בלברון, הוא יזכה בחדר ההלבשה". ג'ף זילגיט מ־USA Today אופטימי מאוד בנוגע למאמן נבחרת רוסיה לשעבר: "כולם מסתכלים על מערכת היחסים של בלאט עם לברון, אבל זה הדבר האחרון שצריכים להיות מודאגים לגביו. אני חושב שהמכשול הגדול ביותר של בלאט יהיה משחק ההגנה של קליבלנד".

 

אחרי ההפסד במשחק הראשון — שנבע מחולשה אדירה של לברון ג'יימס ומהעובדה שקיירי אירווינג, רכז הקבוצה, לא הקשיב למאמנו החדש — נפגש בלאט עם שחקניו ונכנס בהם. "ניקינו כמה דברים", אמר בלאט לעיתונאים. "אני שמח שלא ראיתם אותי במהלך הפגישה, אתם אנשים נחמדים, הדעה שלכם היתה משתנה".

 

יממה לאחר ההפסד בלאט, לברון והקאבס ניצחו את שיקגו בחוץ ואירווינג הגיש לבלאט את כדור המשחק כאות מחווה לניצחון הראשון בליגה. נראה שהשחקנים רוחשים כבוד רב למאמן הרוקי שלהם ואפילו לברון התרשם מבלאט בחדר ההלבשה. "הוא נכנס בנו מהתחלת הפגישה ועד סופה. קבוצה כמונו צריכה את זה. אני אוהב מאוד ביקורות בונות".

איך תיבנה מערכת היחסים מכאן? יש עוד 80 משחקים ועוד הרבה משברים בדרך. כרגע, כך נראה, המלך ג'יימס נותן למלך בלאט לעבוד. וזה כל מה שהוא צריך.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x