$
ספורט עולמי

מריה שראפובה: הספורטאית העשירה ביותר בשנה האחרונה

הטניסאית הרוסייה הכניסה 24.4 מיליון דולר בין יוני 2013 ליוני 2014. שחקנית הטניס הסינית לי נה, נושפת בעורפה של שראפובה, ומאיימת על התואר שלה כספורטאית המרוויחה ביותר

שירות כלכליסט 13:5613.08.14

מריה שראפובה וסרנה וויליאמס הן יריבות מרות על מגרש הטניס כבר עשור, מאז שיחקו לראשונה אחת נגד השנייה במיאמי ב-2004. וויליאמס ניצחה במפגש הראשון ביניהן, אך שראפובה יצאה עם ידה על העליונה בשני המשחקים הבאים, כולל גמר וימבלדון ב-2004. מאז וויליאמס המשיכה ל-15 ניצחונות רצופים, והמאזן ביניהן עומד על 16-2 לטובתה. אולם הניצחון הזה של שראפובה בווימבלדון כשהייתה בת 17 בלבד, הזניק אותו לכוכבות והפך אותה לנערת השער של עולם הטניס.

 

 

מריה שראפובה. 24.4 מיליון דולר בשנה מריה שראפובה. 24.4 מיליון דולר בשנה צילום: איי אף פי

 

וויליאמס הרוויחה כפול משראפובה בכספי זכייה וזכתה ב-62 תארים לעומת 31 התארים של שראפובה, אך היא לא מתקרבת אליה מבחינת חוזי ספונסרשיפ. שלל החסויות של שראפובה עזרו להפוך אותה לספורטאית המרוויחה ביותר בעולם, זו השנה העשירית ברציפות, בזכות הון של 24.4 מיליון דולר שצברה בין יוני 2013 ויוני 2014. כך לפי החישובים של מגזין פורבס.

 

לפי המגזין, שראפובה היא הספורטאית העשירה ביותר בעולם. זאת למרות שסבלה מפציעות ב-2013, כך שבמחצית השנייה של השנה השתתפה רק במשחק אחד, והרוויחה פחות בכספי זכייה ותשלומי הופעות. היא הכניסה 2.4 מיליון דולר בכספי זכייה לעומת 6 מיליון דולר שנה קודם לכן. ההכנסות שלה הצטמצמו גם לאחר שנייקי מכרה בשנה שעברה את קול האן, שכן, תחת המטריה של נייקי הרוויחה שראפובה תמלוגים מכובדים מהקולקציה המצליחה שעיצבה עבור קול האן. עם זאת, היא נותרה המפרסמת המובילה בספורט בזכות חוזים עם נייקי, פורשה, סמסונג, טאג הוייר, אוויאן והיד.

 

באביב האחרון חתמה שראפובה על שותפות חדשה, הפעם עם אבון פרודקטס. שראפובה תהיה הפנים של הבשמים החדשים של החברה לגברים ולנשים: אבון לאק. העסקה פורסמה ביוני, שבוע לאחר ששראפובה זכתה באליפות צרפת הפתוחה, וקטפה את תואר הגרנד סלאם החמישי שלה. עסקת אבון מוערכת ביותר מ-1 מיליון דולר בשנה.

 

שראפובה היא גם יזמת מתחילה. ב-2012 היא השיקה מותג סוכריות גומי, שוגראפובה (Sugarpova). בשנה הראשונה לפעילותו המותג מכר 1.3 מיליון אריזות של סוכריות במחיר של 5-6 דולר לאחת. היא צפויה להכפיל את המכירות בתוך שנתיים. השנה, שראפובה גם השקיעה מזומן ומאמץ קידום מכירות בחברת טיפוח העור סופרגופ, והיא תקדם קרם הגנה מהשמש ומוצרי אנטי אייג'ינג.

 

שחקנית הטניס הסינית לי נה, נושפת בעורפה של שראפובה, ומאיימת על התואר שלה כספורטאית המרוויחה ביותר, זאת לאחר שזכתה בינואר באליפות אוסטרליה הפתוחה, תואר הגרנד סלאם השני שהרוויחה בקריירה שלה. בעקבות הזכייה קיבלה בונוס משמעותי מהספונסרית שלה, נייקי, וכן בונוסים משאר הספונסרים שלה. בתקופה שנבדקה, לי הרוויחה 23.6 מיליון דולר, כולל 5.6 מיליון דולר בכספי זכייה. היא הפכה לכוכבת שיווק ב-2011 לאחר שזכתה באליפות צרפת הפתוחה והפכה לשחקנית הטניס הראשונה שנולדה באסיה שזכתה בתואר יחידים בגרנד סלאם. העסקאות הגדולות ביותר שלה הן עם נייקי, מרצדס, סמסונג, רולקס ומספר מותגים סיניים.

 

קים יונה היא הספורטאית המרוויחה ביותר מחוץ לעולם הטניס. כוכבת ההחלקה על הקרח הרוויחה סכום משוער של 16.3 מיליון דולר, ומדורגת במקום הרביעי ברשימה. היא זכתה במדליית כסף באולימפיאדת החורף בסוצ'י בפברואר, אף שלדעת רבים הגיעה לה לזכות בזהב. האולימפיאדה סימלה את סיום הקריירה התחרותית של יונה. ההופעה שלה באולימפיאדת 2010, שזיכתה אותו במדליית הזהב, קבעה גם שיא בניקוד, ולאורך הקריירה שלה מעולם לא סיימה אף תחרות מחוץ לטווח המדליות. ב-2010 היא השיקה מופע החלקה על הקרח בשם All That Skate, הכרטיסים לשלוש ההופעות שערכה השנה במאי, אזלו לאחר 30 דקות. קים ממשיכה להיות כוכבת חסויות, ונחשבת לסלבריטאית הגדולה ביותר בדרום קוריאה. היא הוסיפה עסקה השנה עם SK טלקום בנוסף ליותר מעשרה שותפים מסחריים אחרים.

 

עשר הספורטאיות המרוויחות ביותר מגיעות מכל רחבי העולם, ומייצגות 10 לאומים שונים. הן הרוויחו סכום מצרפי של 142 מיליון דולר, ירידה של 3% לעומת השנה שעברה. הכנסת הסף עמדה על 5.5 מיליון דולר, כך שכוכבות עולות כמו רונדה ראוזי מ-MMA, שחקנית הגולף מישל וי והטניסאית סלואן סטפנס, פספסו בקצת ולא השתחלו לעשירייה. נתוני ההכנסות כוללים כספי זכייה, משכורות, חוזי רישוי, הופעות וחסויות. לא נכללו בחישוב הכנסות מהשקעות.

 

שחקניות הטניס שולטות ברשימה ומייצגות 7 מבין 10 המקומות הראשונים, זאת מכיוון שטניס הוא ספורט המייצר כסף, שבו יש כמעט שוויון מוחלט בין גברים ונשים בכל הקשור לכספי זכייה והזדמנויות ספונסרשייפ.

 

הספורטאיות המכניסות ביותר

 

מריה שראפובה: 24.4 מיליון דולר

לי נה – 23.6 מיליון דולר

סרנה וויליאמס 22 מיליון דולר

קים יונה – 16.3 מיליון דולר

דניקה פטריק - 15 מיליון דולר

ויקטוריה אזרנקה – 11.1 מיליון דולר

קרוליין ווזניאקי – 10.8 מיליו דולר

אגניישקה רדוונסקה – 6.8 מיליון דולר

אנה איבנוביץ' – 6.4 מיליון דולר

פאולה קרמר - 5.5 מיליון דולר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x