$
ספורט ופוליטיקה

האם המכללות בארה"ב יתחילו לשלם לכוכבי הספורט שלהן?

שופטת בית המשפט המחוזי בארה"ב קלאודיה ווילקן צידדה בקבוצה של שחקני פוטבול וכדורסל בעבר ובהווה, שטענו כי נצלו אותם על מנת לקדם את המכירות של משחקי מחשב, תכניות טלוויזיה ותכנים נוספים, מבלי שישלמו להם על כך

שירות כלכליסט 14:4610.08.14

שופטת פדראלית פסקה כי איגוד ספורט המכללות הארצי (NCAA) הפר חוקי הגבלים עסקיים כשקבע שהספורטאים במכללות לא יכולים להרוויח מהשימוש בשם או בדמות שלהם.

 

 

אד אובאנן. עשה שינוי אד אובאנן. עשה שינוי צילום: איי פי

 

שופטת בית המשפט המחוזי בארה"ב, קלאודיה ווילקן צידדה בקבוצה של שחקני פוטבול וכדורסל בעבר ובהווה, שטענו כי נצלו אותם על מנת לקדם את המכירות של משחקי מחשב, תכניות טלוויזיה ותכנים נוספים, מבלי שישלמו להם על כך. בראש קבוצת התובעים עמד אד אובאנון, ששיחק בעבר ב-UCLA. התביעה הוגשה ב-2009.

 

"עברתי מלהיות מוחמא שאני מככב במשחק מחשב להבנה שבטח משלמים למישהו. ידעתי שלי לא משלמים ופשוט חשבתי באותו זמן שחייבים לעשות משהו בנושא", הסביר אד אובאנון.

 

הפסיקה התקבלה לאחר משפט שארך שלושה שבועות ביוני, וב-NCAA ככל הנראה יערערו עליה.

 

בפסיקתה, דחתה ווילקן את העמדה של ה-NCAA לפיה "ההגבלות על שכר ספורטאי המכללות נחוצות כדי לשמור על המשימה החינוכית וכדי להגן על הפופולאריות של ספורט המכללות". אולם ווילקן קבעה כי הכללים של ה-NCAA "מגבילים באופן חסר היגיון את המסחר בשוק עבור הזדמנויות חינוכיות וספורטיביות מסוימות שמוצעות על ידי המכללות ב- Division I של איגוד ספורט המכללות".

 

השופטת הכירה בכך שב-NCAA הוכיחו כי חלק מההגבלות על השכר מטיבות עם המכללות והסטודנטים וכן עם הצרכנים, אך הוסיפה שהארגון יוכל להשיג את אותן מטרות באמצעות "חלופות פחות מוגבלות".

 

החלופות הללו כוללות שתי הצעות שהגישו התובעים. אחד הרעיונות מציע להשתמש בהכנסות מרישוי כדי לחלק לסטודנטים מלגות שיכסו את הוצאות הלימוד שלהם. אפשרות שנייה היא שהמכללות יחזיקו את ההכנסות בקרן שתשמור על הכסף עד שהספורטאים יסיימו את הלימודים.

 

בנוסף, השופטת ציינה כי ב-NCAA יכולים לקבוע תקרה לגובה השכר שהסטודנטים ירוויחו בזמן הלימודים שלהם – אולם התקרה הזו אינה יכולה להיות נמוכה משכר הלימוד. ניתן להגביל גם את כמות הכסף שיישמר בקרן, אך אסור לה להיות נמוכה מ-5,000 דולר עבור כל שנת לימודים.

 

בהערת שוליים שצירפה לפסק הדין, הציעה ווילקן לחלק את ההכנסות בין המכללות. "מתוך התחשבות באיזון תחרותי, ב-NCAA יכולים למשל לאמץ נוסחת חלוקת הכנסות שוויונית יותר. הנוסחה הנוכחית מתגמלת בעיקר את המכללות עם תקציב הספורט הגדול ביותר גם ככה. החלוקה הלא מאוזנת הזו של ההכנסות, מנוגדת למטרה המוצהרת של האיגוד לקידום איזון תחרותי".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x