$
ספורט עולמי

הכדורגל יכול להיות מנוף לחץ על הקטארים

קטאר מממנת את הטרור של החמאס, אך משתמשת בכדורגל כמלבין תדמית. ישראל והמערב יכולים לנצל זאת כדי לגרום לה להפסיק את הזרמת מאות המיליונים כל שנה

אוריאל דסקל 10:3721.07.14

קטאר היא נסיכות זעירה, בעלת 2.2 מיליון תושבים שרק 250 אלף מהם אזרחים. בעשורים האחרונים קטאר השתמשה בגז הטבעי הרב שיש לה כדי "להגדיל" את עצמה מבחינה תדמיתית ומבחינה מעשית. איך היא עושה זאת? על ידי השקעות אדירות בצבא, על ידי השקעה אדירה בנדל"ן בחו"ל, על ידי השקעה בכלים רבי השפעה כגון רשת אל ג'זירה, על ידי השקעה אדירה בתשתיות אינטרנט (הקטארים נהנים מאחד חיבורי האינטרנט המהירים בעולם), ועל ידי השקעה אדירה בחינוך. הקטארים מביאים אליהם אוניברסיטאות מובילות כגון לונדון קולג', טקסס A&M, ג'ורג'טאון ועוד וגם על ידי שליחת ילדיהם לחינוך מערבי באוניברסיטאות כגון אוקספורד, קמברידג', הארוורד, קולומביה ועוד.

 

 

משנות ה-2000 המוקדמות קטאר גם החליטה להשקיע בכדורגל. בין השאר הקימה את אקדמיית Aspire, אליה היא מביאה מאות ילדים מוכשרים מאפריקה (האקדמיה שלחה סקאוטים כדי 'לבחון' 3.5 מיליון ילדים אפריקאים, שיגיעו לקטאר בגיל צעיר, יקבלו אזרחות קטארית וייצגו אותה בנבחרת). כמו כן, הקטארים השקיעו ברכישת AS Eupen, קבוצת כדורגל מהליגות הנמוכות בבלגיה, שכל מטרתה היא להיות המשך החינוך של ילדי Aspire ומכירתם לקבוצות אירופיות בכירות.

  

בתחילת העשור הנוכחי הקטארים העלו הילוך בהשקעות הכדורגל/תדמית שלהם כאשר החליטו להשקיע מאות מיליוני יורו כדי לרכוש את פריז סן ז'רמן ולהפוך אותה לענקית אירופית - בניגוד גמור לחוקי הפייר פליי הפיננסי. כמו כן, הקטארים השקיעו עשרות מיליונים בחסות ראשית ושותפות אסטרטגית עם ברצלונה. הקטארים גם קנו את אירוח המונדיאל ב-2022 - במכרז שללא ספק היה מושחת מתחילתו עד סופו.

 

הקטארים ישקיעו כסף רב כדי "לארח את העולם" ב-2022. על פי הערכות, הנסיכות תפנה כ-220 מיליארד דולר כדי לשדרג תשתיות ולבנות את המדינה לקראת המונדיאל. הם עושים את זה על חשבון העובדים הזרים במדינה, שרבים מהם ימותו - לפחות 960 מתו כבר בעבודות הפרך לקראת המונדיאל. בנוסף, מדובר על כך שיש "סיכוי גבוה" לפגיעה של טרוריסטים במונדיאל 2022.

 

אמיר קטאר עם נשיא פיפ"א ספ בלאטר אמיר קטאר עם נשיא פיפ"א ספ בלאטר צילום: אי פי איי

 

בגלל הדברים הללו והדיבורים על שוחד, בעולם מדברים על לקיחת הזכות לארח את המונדיאל - מהלך שעשוי לפגוע קשות בכלכלה הקטארית ובתדמית הקטארית. התדמית הזאת, כאמור, היא קריטית לקטארים - פגיעה בה משמעה פגיעה באסטרטגיה ההגנתית שלה.

 

עניין התדמית הקטארית יכול להתברר ככלי "לחימה" חשוב ביותר בחמאס דווקא. הקטארים השקיעו מאות מיליונים כדי לשמר את שלטון החמאס בעזה. הם משקיעים כסף רב גם בארגוני טרור אחרים אבל החמאס זוכה לחיבוק החם ביותר - כולל ביקור של אמיר קטאר, חאמד בן חליפה אל-ת'אני,ברצועת עזה ב-2012.  

 

את הכסף הקטארי הפכו בחמאס למנהרות התקפיות בעלות של עשרות מיליוני דולרים, מנהרות שמטרתן היחידה היא טרור והרג אזרחים חפים מפשע. הכסף הקטארי נורה על ישראל בצורת טילים. קטאר היא המממנת של פעילות הטרור הזה נגד ישראל אבל גם בטרור נגד מדינות מוסלמיות אחרות.

 

כאמור, הנסיכות עושה זאת במקביל להשקעות של מאות מיליונים בכדורגל - הכלי הטוב ביותר להלבנת התדמית. עם זאת, ההשקעה בתדמית יכולה להתברר כחרב פפיות עבור הקטארים - אם המערב ישתמשו בו כמנוף לחץ על הקטארים.

 

לקטארים חשוב מאוד להשתמש בכדורגל כמלבין תדמית. אם הכדורגל יהיה דווקא זה שיחשוף אותם כמממני טרור ומעסיקי עבדים - אז צריך להשתמש בו כדי לעשות זאת. אולי על ידי  הבכת הקטארים, שכל כך חשובה להם התדמית, ישתנה "תיק ההשקעות" שלהם. אולי זירות ההסברה החדשות צריכות להיות קאמפ נואו, פארק דה פרינס ומשרדי אופ"א ופיפ"א.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x