$
ספורט ופוליטיקה

פרשנות

פיפ"א - ארגון הספורט המושחת בעולם

"הסאנדיי טיימס" הוכיח - למי שעוד היה צריך הוכחה - כי קטאר רכשה את הזכות לארח את מונדיאל 2022; כעת הבעיה היא של העולם

אוריאל דסקל 20:3501.06.14

הסיפור הגדול של היום הוא "קניית" המונדיאל לטובת קטאר על ידי האובר-עסקן הקטארי, מוחמד בין חמאם. לפרסום ב"סאנדיי טיימס" יהיו ככל הנראה השלכות מרחיקות לכת. והתזמון שלו אינו מפתיע. בימים הקרובים אמורים להיפגש אנשי פיפ"א בברזיל לקראת הכנס השנתי; בשבוע הקרוב, מייקל גארסיה - החוקר שמונה על ידי נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, לחקור את השחיתות בארגון - מגיע למפרץ הפרסי כדי לחקור בכירים קטארים בנושא המונדיאל.

 

 

 

שורה של מסמכים ואימיילים שפרסם היום "סאנדיי טיימס" מראים כי בין חמאם, שהיה סגן נשיא פיפ"א, היה גורם משמעותי ביותר בזכייתה של קטאר באירוח המונדיאל. בוועדה המארגנת מנסים להתרחק מבין חמאם. "הוא לא שיחק תפקיד רשמי או תפקיד לא רשמי בהצעה", טענו היום. עם זאת ב-2010 אותם אנשים אמרו כי "אין ספק שבין חמאם הוא הנכס הכי חשוב שלנו".  

 

בין חמאם, שהיה נשיא ועדת ההצעה של קטאר למונדיאל 2022, כיהן בתפקיד בכיר בארגון של בלאטר, היה אחד ממקורביו הבולטים - וסייע לו לזכות בנשיאות הארגון. ב-2011, בין חמאם, אז יו"ר קונפדרציית הכדורגל של אסיה, ניסה להתמודד מול בלאטר בבחירות על הארגון. תוך כמה חודשים הוא נהפך למוקצה ותחקירים גילו שהוא מושחת עד העצם. הוא וג'ק וורנר, סגן הנשיא השני של פיפ"א, הושעו לכל החיים ובלאטר נשאר בראש הארגון - חזק מתמיד. זאת אף שבין חמאם טען כי "בלאטר עשה דברים גרועים ממני". החשיפות כעת לא יכולות לפגוע יותר בבין חמאם - אבל יכולות ליצור שרשרת אירועים שבסופה גם בלאטר ייפול.

 

מה יהיה עם המונדיאל?

 

כעת רבים דורשים מפיפ"א לקחת את אירוח המונדיאל מקטאר. בלאטר אמר לא מזמן כי זו "הייתה שגיאה" להעניק לקטאר את המונדיאל אבל בגלל החום הרב ששורר בקיץ במדינה ולא בגלל, חלילה, העובדה שהמדינה מעבידה בפרך עבדים חסרי זכויות כדי לבנות את המתקנים לקראת המונדיאל בעוד 8 שנים. קשה לראות את פיפ"א לוקחת את המונדיאל מקטאר.

 

אבר אל בקאר, מנכ"ל קטאר איירווייס, חברת התעופה הלאומית, אמר בראיון ל-CNN כי ההתקפות על הנסיכות באות מצד "אויבי המדינה". כמו כן, רמז כי אם ייקחו מקטאר את הזכות לאירוח המונדיאל, תהיה "סערה פוליטית" לא קלה.

  

בלאטר ובין חמאם בלאטר ובין חמאם צילום: איי אף פי

 

קשה להמעיט בערכה של קטאר. מדובר בנסיכות קטנה אך עשירה עם השפעה רבה על הפוליטיקה העולמית. בית הנסיכות הקטארי הוא בעל השפעה רבה באירופה ובמזרח התיכון ובכלל. רק בשבוע האחרון, קטאר היתה זו שסייעה לארה"ב לשחרר את בו ברגדאל, "גלעד שליט האמריקאי" מכלא הטליבאן. העברת הזכות לארח את המונדיאל ב-2022 לאוסטרליה או ארה"ב היא מכה שקשה לתאר שמדינה כמו קטאר תיקח בקלות. נותר רק להודות לספ בלאטר ולפיפ"א שלו על הפצצה הפוליטית הזאת שהוא הניח בחיק העולם.

  

מי יחליף את בלאטר, אם בכלל?

 

מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, ישתמש בשחיתות בפיפ"א נגד בלאטר, בבחירות הקרובות שייערכו בארגון ב-2015. אבל אסור לשכוח שפלאטיני עצמו מקורב לקטאר ובנו אף עובד עבור QSI, חברת השקעות הספורט של הנסיכות. בלאטר, חיה פוליטית, ינסה לשרוד את המהפך כפי שעשה בעבר - על ידי הכפשת היריבים שלו. האם יצליח? מה שבטוח זה שפיפ"א היא ארגון מטונף משחיתות; ארגון ש-90% מהכנסותיו נובעות מהמונדיאל, אירוע שעושה יותר נזק מתועלת למארחות - כפי שניתן לראות מברזיל 2014 וגם מקטאר, שמבחינה תדמיתית אירוח המונדיאל עושה לה יותר נזק מתועלת.

  

השורה התחתונה היא שפיפ"א היא ארגון מביש ומושחת שקשה מאוד לשנותו מבחוץ מאחר שהוא חי בבועה משפטית. פיפ"א אחראית על הכדורגל, מממנת התאחדויות כדורגל מקומיות ושואבת מאות מיליונים מספונסרים, ערוצי טלוויזיה ואנשים שמשלמים על כרטיסים לאירוע הכדורגל הגדול בעולם. וזה מאוד עצוב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x