$
ספורט עולמי

מה זה כישלון?

אמנם ארסן ונגר לא זכה בתואר ב-9 השנים האחרונות אבל ייתכן מאוד שז'וזה מוריניו מקנא בו ובגלל זה כינה אותו "מומחה בכישלונות"

אוריאל דסקל 11:0119.02.14

בסוף השבוע כינה ז'וזה מוריניו את ארסן ונגר "מומחה לכישלונות". מנג'ר ארסנל הגיב בצורה הראויה ביותר לדבריו של מנג'ר צ'לסי. "זה מביך יותר עבור צ'לסי מאשר עבורי. אני נבוך בשבילו, באמת. אני יותר מאוכזב עבור צ'לסי מאשר עליי". זה באמת מביך שמאמן בכיר מכנה מאמן אחר, שזכה ביותר תארי פרמיירליג וגביעי אנגליה ממנו, 'מומחה לכישלונות'.

 

 

מוריניו. חסר כבוד מוריניו. חסר כבוד צילום: איי אף פי

 

אני לא אדבוקט גדול של שיטת האימון של ארסן ונגר ואני כן מעריך ואף מעריץ את שיטות האימון של ז'וזה מוריניו. ואולם, 'חוסר ההצלחה' של ונגר הוא מאוד יחסי. ב-9 השנים בהן ארסנל לא זכתה בתואר, ונגר הצליח בכל מה שהמעבידים שלו ביקשו ממנו. הוא היה אחראי לרווחים של יותר מ-57 מיליון ליש"ט בשוק העברות השחקנים, הוא שיחק עם חומר שחקנים צעיר וזול ביחס לזה של יריבותיו ובכל זאת לא פספס עונה אחת בליגת האלופות, המדיניות שלו אחראית לכך שארסנל הצליחה למממן בנייה של אצטדיון חדש בעלות של יותר מ-407 מיליון ליש"ט, הוא טיפח אקדמיה פורייה, שהיא אחת מיצרניות השחקנים הטובה ביותר באירופה.

 

הוא גם התמודד מול קבוצות שהשקיעו הרבה יותר ממנו בשוק העברות השחקנים. מאז 2003, צ'לסי הוציאה 52 מיליון ליש"ט נטו בשנה על רכישת שחקנים. מנצ'סטר סיטי הוציאה 46.1 נטו בשנה על שחקנים, מנצ'סטר יונייטד וליברפול הוציאו 18 מיליון ליש"ט בשנה כ"א על רכישת שחקנים בשנה. טוטנהאם, שמכרה שחקן בכ-80 מיליון ליש"ט, הוציאה 8.9 מיליון ליש"ט בשנה. ארסן ונגר, כמה הוא הוציא בשנה מאז 2003? כ-1.5 מיליון ליש"ט נטו.

 

הממוצע הוצאה נטו של ונגר על רכש - מאז 1996/97 הוא 2.8 מיליון ליש"ט בשנה. מה ההוצאה השנתית של מוריניו כמאמן צ'לסי? 53 מיליון ליש"ט בשנה. ומוריניו לא הוביל קבוצה לאליפות ללא הפסד. הוא לא בנה עבור קבוצתו אצטדיון, שישאר בלב המועדון עוד הרבה שנים אחריו. כן, הוא זכה בליגת האלופות - אבל גם טוני בארטון זכה בגביע האלופות. ובשלוש שנים בריאל מדריד עם הסגל היקר ביותר שנבנה אי פעם מוריניו זכה באליפות אחת וגביע אחד.

 

המורשת של ונגר של היא אצטדיון אמירייטס (שצריך להיקרא על שמו), מגרש אימונים הכי מתקדם בעולם ואקדמיה מצוינת. בהרבה מובנים המורשת שלו כוללת  גם התמקצעות של הכדורגל האנגלי בכללותו. הוא הפך את ארסנל מענקית בריטית לענקית אירופאית, הוא גידל וטיפח גדולי עולם כגון ג'ורג' וואה,רובין ואן פרסי, אשלי קול ואלופי עולם כגון תיירי הנרי, פטריק וויירה, ססק פאברגאס, ליליאן תוראם ועוד. שחקנים רבים מודים לונגר על הקריירה שלהם.

 

אני חושב שמוריניו, שכיר של טייקוני נפט ואוליגרכים, מקנא במורשת הזאת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x