$
אירועי ספורט

מזכ"ל פיפ"א: "לא ניקח את המונדיאל מרוסיה בגלל החוקים ההומופוביים"

עם זאת הדגיש ג'רום ואלקה כי מארחות המונדיאל חייבות לציית לזכויות אדם. בחודש שעבר חוקק ברוסיה החוק שאוסר הפצה של "פרופגנדה למען מערכות יחסים מיניות לא מסורתיות"

סוכנויות הידיעות 15:1825.08.13

מזכ"ל פיפ"א ג'רום ואלקה ממשיך להפעיל לחץ על רוסיה בשל החוק השנוי במחלוקת נגד ההומוסקסואלים, והוא אף הודיע כי הארגון שלו לא יסכים לשום צורה של אפליה במשחקי המונדיאל של 2018.  

בחודש שעבר, חתם הנשיא ולדימיר פוטין על החוק שמטיל קנס מקסימאלי של מיליון רובל (30,200 דולר) על מי שמפיץ "פרופגנדה למען מערכות יחסים מיניות לא מסורתיות" בקרב קטינים. אזרחים זרים שייעצרו במסגרת החוק יעמדו בפני עונש מאסר של 15 יום וגירוש.

 

בפיפ"א כבר ביקשו הבהרות מרוסיה בנוגע לחוק, ובמהלך ביקור בריו אמר ואלקה לעיתונאים: "אנחנו מחכים לקבלת ההבהרות, אך בהחלט ניכנס איתם לדיון ולא נסכים לשום אפליה. לא מדובר רק על המונדיאל, אלא על היום יום".

 

האצניות קסניה ריז'ובה וטטיאנה פירובה במחאה נגד החוקים הרוסים האצניות קסניה ריז'ובה וטטיאנה פירובה במחאה נגד החוקים הרוסים צילום: רויטרס

 

שר הספורט הרוסי, ויטאלי מוטקו, המשמש גם כיו"ר ועדת הארגון לקראת מונדיאל 2018, האשים את התקשורת המערבית בניפוח יתר על המידה של הנושא, שעורר זעם בקרב ספורטאים, בכירים, פוליטיקאים ופעילים.

 

עם זאת ואלקה הבהיר שפיפ"א לעולם לא תשקול לשלול מרוסיה את הזכות לארח את המונדיאל זאת על אף קריאות להטלת חרם. אולם הוא ציין כי מארחות המונדיאל חייבות לציית לשיקולים של זכויות אדם. "אין שום דרך שפיפ"א תוותר על העקרונות שלה", הדגיש. הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) הביע חששות דומים לגבי החוק, אך קיבל בתגובה התחייבויות כתובות מהממשלה הרוסית לפיהן "כולם מוזמנים" לסוצ'י 2014 ללא קשר להעדפות המיניות שלהם.

 

במכתב שנשלח לז'אן – קלוד קילי, יו"ר ועדת התיאום של הוועד האולימפי לאולימפיאדת החורף שתיערך בשנה הבאה, הבטיח סגן ראש ממשלת רוסיה דמיטרי קוזאק לציית באופן מלא לצ'רטר האולימפי. "רוסיה התחייבה לעמדו בתנאי הצ'רטר האולימפי והעקרונות הבסיסיים שלה, בהתאם לסעיף 6 שגורס ש"כל צורה של אפליה ביחס למדינה או לאדם על בסיס של גזע, דת, פוליטיקה, מין או כל בסיס אחר אינה תואמת לשייכות לתנועה האולימפית", כתב קוזאק. "הפדרציה הרוסית מבטיחה לעמוד בכל ההתחייבויות שלה מול הוועד האולימפי הבינלאומי. החוקים של הפדרציה הרוסית אינם כוללים הגבלות או ביטול של הזכויות ותחומי האחריות של האזרחים על בסיס זהות מינית. אפליה נגד מיעוטים מבחינת זהות מינית אסורה במפורש על ידי החוקה של הפדרציה הרוסית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x