$
ספורט עולמי

ארגון אמנסטי: מנצ'סטר סיטי "מלבינה" את התדמית של אבו דאבי

ממשלת הנסיכות הערבית מפרה זכויות אדם בסיסיות על פי אמנטסי אינטרנשיונל וארגון זכויות האדם Human Rights Watch ומשתמשת בקבוצת הכדורגל למיתוג אבו דאבי כ"מדינת מפרץ מתקדמת ודינמית"

סוכנויות הידיעות 12:5931.07.13

הכדורגל האנגלי הוזהר כי אפשר לאחד המועדונים הבכירים להפוך ל"כלי מיתוג" עבור משטר בינלאומי המואשם בהפרת זכויות אדם. האזהרה מגיעה לאחר שמערכת המשפט באבו דאבי הוקעה כמדכאת, מעודדת עינויים ו"לא הוגנת בבסיסה". שליט אבו דאבי ואחיו הם הבעלים של מנצ'סטר סיטי.

 

אמנטסי אינטרנשיונל וארגון זכויות האדם Human Rights Watch הביעו מחאות קולניות נגד המעצר ההמוני של 94 אנשים, שלפי ההאשמות עונו במהלך מעצרם בבית הכלא של אבו דאבי, עברו משפט "לא הוגן מיסודו" ו-69 מהם נידונו לעונשי מאסר ארוכים ללא אפשרות לערער. באמנסטי טענו כי היחס אותו קיבלו 94 העצורים באיחוד האמירויות, שבה יש למשפחת השייח מנסור אל נחיאן, שליטי אבו דאבי העשירה השפעה רבה, "מצביעה על הנחישות של הרשויות לחסל כל צורה של התנגדות".

 

מנואל פלגריני, מנג'ר מנצ'סטר סיטי. מי הבוס? מנואל פלגריני, מנג'ר מנצ'סטר סיטי. מי הבוס? צילום: איי אף פי

 

94 האנשים הואשמו בקשירת קשר להדיח את הממשלה באמירויות, שנותרה איתנה בדעתה כי האישומים נגד 69 מתוכם הוכחו. המשטר, שבראש הצבא ושירותי הביטחון שלו עומד אחיו של שייח' מנסור, השייח' מוחמד, טוען כי 69 המורשעים פעלו כחזית עבור האחים המוסלמים, וניסו להשית משטר מוסלמי כולל באמצעים צבאיים. הנאשמים, הכוללים עורכי דין, מורים ואקדמאיים, טוענים כי הייתה זו פשיטה המאפיינת את המשטר האוטוריטארי במדינה, שכוונה נגדם לאחר שהביעו ביקורת לגיטימית נגד המשטר, וקראו לכינון דמוקרטיה ולהחלת חופש הדיבור.

 

באבו דאבי, כיום, רק למיעוט באוכלוסייה יש זכות הצבעה ומשפחת המלוכה שולטת כבר עשורים. העברת ביקורת נגד השליטים נחשבת פשע, כך גם חברות באיגודי מסחר או בכל ארגון אחר שאינו מורשה על ידי המשטר.

 

אמנסטי ו-HRW ציינו כי לדעתן עינוי הוא "התנהלות סיסטמתית" בבתי הכלא באבו דאבי ובמדיניות האמירויות, ושלמעשה לא נחקרו הטענות כי הגברים עונו, בין השאר על מנת להוציא מהם הודאות. לטענת אמנסטי, המשפט שיקף "מערכת משפט פגומה ביותר" המנוגדת "לאופן שבו האמירויות אוהבות להציג את עצמן כמדינות מתקדמות, שבמובנים אחרים הן אכן כאלו".

 

ב-HRW התייחסו באופן ספציפי למנצ'סטר סיטי, וטענו כי הבעלות על קבוצה בפרמיירליג מאפשרת לאבו דאבי "לבסס שינוי יחצ"ני של מדינת מפרץ מתקדמת ודינמית, ובכך מסיטה את תשומת הלב ממה שבאמת קורה במדינה".

 

השייח' מנסור רכש את מנצ'סטר סיטי ב-2008, ומאז הוציא כמיליארד ליש"ט מההון שצבר בהיותו חבר במשפחה השלטת של אבו דאבי, בעיקר כדי לקנות ולשלם את השכר הגבוה של השחקנים שנועדו להפוך את סיטי לקבוצה מצליחה.

 

מנסור משתייך לאחת הקבוצות החזקות ביותר באבו דאבי, ביחד עם הנסיך שייח' מוחמד. שייח' חליפה, בנו של השליט לשעבר שייח' זייד בין סולטן אל נחיאן, שהוא אחיו למחצה של מנסור, מכהן כנשיא האמירויות, אם כי על פי הדיווחים בריאותו רופפת. מנסור עצמו הוא סגן ראש ממשלת אבו דאבי, ואחראי לשופטים במדינה ואף יושב בדירקטוריון של קרנות השקעה מרכזיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x