$
ספורט עולמי

לברון ג'יימס: המדען

ג'יימס הוא לא רק השחקן הטוב בתבל, הוא גם "חנון של כדורסל" שלומד את המשחק יותר טוב מכל אחד אחר. כמו שהוא השתלט על הכדורסל האמריקאי, הוא רוצה להשתלט על עולם העסקים

אוריאל דסקל 09:1606.06.13

בגיל 9 לברון ג'יימס, כוכבה של מיאמי היט מה־NBA, בכלל שיחק פוטבול עבור קבוצת איסט דראגונס בעירו אקרון שבאוהיו. הוא הצטיין במשחק הקשוח ובשישה משחקים כבש 18 טאצ'דאונים.

 

"זו הפעם הראשונה שידעתי שיש לי את זה", אמר ג'יימס. בידיעה שהוא מיוחד, הלך לברון הצעיר לספריית בית הספר היסודי שלו באקרון וקרא ספרים על ספורטאים גדולים. למרות הכישרון בפוטבול הוא התלהב בעיקר מספרי הכדורסל. כילד צפה בכל הסרטים הקלאסיים ב־ESPN ולמד "מובים" מגדולי המשחק - מאוסקר רוברטסון, דרך לארי בירד ועד מייקל ג'ורדן. את ראיית המשחק לקח מרוברטסון, את סגנון המסירה אימץ ממג'יק ג'ונסון, את קבלת ההחלטות בזריקה למד מלארי בירד ואת הדומיננטיות ממייקל ג'ורדן. מאז, בכל שנה ניסה לסגל לעצמו עוד סגנון ועוד יכולת מצפייה בגדולים ביותר. כשחקן שנה שנייה בבית הספר התיכון סנט ויסנט סנט מארי עיתון מקומי כבר כינה אותו "קינג ג'יימס", ומאז הוא תמיד משחק מול אולם מלא. ההתפתחות שלו יצאה לאור אבל מעולם לא הפסיקה.

 

לברון ג'יימס הוא מדען שעוסק בכדורסל. מגרשי הכדורסל הם המעבדה שלו. המחקר שלו לוקח אותו לכל פינה בארה"ב, ובמדע הוא משתמש כדי להפוך את עצמו לשחקן השלם ביותר בכל הזמנים. לשחקן הטוב ביותר בכל הזמנים. כעת הוא בניסוי שבסופו הוא ישנה את המשחק. כמו ביל ראסל, ווילט צ'מברליין, כרים עבדול־ג'באר, מג'יק ג'ונסון ומייקל ג'ורדן, גם במקרה של לברון הכדורסל יתחלק לשניים. לפני לברון ג'יימס ואחרי לברון ג'יימס. 

 

 

 

לברון ג'יימס. "אני פשוט שחקן יעיל יותר" לברון ג'יימס. "אני פשוט שחקן יעיל יותר" צילום: אם סי טי

 

חנון כדורסל

 

עוד לפני שזכה באליפות הוא עשה את השינוי הגדול. החלטתו מעוררת המחלוקת (The Decision), לקחת את הכישורים שלו לסאות' ביץ' ולהצטרף לדוויין וייד וכריס בוש כדי להקים נבחרת חלומות בפלורידה, שינתה את הדרך שבה שחקני NBA מתנהלים. לברון היה יכול להרוויח יותר כסף במקומות אחרים, אבל הוא בחר לשחק עם סופרסטארים לצדו בפחות כסף אבל עם סיכוי לזכות ביותר תארים. הטרייד הזה הוביל גם כוכבים אחרים לעזוב את מקומם ולחפש את הקבוצות עם הכוכבים האחרים.

לברון גם שינה את הדרך שבה הוא משחק. והוא גם ישנה את הדרך שבה כל כוכב עולה ישחק.

 

"ג'יימס אינו רק השחקן המצטיין של הליגה, הוא גם השחקן הוורסטילי ביותר בליגה", נכתב ב־Grantland בכתבה אדירה על האבולוציה של לברון. "הוא אדיר בכדורסל, אבל הוא גם שינה את עצמו והתפתח בצורה מדהימה בשנותיו בליגה. לברון ג'יימס הוא חנון של כדורסל שבמקרה יש לו הגוף והיכולת להיות הכדורסלן הגדול בכל הזמנים".

 

חנון של כדורסל (Basketball Nerd) הוא ביטוי שמודבק לג'נרל מנג'רים ולמאמנים, לא לכוכבים עם חסויות בשווי מיליונים וסגנון חיים מעורר קנאה. אבל זה בדיוק מה שלברון ג'יימס. הוא לומד את המשחק ומתפתח איתו כל הזמן. הוא מלמד את השחקנים הצעירים יותר בקבוצה שלו על המשחק ותוך כדי כך לומד בעצמו. מספרים עליו שהוא היה מעין עוזר מאמן של מייק ששבסקי, מאמן נבחרת הכדורסל של ארה"ב באולימפיאדה. חלק מאימוני מיאמי הוא למעשה מעביר בעצמו.

 

"אני פשוט שחקן יותר יעיל", הסביר ג'יימס ל־Grantland. "כשהייתי צעיר זרקתי זריקות לא יעילות באחוזים נמוכים, אבל ככל שהתבגרתי הפכתי ליעיל יותר וזה תרם להצלחת הקבוצה שלי".

 

הסטטיסטיקות שלו מראות שהוא צודק. בשנתו הראשונה הוא זרק 42% מהשדה ו־29% מהשלוש. השנה הוא זורק 56% מהשדה ו־40% מהשלוש. ב־Grantland מתארים אותו כ"אולר השוויצרי" של ה־NBA, כשחקן שיכול לשחק כגארד וכפורוורד - מחוץ לקשת השלוש או בפוסט - וטוענים שתמיד היה כזה. אבל לקראת העונה שעברה שבה זכה באליפות, ג'יימס - שהובס בגמר 2011 על ידי דאלאס מאבריקס - הבין שהוא צריך לשנות את המשחק שלו בצורה דרמטית, כי הטוב ביותר שלו לא היה טוב מספיק להוביל את מיאמי היט לאליפות. הפרשנים אמרו שפשוט "אין לו מה שצריך כדי לזכות באליפות".

 

"קצת אחרי ההפסד בגמר נפגשתי עם לברון", אמר אריק ספולסטרה, מאמנו בהיט: "הוא הזכיר בפניי שהוא הולך לשפר את משחקו בפגרה - במיוחד את משחק הפוסט־אפ שלו". איך הוא עשה זאת? אחרי שנים של למידה מצפייה בגארדים ובפורוורדים הגדולים בכל הזמנים, הוא פנה לאחד הסנטרים הגדולים בכל הזמנים כדי שילמד אותו איך לשחק עם הגב אל הסל. את קיץ 2011 הוא בילה באימונים עם האקים אולאג'ואן ביוסטון. "רציתי ללמוד איך לשחק עם הגב מהשחקן שעשה זאת הכי טוב בהיסטוריה", הסביר ג'יימס. לעונה החדשה כבר הגיע כשחקן חדש לחלוטין. "כאילו הוא הוריד למוח שלו את תוכנת המשחק של אולאג'ואן", אמר ספולסטרה. "אני לא חושב שאי פעם ראיתי דבר כזה - השינוי הזה הוביל אותנו לזכייה באליפות ב־2012".

 

 

וורן באפט וביל גייטס. חברים של לברון וורן באפט וביל גייטס. חברים של לברון צילום: בלומברג

 

לברון האייפד

 

השינוי במשחק שלו אמור להעניק לו שנים של דומיננטיות בתחומו. קצת כמו השינוי שעשתה אפל בשוק עם האייפוד, האייפון והאייפד, שהעניק לה כמה שנים של צמיחה אדירה. והוא מוכן להשתנות שוב אם צריך. ג'יימס לומד עכשיו לא רק מכדורסלנים אלא מעסקים. הוא יודע שכדי להישאר מוביל בתחומו הוא צריך להשתנות כל הזמן. הוא יודע שעכשיו הוא אייפון, אבל אם לא ישתנה שוב הוא עשוי למצוא את עצמו כמו סוני, ששינתה את פני המשחק בתחומה בשנות השמונים עם הווקמן אבל לא התעדכנה והפסידה את השוק לאפל ולאייפוד שלה. ואם כבר הגענו לעסקים, נראה שלברון לוקח את הכישורים שלו כמדען גם לעולם העסקים והפילנתרופיה.

 

כפרזנטור של חברת הביטוח State Farm הוא למד שבארה"ב מישהו עוזב את התיכון בכל 26 שניות. אז הוא שאל את אחד הבכירים מה צריך לעשות כדי להתמודד עם התופעה, ולקח על עצמו בית ספר שהוא מנהל דרך העמותה שלו. הוא עוקב אחר התלמידים, שלהם הוא תורם ביגוד ומחשבים, וגם כאן חשובה לו הסטטיסטיקה המתקדמת. על פי העמותה שלו, בבית הספר שלו מספר ההיעדרויות בשנה עומד על 14.7 לתלמיד - הרבה מתחת ל־18.9 היעדרויות לתלמיד במחוז שלו.

 

 

לברון ג'יימס. לא רק ה-MVP של הליגה, הוא גם השחקן הורסטאלי ביותר בליגה לברון ג'יימס. לא רק ה-MVP של הליגה, הוא גם השחקן הורסטאלי ביותר בליגה צילום: רויטרס

 

החבר של וורן וביל

 

אפילו וורן באפט מתרשם מההתפתחות העסקית והחברתית של לברון ג'יימס. המיליארדר טוען שלברון (28) הוא אחד האנשים הכי חכמים שפגש. "הוא חכם בכל מה שקשור לפיננסים שלו. הבגרות שלו מדהימה", אמר המיליארדר האמריקאי. "אם אני הייתי מפורסם כמוהו בגילו, לא הייתי יכול לשמור את הרגליים על הקרקע".

 

לברון, שכיום בעל הון של 110 מיליון דולר, הוא אחד השחקנים המכניסים ביותר בעולם. עם הכנסות של 56.5 מיליון דולר (39 מיליון דולר מחסויות), מכירות נעלי נייקי על שמו ב־300 מיליון דולר בארה"ב והעלאת שווי קבוצות, מיאמי היט, ב־110 מיליון דולר - הוא בדרך להיות מיליארדר. יש לו חברים כדי לעשות זאת. מלבד באפט וביל גייטס, שאיתם נפגש לאכול ארוחות צהריים כשמזדמן לו, הוא גם חבר של ג'רי ג'ונס, הבעלים של דאלאס קאובויז מה־NFL; ג'יי זי, הראפר המיליונר; וסטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט. "אני לא מחפש יותר מדי הזדמנויות - אבל אשקיע בהזדמנות טובה", אומר המדען ג'יימס. כבר עכשיו הוא אחד הבעלים של ליברפול מהפרמיירליג לאחר הסכם שרקם עם חברת Fenway Sports Group - הבעלים של הקבוצה. אולי עוד מוקדם לדבר על זה, אבל כמו באפט, גם לברון הוא איש של מותגים מוכרים וחברות מתפקדות. הוא בעל חוזי חסות עם נייקי, קוקה־קולה, מקדונלד'ס, סמסונג ועוד - ואם ללמוד משהו מהתנהלותו במגרש, נראה שבקרוב הוא יתפתח מפרזנטור לבעל מניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x