$
ספורט עולמי

וככה אופ"א מפסידה מלא כסף

לקיים שני משחקי רבע גמר ליגת האלופות במקביל זה רע לעסקים

אוריאל דסקל 17:4603.04.13
אתמול ב-20:45 שעון אירופה: באיירן מינכן – נגד יובנטוס

עוד אתמול ב-20:45: פריז סן ז'רמן – ברצלונה

היום ב-20:45: מלאגה – בורוסיה דורטמונד

עוד היום ב-20:45: ריאל מדריד גלטאסריי

 

כל הקבוצות הנ"ל, מלבד מלאגה, הן בין 30 הקבוצות האהודות ביותר באירופה. לגלטאסריי יש 8 מיליון אוהדים בטורקיה בלבד ועוד כמה מיליונים טובים בגרמניה. לריאל מדריד יש יותר ממאה מיליון אוהדים ברחבי העולם וכך גם לברצלונה. פריז סן ז'רמן היא אחת משתי הקבוצות האהודות ביותר בצרפת.

 

העניין בקבוצות הללו לא מסתכם אך ורק באוהדים שלהן. אוהדים "נטרליים" ברחבי העולם חיכו בכיליון עיניים לראות את פריז סן ז'רמן עם זלאטן איברהימוביץ' נגד ברצלונה עם ליאו מסי. אותם מיליונים גם רצו לראות את באיירן מינכן, אולי הקבוצה הטובה באירופה, נגד יובנטוס – הענקית המשתקמת מאיטליה (שיש לה באיטליה בלבד יותר מ-20 מיליון אוהדים).

 

אפשר רק לתאר איזו היסטריה היתה עם מנצ'סטר יונייטד היתה מגיעה לרבע הגמר במקום מלאגה. עוד 660 מיליון אוהדים ברחבי העולם (כך על פי המספרים של הקבוצה עצמה) היו צריכים "להיקרע" בין משחק שהם חייבים לראות בין מנצ'סטר יונייטד לדורטמונד לבין משחק סופר מעניין בין ריאל מדריד של ז'וזה מוריניו לגלטאסריי עם חייליו הנאמנים לשעבר של מוריניו – ווסלי סניידר ודידייה דרוגבה.   

 

מאטודי נגד אינייסטה. מי ראה בגרמניה? מאטודי נגד אינייסטה. מי ראה בגרמניה? צילום: רויטרס

 

להציב את ברצלונה נגד פריז סן ז'רמן במקביל ליובנטוס נגד באיירן מינכן זה פשוט רע לעסקים. באופן די ברור אופ"א מפסידה ככה מיליוני צופים בכל משחק. במקום ש-200 מיליון איש יצפו בפריז סן ז'רמן נגד ברצלונה ואז 150 מיליון איש יצפו בבאיירן מינכן נגד יובנטוס (כלומר יותר מ-350 מיליון איש שצופים בשני משחקי ליגת האלופות) יוצא שהמספרים קטנים הרבה יותר. אוהדי ברצלונה, ועל פי המספרים של Sport+Markt יש יותר מ-270 מיליון אוהדים כאלו, רצו לראות את באיירן נגד יובנטוס וכנראה היו רואים את המשחק – אם הוא לא היה משוחק באותו זמן שהקבוצה שלהם משחקת.

 

כנ"ל לגבי עשרות מיליוני האוהדים של יובנטוס ובאיירן מינכן לגבי המשחק של ברצלונה בפריז. הרי מי ראה באיטליה וגרמניה (שניים מחמשת השווקים הגדולים ביותר באירופה) את ברצלונה נגד פריז? מי בספרד וצרפת (שניים מחמשת השווקים הגדולים באירופה) ראה את באיירן נגד יובנטוס?

 

בכלל, על פי התלונות בפייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות אחרות, אנשים בכל העולם רצו לראות את שני המשחקים.

 

הפתרון הקל הוא שתי שעות שונות באותו יום משחקי רבע הגמר. נאמר משחק אחד ב-18:30 ומשחק שני ב-20:30. זה יגדיל את ההיצע האיכותי של אופ"א לחברות התקשורת ויוביל להגדלת הכנסות מזכויות השידור, הכנסות שכל הקבוצות באירופה יהנו מהן (בגלל תשלומי סולידריות).

 

באופן אישי, אני חושב שאופ"א צריכה לשנות את כל הפורמט של ליגת האלופות ושהליגות המקומיות צריכות להצטמצם בגלל סיבות פיננסיות, ספורטיביות וגם רפואיות. זה גם יאפשר למשחקי הנוק אאוט הכי מעניינים בעולם הכדורגל להיות משוחקים בסוף השבוע. אבל זה כבר דיון אחר לגמרי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x