$
ספורט ופוליטיקה

איך נלחמים ב"סרטן" של הכדורגל?

מגפת הטיית משחקים בכדורגל היא "סרטן" שגדול מכדי שארגון אחד יוכל להתמודד איתו לבדו

סוכנויות הידיעות 23:2520.02.13

מגפת הטיית משחקים בכדורגל היא "סרטן" שגדול מכדי שארגון אחד יוכל להתמודד איתו לבדו, כך מזהיר הנשיא בפועל של קונפדרציית הכדורגל של אסיה (AFC), זאנג ג'ילונג בפתיחת כנס בן יומיים שארגנה ההתאחדות האזורית ביחד עם האינטרפול.

 

 

 

 

 

מזכ"ל אופ"א ומישל פלאטיני, נשיא אופ"א. "ספורט ומשחק הוגן הם עמודי היסוד של החברה שלנו ושל הצעירים, וההשפעה של הטיית משחקים, שכוללת מקרי רצח, התאבדויות, התקפות ואיומים, עשויה לערער את היסודות הללו". מזכ"ל אופ"א ומישל פלאטיני, נשיא אופ"א. "ספורט ומשחק הוגן הם עמודי היסוד של החברה שלנו ושל הצעירים, וההשפעה של הטיית משחקים, שכוללת מקרי רצח, התאבדויות, התקפות ואיומים, עשויה לערער את היסודות הללו". צילום: איי אף פי

 

הכדורגל העולמי עבר טלטלה עזה בתחילת החודש, כאשר המשטרה האירופית חשפה כי כנופיות פשע מסינגפור היו אחראיות להטיית 380 משחקי כדורגל לפחות באירופה לבדה, וגרפה רווח מתועד של 8 מיליון יורו (11 מיליון דולר). אולם נראה כי מדובר רק בקצה הקרחון.

 

החדשות אמנם הדהימו רבים באירופה, אך מעטים בלבד הופתעו באסיה, הנאבקת מזה זמן מה עם הבעיה בעקבות מספר מקרים שנחשפו בשנים האחרונות בדרום קוריאה, סין ומלזיה.

 

זאנג שימש כיו"ר וועדת המימון של קונפדרציית הכדורגל של אסיה בשנים האחרונות לכהונתו של מוחמד בין חמאם כנשיא ה-AFC, שנאלץ לפרוש לאחר שבפיפ"א האשימו אותו בשחיתות ובמתן שוחד. כעת מדגיש זאנג כי יש צורך בשיתוף פעולה כדי לפתור את הבעיה.

 

"אנחנו מוכנים לעבוד כגוף אחד כדי למגר את הסרטן הזה מהמשחק", אמר זאנג בנאום הפתיחה שלו בקואלה לומפור.

 

"תופעת הטיית משחקים היא מורכבת ונרחבת מכדי שארגון אחד יוכל להילחם בה לבדו. לא נותרה יבשת שלא נדבקה במחלה הזו. הטיית משחקים הפכה כעת למגפה בעולם הכדורגל".

 

העובדה כי לא בוצעו מעצרים בעקבות תקריות הטיות המשחקים, עליהן דווח במשך שנים בעיתונות בסינגפור גררה ביקורת רבה, אולם מנהל האבטחה בפיפ"א, ראלף מוטשקה טוען כי הנושא הוא מעבר לתחום השיפוט של הארגון. "זו בעיה שמחייבת פתרונות מצד רשויות החוק והפוליטיקאים", טען. "זהו נושא פלילי, אין לו כל קשר לתחומי האחריות שלנו".

 

זאנג משמש כנשיא הזמני של ה-AFC מאז יוני 2011 וצפוי להתמודד עבור משרת הנשיא בבחירות שיתקיימו במאי, זאת לאחר שהקונפדרציה קיבלה את האישור החוקי להחליף את בין חמאם.

 

המנהלן הסיני המנוסה אומר כי יעשו כל המאמצים כדי להילחם במשבר המשפיע על הספורט הפופולארי ביותר בעולם. "אני יכול להבטיח בפני הכנס הזה שה-AFC לא ינוח עד שהכתם הזה יוסר לגמרי מאסיה", הוסיף. "עלינו להבין כיצד הטיית המשחקים פועלת על מנת להצליח למנוע אותה. עלינו לאסוף מידע נוסף על האופן שבו כנופיות הפשע פועלות. אנחנו רוצים שלא יהיה כל ספק לגבי תוצאת משחק, ובכוונתנו לעשות כל שניתן כדי לעמדו במטרות האלה".

 

דובר נוסף בכנס הפתיחה היה דייל שיהאן, שאחראי באינטרפול על בניית תפוקה והכשרה. הוא הזהיר כי ההשלכות של הטיות המשחקים התרחבו מעבר לספורט עצמו. "הפושעים יכולים להרוויח מיליונים ברווחים לא חוקיים מהטיות משחקים, מבלי להסתכן יותר מדי החשיפה, והם מוכנים לשם כך לנצל כל הזדמנות שנקרית בדרכם. בכך שאנחנו מאחדים כוחות אנחנו מעלים מודעות והבנה כלפי הבעיה", ציין שיהאן.

 

"ספורט ומשחק הוגן הם עמודי היסוד של החברה שלנו ושל הצעירים, וההשפעה של הטיית משחקים, שכוללת מקרי רצח, התאבדויות, התקפות ואיומים, עשויה לערער את היסודות הללו".

 

ברנדן שוואב, היו"ר באסיה של איגוד השחקנים העולמי FIFPro, טוען כי הבעיה לא החלה אצל השחקנים, והמעורבות של חברי האיגוד בדיונים תעזור לפתור את הסוגיה.

"אנחנו מביאים לשולחן הדיונים 65 אלף שחקנים החברים ב- FIFPro, המחויבים לעבוד ביחד עם כולם כדי לשמור על המהימנות של המשחק. אנחנו מבקשים מכם להבין כי השחקנים הם חלק מהפתרון, ולא מהבעיה. קשרי האמון והביטחון הייחודיים השוררים בין השחקנים ואיגוד השחקנים, בשילוב עם המנהיגות האחראית והמחויבת של FIFPro, נחוצים כדי שהכדורגל יוכל להביס את הטיית המשחקים". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x