$
ספורט עולמי

אנגליה: שכר הכדורגלנים הבכירים זינק ב-1,500% ב-20 שנה

זאת לעומת עלייה של 186% בשכר הממוצע בבריטניה. שכר השחקנים מהווה 70% מהוצאות המועדונים

סוכנויות הידיעות 14:1021.08.12

השכר של הכדורגלנים הבכירים זינק ב-1,500% ב-20 השנה האחרונות, גבוה במידה ניכרת מעלייה של 186% בשכר הממוצע בבריטניה - כך חושף מחקר חדש, שנערך על ידי היי פיי סנטר (High Pay Centre). מהממצאים עולה כי השכר של השחקנים מהווה כעת 70% מההוצאות של המועדונים, זאת בהשוואה ל-48% ב-1997.

 

לפי הדו"ח, האוהדים הם שמשלמים את מחיר המשכורות המוגזמות, שכן מחיר הכרטיס הזול ביותר למשחקים המרכזיים עלה מאז 1989 ביותר מ-1,000%. הכרטיס הזול ביותר שניתן היה להשיג למשחק של ליברפול ב-1989 עמד על 4 ליש"ט בלבד, ואילו כיום הוא עולה 45 ליש"ט, בעוד שעבור משחקים של ארסנל המחירים עלו מ-5 ליש"ט ל-51 ליש"ט. קבוצות הכדורגל האנגליות מהוות 56% מכלל החובות של המועדונים הבכירים ברחבי אירופה, בעוד שלמעלה ממחצית קבוצות הליגה האנגלית נקלעו לפשיטת רגל, כך על פי המחקר.

 

רובין ואן פרסי. 235 אלף ליש"ט בשבוע רובין ואן פרסי. 235 אלף ליש"ט בשבוע צילום: רויטרס

 

דייב בויל, מחבר המחקר, טוען כי מלבד העלייה בשכר של השחקנים, הקבוצות לקחו על עצמן רמות גבוהות של חובות שמערערים את ההתנהלות שלהן, והנבחרות הלאומיות הפסידו לנבחרות ממדינות עניות יותר.

 

"בנקאים ומנהלי חברות משווים לעיתים קרובות בין השכר שלהם וזה של שחקני הכדורגל", אומר ניק איילס, יו"ר היי פיי סנטר. "ישנם קווי דמיון. בשני המקרים השכר הוא גבוה ביותר, מוגזם ומורכב, ולעיתים קרובות כלל לא מפורסם. בכדורגל בדומה לעולם העסקי, ניתן להשקיע בצורה נבונה יותר את הכסף בהכשרה ותשתיות, במקום בעליות שכר לא יציבות.

 

"ייתכן והגיע הזמן לבלום את העלייה הדרמטית הזו בשכר של הבכירים. אנחנו קוראים לפתוח בדיון לאומי בשאלה מהו שכר הוגן עבור העומדים בראש חברות, בנקים וליגות כדורגל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x