$
לונדון 2012

איך מרוויח בולט 20 מיליון דולר בשנה?

מגזין פורבס בדק ממה מרוויח האצן הג'מייקני יוסאיין בולט את הכסף שלו. האיש המהיר בעולם שניצח הלילה בגמר ריצת ה-100 מטרים באולימפיאדת לונדון מקבל 9 מיליון דולר בשנה מפומה. והשאר?

סוכנויות הידיעות 23:5405.08.12

יוסאיין בולט, האצן הג'מייקני והאיש המהיר בעולם שניצח הלילה (א') בגמר ריצת ה-100 מטרים באולימפיאדת לונדון בתוצאה של 9.63 שניות וקבע שיא אולימפי חדש, הגיע לאולימפיאדת בייג'ינג 2008 במעטה מסתורין. אמנם הוא קבע זמן קצר לפני כן שיא עולם בריצת 100 מטרים, אך מעט אנשים מחוץ לעולם האתלטיקה ידעו פרטים על הג'מייקני המתנוסס לגובה 1.98 מטרים.

 

הוא כבר הצטיין בריצת ה-200 מטרים, אך היה חדש יחסית באירוע ה-100 מטרים. הספונסרים היחידים שלו לפני בייג'ינג היו פומה, שהחתימו אותו על חוזה קטן יחסית ב-2003, ודיגיסל, חברת טלפונים ניידים מג'מייקה.

 

שלוש מדליות זהב ושלושה שיאי עולם לאחר מכן, בולט עזב את בייג'ינג כספורטאי המפורסם בעולם. הוא קבע שיאים בריצות ה-100 וה-200 מטרים, והפך לאצן הראשון מאז קרל לואיס ב-1984, שזכה בזהב בשני המקצים. הוא היה חלק מהנבחרת של ג'מייקה ששברה את שיא העולם במרוץ השליחים 100X4 וקטף בדרך מדליית זהב נוספת. החיים של האדם המהיר בעולם השתנו מהקצה אל הקצה.

 

בולט. ההכנסה שלו גבוהה פי 20 מהשכר השנתי הממוצע שמרוויחים אצנים בכירים אחרים, והיא בהחלט גבוהה יותר משל כל אתלט אחר בולט. ההכנסה שלו גבוהה פי 20 מהשכר השנתי הממוצע שמרוויחים אצנים בכירים אחרים, והיא בהחלט גבוהה יותר משל כל אתלט אחר צילום: MCT

 

במקביל לזינוק בתהילה שלו, קפצה גם המשכורת שלו. ב-12 החודשים האחרונים הרוויח בולט סכום מוערך של 20.3 מיליון דולר מכספי זכייה, בונוסים, הופעות וספונסרים. הוא מדורג במקום ה-63 בקרב הספורטאים המרוויחים ביותר, אך צריך לעבור עוד כברת דרך אורכה כדי להתקרב להכנסות של ספורטאים כמו לברון ג'יימס וקובי בראיינט, אולם בכל זאת, ההכנסה שלו גבוהה פי 20 מהשכר השנתי הממוצע שמרוויחים אצנים בכירים אחרים, והיא בהחלט גבוהה יותר משל כל אתלט אחר.

 

לאחר סיום אולימפיאדת בייג'ינג, בולט חתם על עסקאות חסות עם גייטורייד, וירג'ן מדיה ויצרנית השעונים השוויצרית Hublot. ויזה חתמה איתו גם על חוזה והציבה את דמותו של בולט על שלטי חוצות ברחבי אירופה, שבה נותרה האתלטיקה ענף ספורט פופולרי. ויזה אף יכולה להשתמש בבולט בפרסומות במהלך האולימפיאדה הנוכחית, במסגרת היותה ספונסרית רשמית של המשחקים.

 

השנה חתמה סול אלקטרוניקס על הסכם עם בולט, לפיו הוא ייפתח קולקציה משלו של אוזניות עבור החברה. ביוני הוסיף חוזה של מיליונים עם ניסאן, שמתכוונת להשתמש באצן במסע פרסום עולמי. ב-2010 פרסם את האוטוביוגרפיה שלו, "9.58: להיות האדם המהיר בעולם", והוא צפוי לפרסם ספר נוסף לאחר סיום אולימפיאדת לונדון.

 

יוסאיין בולט. חוזה אסטרונומי של 9 מיליון דולר בשנה מפומה יוסאיין בולט. חוזה אסטרונומי של 9 מיליון דולר בשנה מפומה צילום: אי פי אי

 

עם זאת, ההסכם הגבוה ביותר של בולט הוא עדיין עם חברת פומה. הוא נחשב לפנים העולמיות של יצרנית ביגוד הספורט הגרמנית. ב-2010 חידשה פומה את החוזה עם בולט, בשווי 9 מיליון דולר בשנה. מדובר בסכום אסטרונומי לאתלט, שתואם את ההכנסה של שחקני הכדורסל, הכדורגל והטניס המובילים מחוזים עם יצרניות נעלים וביגוד. בהשוואה, חוזה ענק עם נייקי של שחקן פוטבול או בייסבול מסתכם במיליון דולר.

 

כספי הזכייה במקצועות האתלטיקה הם נמוכים יחסית. בכל שנה האתלטים מתחרים בליגת היהלום של סמסונג, שמורכבת מ-14 אירועים המתקיימים ברחבי העולם. הזוכים במרוצים אישיים מקבלים 10,000 דולר, בעוד שהזוכה בסוף השנה מקבל 40 אלף דולר נוספים.

 

מקום ראשון באליפות העולם הנערכת כל שנתיים מעניק לזוכה 60 אלף דולר, וקביעת שיאים עולמיים מוסיפה בונוס של 100 אלף דולר באירוע. בולט לרוב מתחרה בשבעה עד תשעה אירועים של ליגת היהלום, ומרוויח בונוסים מהספונסרים בהתאם לביצועים שלו.

 

350 אלף דולר להופעה

 

בעוד שכספי הזכייה נמוכים יחסית, השכר הסופי של בולט מריצות הוא גדול למדי הודות לתשלומים בגין הופעות. התשלומים מתחילים מ-200 אלף דולר ויכולים לטפס עד 350 אלף דולר עבור תחרות גדולה. בולט מרוויח את הסכומים הגבוהים מכיוון שהוא מבטיח שבאירועים שבהם הוא מתחרה יימכרו כל הכרטיסים.

 

בולט יכול לדרוש סכומים כאלה מכיוון שהוא כבש את עולם האתלטיקה בדיוק כפי שעשה טייגר וודס בימי השיא שלו לעולם הגולף ומייקל ג'ורדן לכדורסל.

 

גמר ה-100 מטרים שנערך הערב הוא כנראה הכרטיס המבוקש ביותר באולימפיאדה. מארגני לונדון 2012 קיבלו למעלה ממיליון בקשות לכרטיסים לאירוע, שעולה 1,130 דולר, יותר מכל אירוע אחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x