$
ספורט ישראלי

בית"ר ירושלים: החובות יכריעו את הרצונות הטובים?

מיזם האוהדים יצא לדרך במסיבת עיתונאים, אבל האם האוהדים יצליחו לגייס מספיק כדי להתמודד עם חובות העשויים להגיע עד 13 מיליון שקל?

אוריאל דסקל 20:0418.07.12

מיזם האוהדים של בית"ר ירושלים יצא היום לדרך באופן רשמי, עם מסיבת עיתונאים בבירה. מצד העמותה נטלו חלק במסיבת העיתונאים שחקן העבר של בית"ר שמוליק לוי והעיתונאי אראל סג"ל. יו"ר המועדון, איציק קורנפיין, המאמן אלי כהן והקפטן עמית בן שושן הגיעו אף הם לאירוע. גם אנשי העסקים יוסי מולדבסקי ומוטי ירוחם נשאו דברים וקראו לאנשי עסקים אחרים לחבור למיזם ובכך לתרום לקהילה.

 

סג"ל אמר: "אנחנו נמצאים במצב של להיות או לא להיות. אי אפשר לטשטש את העובדות - המצב של בית"ר רע מאוד. ההחלטה לקחת אחריות על קבוצת כדורגל היא דבר מבורך. אני פונה לאוהדים של בית"ר: אם לא תתגייסו עכשיו להציל את בית"ר, יש סיכוי סביר שנרד ארבע ליגות ונתפרק. אין כרגע מי שיתמוך, אין איזה גאידמק כזה שיציל אותנו. אם אוהדי בית"ר יעזרו לעצמם, אנשי עסקים יירתמו לתרום לקבוצה. מהמקום בו בית"ר נמצאת היום אפשר רק לעלות. זו הזדמנות חד פעמית, אם בית"ר תתפרק היא לא תחזור, בדיוק כמו גלזגו ריינג'רס הגדולה".

 

מטרת העמותה היא לגייס לפחות 3 מיליון שקל - שעבורם תקבל 30% מהקבוצה. עד כה גויסו פחות ממיליון שקל, אבל על פי ראשי העמותה, 3 מיליון שקל הם סכום סביר בהחלט (אוהד יכול לקנות מניה תמורת 1,080 שקל).

 

לוי הוסיף: "כשבית"ר קוראת לעזרה אי אפשר לומר לא. אנחנו מכוונים ל-3,000-4,000 אוהדים שירכשו מניה. אם כל אוהד בית"ר יביא איתו שלושה נוספים - נפתיע את עצמנו בסופו של דבר. אני מאמין שאם תהיה 'תחרות' בין בית"ר להפועל ת"א בכל מה שקשור לרכישת מניות, בית"ר תנצח".

 

 

איציק קורנפיין. סוף סוף פונה לאוהדים כשותפים איציק קורנפיין. סוף סוף פונה לאוהדים כשותפים צילום: ראובן שוורץ

 

הבעיה של בית"ר ירושלים אינה ההכנסות השוטפות, אף שהן לא גבוהות במיוחד; הבעיה הגדולה היא חובות העבר של הקבוצה, העשויים להגיע ל-13 מיליון שקל: 2.5 מיליון שקל חייבת הקבוצה לשחקנים ועובדי מנהלה רק עבור מאי-יוני והפרמיות מהעונה שעברה; 2 מיליון שקל חייבת בית"ר לספקים, ו-2 מיליון שקל על משכורות שנדחו מהעונה הקודמת (אבירם ברוכיאן ועמית שושן - חצי מיליון שקל כל אחד וקורנפיין - מיליון שקל). בנוסף יש חובות של 1.5  מיליון שקל, בהם תשלום לגנק של יותר מ-700 אלף שקל עבור ברק יצחקי.

 

בנוסף, כדי להעמיד קבוצה סבירה, בית"ר צריכה 2 מיליון שקל איתם ינסו להחתים שחקנים כמו חן עזריאל, חיים מגרשווילי ועמית בן שושן. כמו כן קיימת צרת חוב אפשרי למע"מ בסך 5 מיליון שקל. כרגע מנסים בבית"ר לדחות את הקנס או לפרוס את התשלום - ולבית המשפט הוגשה בקשה על ידי כל קבוצות ליגת העל בעניין. בכל מקרה, מדובר בחוב עתידי.

 

כרגע, לא דנים בבית"ר באפשרות של פירוק - שיביא לעונש הפחתה של 9 נקודות ועשוי לעלות לקבוצה במקום בליגת העל, מה שיחמיר את המצב הכלכלי שלה. במקביל, ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, הודיע מארה"ב כי מצא משקיעים לקבוצה - ואלו יתרמו עד 5 מיליון שקל.

 

מה שבטוח זה שככל שיותר אוהדים יצטרפו למיזם, כך עתידה של בית"ר יהיה יותר ורוד. המיזם מקבל תמיכה נרחבת ברחוב הירושלמי. אלי אוחנה ואורי מלמיליאן קנו כבר מניות וכך גם שחקנים נוכחיים בקבוצה. בנוסף, כוכבים כגון אייל גולן תרמו כספים כדי להציל את הקבוצה שלהם.

 

זה המבחן הגדול של אוהדי בית"ר בקיץ הזה: הצטרפות מאסיבית לעמותה ורכישת מניות של הקבוצה יהוו "מהפכה" - בדיוק כמו רכישת מניות על ידי האוהדים של הפועל תל אביב.

 

איציק קורנפיין הדגיש ש"הנכס היחידי של בית"ר הוא הקהל, החיבור של המועדון עם הקהילה". נכס זה נפגע בתקופת ארקדי גאידמק, למרות הכסף הגדול שהזרים למועדון. "התקופה של גאידמק יצרה ניכור בין בית"ר לבין קהילת העסקים", אמר אלי כהן המאמן.

 

אז זהו. גאידמק יכול להיות מחוץ לבית"ר באופן מוחלט וסופי, והקשר בין הקהילה לקבוצה - הקשר עליו תלויות כל קבוצות הכדורגל - יכול רק להתחזק באמצעות יוזמות משותפות, חוזי חסות מתוחכמים ופעילויות בין אוהדים לשחקנים. העתיד, כרגע, תלוי הרבה באוהדים, ובאופן שבו יעבדו איתם ועבורם בעתיד הקרוב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x