$
ספורט ופוליטיקה

אולי הנס: "המדינות הגדולות צריכות להחרים את המונדיאל"

יו"ר באיירן מינכן פתח במתקפה במהלך פגישה עם איגוד העיתונאים החוקרים. לדבריו, הוא יכול לדמיין מצב שבו המדינות החזקות בעולם משיקות מונדיאל מתחרה משל עצמן

סוכנויות הידיעות 15:3503.06.12

נשיא פיפ"א ספ בלאטר אמנם קיווה שהקונגרס של הארגון שנערך בשבוע שעבר יצליח לסתום את הגולל על השנה החולפת מלאת השערוריות, אך כדאי לו להתפכח מהאשליות - הזעם בפיפ"א ממשיך לבעבע. אולי הנס, יו"ר באיירן מינכן, מאמין למשל שהמדינות החזקות באירופה עשויות לאיים להחרים את המונדיאל

אם לא יקודמו שינויים משמעותיים ומהירים.

 

הנס, שזכה בעבר עם גרמניה במונדיאל ומכהן כיום כנשיא סגנית אלופת הצ'מפיונס ליג באיירן מינכן, פתח במתקפה במהלך פגישה עם איגוד העיתונאים החוקרים (Journalisten-vereinigung Netzwerk Recherche) בהמבורג. הבוס של באיירן לא חסך את הביקורת שלו על איש, אפילו לא על נשיא הכבוד של המועדון וחברו לשעבר לנבחרת פרנץ בקנבאואר.

 

במהלך הקונגרס של פיפ"א בבודפשט, פורסם הדו"ח של הצוות שמונה לקדם את הרפורמות, שפירט את הצעדים הראשונים והזהירים שבהם נקט. בראש אחד מצוותי המשימה עומד תיאו צוונציגר, שפרש בתחילת השנה מתפקידו כנשיא הפדרציה הגרמנית לכדורגל. בקנבאואר, שהתפטר בשנה שעברה מהוועד המנהל של פיפ"א, עומד בראש צוות משימה אחר שבוחן דרכים לשיפור המונדיאל.

 

הנס הבהיר כי לא התרשם כלל מההתקדמות. "רבות מההחלטות של פיפ"א בעשר או 15 השנים האחרונות לא לקחו בחשבון מה נכון או הולם. אם הפדרציות הגדולות באירופה יתאחדו הן אולי יוכלו להשיג שינוי לטובה".

 

הנס הדגיש כי אירופה מייצרת בין 80-90% מההון של הכדורגל העולמי. "אנגליה, צרפת וגרמניה, אולי אפילו ברמה הפוליטית, צריכות להיפגש כדי להבטיח שקובעי המדיניות בפיפ"א יסדרו את הבית שלהם".

 

הוא התייחס לשיחה שהתקיימה באצטדיון וומבלי בין יו"ר באיירן מינכן קרל היינץ רומניגה ושר הספורט הבריטי יו רוברטסון, בגמר הצ'מפיונס ליג של שנה שעברה . "הוא אמר לנו שהגיע הזמן לייבש את הביצה, אך מאז לא שמענו דבר".

 

הנס הצביע על כך שהנשק האולטימטיבי יהיה להטיל חרם על המונדיאל. לדבריו, מספיק שגרמניה תפרוש כדי שפיפ"א תספוג נזק מהותי מהירידה בהכנסות מזכויות השידור בטלוויזיה וספונסרים. הוא אפילו יכול לדמיין מצב שבו המדינות החזקות בעולם משיקות מונדיאל מתחרה משל עצמן.  

 

תפקידו של צוונציגר בתוך פיפ"א הוחלש במידה ניכרת לאחר שהפסיד את הסמכויות שלו בגרמניה. "אני בטוח שיש לו את הכוונות הטובות ביותר, אך מכיוון שהפדרציה הגרמנית (DFB) אינה עומדת מאחוריו, חסר לו כוח אמיתי. שמעתי שלא צריך לצפות יותר מדי ממנו". עם זאת, הנס אמר כי לא יהיה זה הוגן לכנות את צוונציגר "ברווז צולע", מכיוון שהבנת האנגלית שלו "אינה מספיק טובה כדי להבין לגמרי את המונח".

 

הנס לא היה מרוצה גם ממעמדו של בקנבאואר בפיפ"א. "אני בטוח שפרנץ יודע הרבה, אך הוא יותר מדי מעורב בפנים הארגון". כשנשאל האם הוא חושב שיום יבוא ובלאטר יזכה בפרס נובל לשלום, שיכיר בתפקידו של הכדורגל בעבודות קידום ברחבי העולם, השיב הנס: "אם זו אפשרות רצינית, אז אני יכול להיות המנצח הבא של אגודת מטרופולין אופרה בניו יורק". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x